Vaasa kuuluu Suomen aktiivisimpiin hävikkiruokaa kitkeviin kaupunkeihin, hävikkiruokapalvelu ResQ Club kertoo tiedotteessaan.
Vaasassa on yli 30 hävikkiruokaravintolaa. Palveluun rekisteröityneitä on kaupungissa yli 5 000.
Annoksia on vuoden aikana pelastettu jopa 14 000. Hiilidioksidipäästöissä mitattuna pelastustoimet vastaavat noin 350 000 autolla ajettua kilometriä.
– Väkilukuun suhteutettuna Vaasa on Suomen yksi aktiivisimmista hävikkiruokakaupungeista. Toivomme, että ensi vuonna kaupungin into vähentää ruokahävikkiä pysyy vähintään yhtä hyvänä. Potentiaalia on vieläkin parempaan tulokseen, hävikkiruokapalvelun Länsi-Suomen aluejohtaja Eveliina Suutari sanoo tiedotteessa.
Vaasalainen Leison Café on valittu kuukauden ResQ-ravintolaksi kunnianosoituksena esimerkillisestä toiminnasta ruokahävikin vastaisessa taistelussa.
Ravintola liittyi vajaa vuosi sitten hävikkiruokapalveluun, jonka avulla se on onnistunut minimoimaan ruokahävikin lähes kokonaan.
– Meillä meni ennen aika paljon ruokaa roskiin. Palvelun avulla hävikki on vähentynyt noin 80-prosenttisesti. Tämä on meille ihan nappijuttu, ravintolaa pyörittävä Kaj Klockars sanoo tiedotteessa.
– Olemme saaneet asiakkailtamme todella positiivista palautetta hävikkiruokapalveluun liittymisestä. Ja sen avulla olemme myös saaneet paljon uusia asiakkaita.
Tähän mennessä ravintola on pelastanut peräti 1 500 annosta joutumasta roskiin. Samalla kassaan on kilahtanut monta tuhatta euroa ylimääräistä, joilla Klockars kustantaa ravintolahenkilökunnalle matkan Lontooseen. Matkaan lähdetään itsenäisyyspäivän jälkeen.
– Tällä tavalla motivoimme työntekijät kitkemään ruokahävikkiä. On reilua, että kaikki osapuolet hyötyvät. Haluamme huolehtia niin työntekijöistä kuin ympäristöstäkin, Klockars sanoo.
Pelkkä hupimatka ei ole kuitenkaan kyseessä, sillä tarkoituksena on tutustua Lontoon ravintolakulttuuriin ja ammentaa ideoita ravintolan toimintaan.
– Kyseessä on all inclusive -matka, jolla työntekijöiden hyvinvointia ja yhteenkuuluvuutta edistetään. Kaikki ovat todella innoissaan matkasta.
Marraskuun lopulla ruokahävikkipalvelu palkitsee vaasalaisravintolan esimerkillisestä työstä hävikin vastaisessa taistelussa.
– On ollut mahtava huomata, miten todella perinteinen toimija voi ottaa uuden teknologian osaksi jokapäiväistä toimintaansa. Ravintolan aktiivisuus on ollut erinomaista. Sen tapa motivoida työntekijöitään vähentämään ruokahävikkiä on hatunnoston arvoinen, hävikkiruokapalvelun Suomen maajohtaja Mikko Evinen sanoo.
Kokonaisuudessaan vuosi 2017 on ollut hävikkiruokapalvelulle menestys Suomessa.
Palvelu on levinnyt Suomessa jo 20 kaupunkiin. Yhteensä Suomessa on yli 120 000 rekisteröitynyttä käyttäjää ja 700 ravintolaa.
Loppuvuoteen mennessä palvelun kautta on pelastettu yhteensä 300 000 annosta.
Palvelu tekee tänä vuonna liikevaihtoa noin kaksi miljoonaa euroa.
– Olemme kasvaneet tänä vuonna Suomessa erittäin nopeasti. Vuosi on ollut menestys, ja kymmenet tuhannet suomalaiset ovat ottaneet palvelun osaksi arkeaan. Kasvupotentiaalia on kuitenkin vielä todella paljon ja teemme sen eteen ahkerasti töitä, maajohtaja Evinen sanoo tiedotteessa.