Ukrainalaisjoukkojen Venäjältä takaisin valtaamasta Lymanista on löytynyt ukrainalaisviranomaisten mukaan parisensataa hautaa. Itä-Ukrainassa Donetskin alueella sijaitsevasta kaupungista tehdyistä löydöistä kertovat muun muassa Ukrainan valtiollinen uutistoimisto Ukrinform ja yhdysvaltalaislehti New York Times.
New York Timesin mukaan kaupungista olisi löydetty kaksi hautapaikkaa, joista yhdessä on ollut noin 200 siviilin ruumiit.
Toisessa taas kerrotaan voivan olla sekä siviilejä että sotilaita, mutta ruumiiden tarkkaa määrää ei ole selvitetty asiasta kertoneen Donetskin alueen kuvernöörin Pavlo Kyrylenkon mukaan.
Ukrinform kertoi myös toisen paikallisen viranomaisen kirjoittaneen löydöistä viestipalvelu Telegramissa. Ainakin 180 ruumiista puhuneen poliisiviranomaisen mukaan yhdestä hautapaikasta löytyi haudattuna kokonaisia perheitä. Haudattujen joukossa on lapsia, jotka ovat syntyneet vuosina 2019–2021.
Kuvernööri Kyrylenko kertoi omassa viestissään lisäksi, että toimet Svjatohirskista löydettyjen siviilien ruumiiden uudelleenhautaamiseksi on aloitettu. Myös Svjatohirsk kuuluu ukrainalaisjoukkojen viime aikoina Donetskin alueella takaisin valtaamiin kohteisiin. Kyrylenkon mukaan Svjatohirskissä on haudattu uudelleen parisenkymmentä siviiliä.
Torstaina ukrainalaisviranomaiset tarkensivat maan koillisosassa sijaitsevalta Harkovan alueelta löydettyjen ruumiiden määrää. Alueen johtava poliisitutkija Serhi Bolvinov kertoi takaisin vallatuilta alueilta löytyneen syyskuun alun jälkeen kaikkiaan 534 siviilin ruumiit.
Aiemmin mediassa on kerrottu ainakin Izjumin suuresta hautapaikasta, josta valtaosa Bolvinovin mainitsemista ruumiista löytyi. Izjumin hautapaikalta löytyi yhteensä 447 haudattua ruumista.