Tun­ne­tut myytit no­vel­lien takana

Vasa övningsskolan IB-linjalla suomenkielisille kirjallisuutta opettava Anne Salovaara on ylpeä ensimmäisestä novellikokoelmastaan. Kuva: Janette Litmanen
Vasa övningsskolan IB-linjalla suomenkielisille kirjallisuutta opettava Anne Salovaara on ylpeä ensimmäisestä novellikokoelmastaan. Kuva: Janette Litmanen

Vasa övningsskolan IB-linjalla opiskelevat lukiolaiset olivat innoissaan, kun he kuulivat, että kirjallisuutta opettava Anne Salovaara julkaisee ensimmäisen novellikokoelmansa.

– Nyt lukion kirjastosta löytyy ensimmäinen kirjani, Salovaara sanoo.

Antiikin Kreikan myyttejä. Afroditen askelin -novellikokoelma on kuvaus nuoruuden kiihkosta, matkustelusta, itsensä etsimisestä ja peloista. Jokaisen novellin takana on Antiikin Kreikan myytti.

– Kun halusin tehdä kokoelman, tarvitsin punaisen langan. Silloin huomasin, että ensimmäisessä novellissa on kuningas Oidipuksen myytti.

Tämän jälkeen vaasalaisopettaja hioi muita novelleja. Hetkeä myöhemmin jokaista kymmentä novellia yhdisti Antiikin Kreikan mytologia, joka on siirretty nykyaikaan.

– Suurin osa myyteistä on kaikkien tuntemia, ja lista niistä löytyy kirjan lopusta, Salovaara kertoo.

Matkustelua ja avoimuutta. Novellien henkilöt ovat nuoria, avoimia, moderneja ja matkustavaisia.

– Sellaisia nykyajan nuoret ovat, Salovaara toteaa.

Vaasalaisopettajan lempinovelli on kirjan ensimmäinen Kun joka päivä sataa. Se kertoo Mikosta ja Janista, jotka liftaavat ympäri Eurooppaa. Idea on lähtenyt kymmenen vuoden takaa, vaikka novelli on vain vuoden vanha.

– Etelä-Pohjanmaan Opistossa oli kirjoittajakoulu. Harjoittelin siellä elokuvakäsikirjoitusta, ja hahmoina olivat Miko ja Jani. Myöhemmin siirsin samat hahmot novelliin, Salovaara kertoo.

Päiväkirjasta askel eteenpäin. Salovaara on kirjoittanut nuoresta saakka. Työn takia kirjoittaminen painottuu arki-iltoihin ja viikonloppuihin.

– Kirjoittaminen alkaa, kun lapsi on mennyt nukkumaan. Tarvitsen tietynlaisen rauhan ja kannettavan tietokoneen, Salovaara kertoo.

Rakkaan harrastuksen parissa kuluu helposti parikin tuntia kerrallaan.

– Kirjoittamisessa näkee oman kehittymisensä. Siinä peilaa itseään, omaa näkemystään ja huomaa, kuinka ajatukset muuttuvat vuosien kulussa. Novelli on kuin päiväkirja, jota on viety yksi askel eteenpäin.

Sopii kaikille. Novellikokoelma on tarkoitettu pääasiassa lukioikäisille nuorille, mutta Salovaaran mukaan ne soveltuvat myös aikuisille.

– Tällä hetkellä olen mainostanut novelleja opettajien keskuudessa, hän kertoo.

Kirjakaupoista pienkustantamon julkaisemaa kirjaa ei välttämättä löydy, mutta novellikokoelmaa voi tilata.

Vaikka Salovaaralla on varastossa toinen kasa novelleja, seuraavaksi hän haluaa kokeilla jotain uutta.

– Romaanin kirjoittaminen olisi mielenkiintoista.

Janette Litmanen

Ilmoita asiavirheestä