Ulkoministeri Elina Valtonen (kok.) kutsuu viestipalvelu X:ssä Georgian pääministerin Irakli Kobakhidzen Suomeen tapaamaan vapaata lehdistöä ja tutustumaan "mihin tahansa haluamaansa" mielenosoitukseen.
Kobakhidzen kerrottiin keskiviikkona peruneen tapaamisensa Georgiassa Etyjin puheenjohtajan ominaisuudessa vierailleen Valtosen kanssa. Georgialaismedian hallituslähteiden mielestä Valtonen oli osallistunut laittomaan mielenosoitukseen.
Valtonen julkaisi tiistaina viestipalvelu X:ssä itsestään kuvatun videon lähellä opposition rauhanomaista mielenosoitusta Georgian pääkaupungissa Tbilisissä. Videolla hän kertoi tukevansa mielenosoittajien oikeuksia demokratiaan, sananvapauteen ja perusihmisoikeuksiin.
Torstaina julkaisemassaan X-viestissä Valtonen muistutti Kobakhidzeä Etyjin periaatteista ja pahoitteli tapaamisen peruuntumista pääministerin kanssa Valtosen omista aikataulukiireistä johtuen.
Valtosen mukaan Georgian tulevaisuudesta voi päättää vain Georgian kansa ja sama pätee kaikkiin Etyjin eli Euroopan turvallisuus- ja yhteistyöjärjestön jäsenmaihin.
– Jotta kansalaiset voisivat käyttää tätä oikeuttaan, he tarvitsevat sananvapautta sekä vapaita ja oikeudenmukaisia vaaleja, joissa on poliittisia vaihtoehtoja valittavana, Valtonen kirjoittaa englanninkielisessä viestissään.
Pääministerin sijaan Valtonen ehätti tapaamaan tiistaina Tbilisissä Georgian ulkoministerin Maka Botchorishvilin. Tapaamisessa Valtonen oli tuonut esiin huolen Georgian nykyisestä sisäpoliittisesta tilanteesta.
Venäjä hyökkäsi Georgiaan vuonna 2008 ja miehittää osaa maasta. Georgian valtapuoluetta Georgialaista unelmaa pidetään venäläismielisenä.
STT tavoitteli Valtosta torstaina kommentoimaan hänen Georgian-vierailuaan, mutta haastattelua ei voitu järjestää ministerin Islannin-matkan takia.
Orpo: "Tämä on täysin perusteltua"
Pääministeri Petteri Orpon (kok.) mielestä on perusteltua, että ulkoministeri Valtonen osallistui Georgiassa opposition tilaisuuteen. Orpo kommentoi asiaa toimittajille eduskunnassa.
– Etyjin toiminnan periaatteisiin kuuluu myöskin kansalaisyhteiskunnan tukeminen ja tapaaminen, eli tämä on täysin perusteltua, Orpo sanoi torstaina.
Ylen mukaan Georgia on määrännyt Valtoselle 1 500 euron sakon osallistumisesta opposition mielenosoitukseen. Ylen lähteenä on Georgian yleisradio.
– Nämä sakot kertovat meille ehkä siitä, miten tässä maassa suhtaudutaan kansalaisyhteiskuntaan, Orpo sanoi torstaina.
Georgian valtapuoluetta Georgialaista unelmaa pidetään Venäjä-mielisenä.
Orpo sanoi pitävänsä Georgian toimintaa poikkeuksellisena.
– En itse omalla kokemuksellani ole tällaiseen törmännyt, että toisen maan ulkoministerille tällaisia sakkoja annettaisiin. Kyllä pidän tätä poikkeuksellisena.
--------
STT-työryhmä: Niilo Simojoki, Anniina Korpela, Kaisu Suopanki, Emmi Tilvis