Tur­ki­sa­lan toi­mi­joi­den asiassa uusi käänne – "En tee esi­tut­kin­nan lo­pe­tus­pää­tös­tä"

Aluesyyttäjä Anneli Parkkonen on syyskuun alkupuolella palauttanut asian poliisille esitutkintaan.

Eläinoikeusakatemia teki heinäkuussa rikosilmoituksen turkisalan toimijoista, ja asia on nyt poliisitutkinnassa. Kuvituskuvan turkistarha ei liity tähän tapaukseen. Arkistokuva.
Eläinoikeusakatemia teki heinäkuussa rikosilmoituksen turkisalan toimijoista, ja asia on nyt poliisitutkinnassa. Kuvituskuvan turkistarha ei liity tähän tapaukseen. Arkistokuva.
Kuva: Jaakko Elenius

Eläinoikeusakatemian turkistoimialaa vastaan tekemän tutkintapyynnön käsittelyssä on tapahtunut uusi käänne.

Helsingin poliisilaitos ehti jo elokuun alkupuolella kertoa julkisuuteen, että poliisitutkinta asiassa "tullee päättymään". Etelä-Suomen syyttäjäalueen aluesyyttäjä Anneli Parkkonen on kuitenkin syyskuun alkupuolella palauttanut asian poliisille esitutkintaan.

Haluatko jatkaa lukemista?

Tilaa I-P Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä