Tut­ki­ja: Uudet vaalit oli­si­vat Suo­mel­le vaikea asia ny­kyi­ses­sä ta­lous­ti­lan­tees­sa

Valtio-opin professori Ilkka Ruostetsaari Tampereen yliopistosta toivoo, ettei hallituskriisi johtaisi uusiin vaaleihin.

– Jos tilanne menisi niin pahaksi, niin se olisi hyvin vaikea asia Suomelle tässä taloustilanteessa. Se pysäyttäisi väkisinkin hallitustyöskentelyn. Hallitus olisi toimitusministeriönä useamman kuukauden, eikä mitään saataisi aikaan.

Hallituspohja voi vaihtua ilman vaalejakin. Jos kokoomus ei enää perjantaina mahdu pääministeri Juha Sipilän (kesk.) hallitukseen, uusi hallitus voidaan muodostaa ottamalla tilalle toisia puolueita. Tässä tilanteessa todennäköisimmiksi uusiksi hallituskumppaneiksi on veikkailtu RKP:tä ja kristillisdemokraatteja.

Ruostetsaari arvelee, että sote-alueista Sipilä ei enää joustaisi. Hallitusneuvotteluita jouduttaisiin kuitenkin käymään muista kysymyksistä.

– On selvää, että uudetkin puolueet haluaisivat jonkinlaisen merkkinsä jättää uudistettuun hallitusohjelmaan. Hekin saisivat sinne joitain itselleen tärkeitä asioita. Mikään puolue ei lähde toteuttamaan vain toisten hallitusohjelmaa.

Ruostetsaari pitää torstaina syntynyttä hallituskriisiä historiallisesti hyvin poikkeuksellisena tilanteena. Hänen mielestään poikkeuksellista on jo yksin se, että pääministeri kertoi tilanteesta näin suoraan.

– Yleensä kiistoja on väännetty puolueiden kesken. Tietysti nyt eletään uutta aikaa ja median roolikin on toisenlainen kuin takavuosina.

Puheet luottamuspulasta keskustan ja kokoomuksen välillä tuntuvat Ruostetsaaresta yllättävältä.

– Hallituksen sisäinen luottamushan on ollut vahva tähän asti. Ei se ole ainakaan näkyvästi rakoillut.

Luottamuspulaa on tähän asti epäilty olevan vain kokemattoman hallituspuolueen perussuomalaisten ja porvaripuolueiden välillä.

– Keskustan ja kokoomuksen välillä on ollut hyvinkin tiivistä yhteistyötä ja sanoisin, että ratkaisut ovat olleet lähempänä kokoomuksen kuin keskustan perinteistä linjaa, Ruostetsaari arvioi.

Kokoomuksen asettuminen poikkiteloin sote-uudistuksessa tuntuu Ruostetsaaresta oudolta siinä mielessä, että kokoomus on hänen mielestään ollut puolueena Sipilän hallitukseen jopa tyytyväisempi kuin keskusta.

– Keskustan kentällähän on ollut jupinaa, että leikkaukset ja säästöt eivät kauhean alkiolaisia ratkaisuja ole, hän muistuttaa.

Ruostetsaaren mielestä kokoomus näkee hallituskriisin aiheuttaneen uudistuksen pelkästään sote-kysymyksenä, kun keskustalle se on laajempi aluehallintoon riittyvä kysymys.

– Tällä kiistalla on myös ideologista pohjaa, eli kamppaillaan keskittämisestä ja hajauttamisesta.

HENRIPEKKA KALLIO / LÄNNEN MEDIA

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä