Juhani Viitala kirjoitti (I-Pohjalainen 3.10.) ay-liikkeen olevan ”sotajalalla” ja uhkaavan laittaa ”kansakunnan polvilleen”, jos sen vaatimuksia ei täytetä. Tämä vaatii vastausta, sillä me työntekijät emme vaadi mitään uusia etuuksia tai parannuksia. Me vastustamme sitä, että hallitus ajaa lainsäädännöllä läpi työnantajapuolen toivelistan joulupukille ja yksipuolisesti heikentää työntekijöiden toimeentuloa ja oikeuksia.
Hallitus perustelee toimiaan valtion taloudella ja työllisyydellä, kuten Viitalakin esittää. Useilla esitetyistä työehtojen heikennyksistä ei kuitenkaan ole valtiovarainministeriön laskemaa työllisyys- tai säästövaikutusta. Näitä ovat esimerkiksi sairaussakko, eli ensimmäisen sairaspäivän lakisääteinen palkattomuus, potkulaki, eli mahdollisuus irtisanoa työntekijä ilman painavaa syytä ja luottamusmiesten ohittaminen paikallisessa sopimisessa.
Monien heikennysten työllisyysvaikutus on vähäinen, mutta haitta niitä käyttäville ihmisille on iso. Esimerkkejä tästä ovat työssä jaksamista vahvistava vuorotteluvapaa, jota itse juuri käytän 26 vuoden työhistorian ollessa takana ja työntekijän kouluttautumiseen kannustava aikuiskoulutustuki, jota minun avopuolisoni on käyttänyt uudelleen kouluttautumiseen.
Lisäksi monet työttömyysturvan heikennykset, kuten omavastuupäivien lisäys, lapsikorotusten ja suojaosan poisto koskevat myös lomautettuja.
Lomautetut työntekijät ovat edelleen sitoutuneita työnantajaansa ja koko lomautusjärjestelmältä menee pohja, jos lomautettuja aletaan patistella muihin kokoaikatöihin leikkauksilla, kuten hallitus nyt aikoo.
Viitala väitti myös, ettei muista yhtään työelämäuudistusta, jossa työntekijöiden edut olisivat heikentyneet. Ilmeisesti häneltä ovat unohtuneet niin työttömyysturvan lisäpäivien poisto, eli niin sanotun eläkeputken tukkiminen, kiky- ja tyka-sopimukset. Niissä työntekijäpuoli suostui kilpailukyvyn nimissä käytännössä palkkojen ostovoimaa heikentäneisiin nollakorotuksiin ja palkattomiin työajan pidennyksiin. Myös ansiosidonnaista työttömyysturvaa on leikattu käytännössä jokaisen hallituksen toimesta viimeisten 15 vuoden ajan.
Nyt kilpailukykyongelmaa ei ole. Suomalaisten palkat ovat viime vuosina nousseet hitaammin kuin Ruotsissa ja Tanskassa, Saksasta ja Alankomaista puhumattakaan.
Sen sijaan käsillä on ostovoimakriisi, kun hintojen nousu on syönyt monelta kaikki puskurit. Jos kulutuskysyntä jatkaa laskuaan, työllisyys tulee sakkaamaan ja konkurssit lisääntyvät. Työntekijät kantavat nyt huolta koko Suomen tulevaisuudesta.
Työntekijät eivät halua konfliktia hallituksen kanssa. Työntekijät haluavat saada äänensä kuuluviin ja tasapuolisesti yritykset ja työntekijät huomioivaa politiikkaa.
Asko Peltola
SEL ry, pääluottamusmies, lihanleikkaaja, SAK:n edustajiston jäsen
Kauhavan Alahärmä