Tuomas Oja­jär­vi E-P:n vih­rei­den pu­heen­joh­ta­jak­si

Seinäjokelainen Tuomas Ojajärvi on valittu Etelä-Pohjanmaan vihreiden puheenjohtajaksi seuraavaksi kaksivuotiskaudeksi.

Ojajärven mukaan yksi isoimmista haasteista seuraavan kaksivuotiskauden aikana ovat tulevat kunta- ja maakuntavaalit.

– Meillä on potentiaalia kannatuksen kasvuun Etelä-Pohjanmaalla. Meidän on kuitenkin saatava paremmin tuotua esille, että teemme uskottavaa politiikkaa, josta on hyötyä myös haja-asutusseuduille.

Ojajärvi sanoo, että ennakkoluuloista puoluetta kohtaan täytyy päästä Etelä-Pohjanmaan alueellakin entistä vahvemmin irti.

– Tuleville sukupolville tärkeä luonnonsuojelu ei myöskään saa olla este taloudelle, vaan monessa suhteessa jopa mahdollisuus, Ojajärvi pohtii.

Etelä-Pohjanmaan vihreiden hallituksen muiksi jäseniksi valittiin Anna Granlund ja Jani Mäkinen. Henna Rantasaari ja Katjastiina Saastamoinen jatkavat.

Ilmoita asiavirheestä