Tun­nel­maa jal­ka­pal­lo­sta­dio­nil­le

Seinäjokinen jalkapallo on stadioninsa ansainnut. Nyt kun rakentamisesta ollaan päättämässä, olisi tärkeää miettiä stadionin tarkoituksenmukaista mittakaavaa.

Suuntaa antaa SJK:n ja muiden Veikkausliiga-seurojen yleisömäärät menneeltä kaudelta. SJK:n yleisökeskiarvo oli 2286, yleisöennätyksen ollessa 4079 HJK:n vierraillessa keskuskentällä. Koko liigan keskiarvo oli viime kaudella 2045.

Stadionsuunnitelmissa on puhuttu 5000 - 6000 katsojan areenasta, siis huomattavasti suuremmasta kuin viime kauden katsojaennätys, saatikka sitten SJK:n viime kauden yleisökeskiarvo. Futismatsin viihtyvyyden takaa tunnelma katsomossa. Tunnelma luo matsista elämyksen ja tuo satunnaisen vierailijan uudestaan katsomoon. Sinänsä kannatettavaa stadionhanketta ei kannattaisi sössiä rakentamalla liian suurta. Sopiva katsojakapasiteetti näin alkuun olisi 3500. Keskiverto matsissa olisi penkkejä vielä vapaana, mutta kokonaiset katsomon osat eivät huutaisi tyhjyyttään. Kärkimatsit olisivat loppuunmyytyjä.

Stadion kannattaisi rakentaa niin, että tarvittaessa sitä voidaan helposti laajentaa, kuten vaasalaiset ovat menetelleet jäähallinsa kanssa. Ottaisin mallia englantilaisien alasarjojen teräsrakenteisista katsomoista. Sivuraja mahdollisimman lähelle alinta penkkiriviä. Oikeanlainen stadion tuo peliin tunnelman, siihen päälle ripaus menestystä, niin liigakulttuuri asuu jatkossakin Seinäjoella.

Jani Mäkinen

Eduskuntavaaliehdokas (vihr.)

Seinäjoki

Ilmoita asiavirheestä