Lapuan hiippakunnan tuomiokapituli antoi tänään keskiviikkona kirjallisen varoituksen papeilleen Henna Salolle ja Eeva-Kaisa Rossille.
Seinäjoen seurakunnan seurakuntapastori Salo vihki kesäkuussa samaa sukupuolta olevan parin avioliittoon. Samanlaisen vihkimisen suoritti elokuussa Jyväskylän seurakunnan seurakuntapastori Rossi.
Lapuan hiippakunnan tuomiokapituli käsitteli vihkimisiä istunnossaan 18. lokakuuta. Tapauksia käsitellessään tuomiokapituli arvioi perusoikeuksiin kuuluvien uskonnonvapauden ja yhdenvertaisuuden suhdetta, voimassa olevia säännöksiä ja ohjeita sekä papin velvollisuuksia.
Tuomiokapituli totesi, että pastorit Salo ja Rossi ovat tietoisesti toimineet vastoin Suomen evankelis-luterilaisen kirkon kantaa, Lapuan hiippakunnan piispan Simo Peuran hiippakunnan papeille antamaa ohjeistusta, pappisviran velvoitteita ja pappislupaustaan.
– On valitettavaa, että asioita joudutaan ratkaisemaan tällä tavalla. Pappislupaus ja sitoutuminen kirkon järjestykseen ovat kuitenkin olennaisia velvoitteita. On meidän kaikkien yhteinen etu, että pidämme kiinni yhteisesti sovitusta ja antamistamme lupauksista, piispa Simo Peura toteaa hiippakunnan tiedotteessa.
Päätökset kirjallisista varoituksista olivat yksimielisiä.
Aikaisemmin helsinkiläinen pappi Kai Sadinmaa sai homoparin vihkimisestä vakavan moitteen. Tämän jälkeen Oulussa taas pappi Arpad Kovacs sai Lapuan hiippakunnan pappien tapaan kirjallisen varoituksen.