Sunnuntai-illalla puoli yhdeksän jälkeen Kaustisen ja Alavetelin välillä roihahti voimakas tulipalo.
Tuli tuhosi Jylhän ja Hanhikosken kylän tienoilla sijaitsevan maatilan riihen, katoksen ja vanhan navettarakennuksen.
– Tuli uhkasi levitä myös saunarakennukseen ja omakotitaloon, kertoo päivystävä palomestari Joonas Nuolioja Keski-Pohjanmaan pelastuslaitokselta.
Tulipalo oli Nuoliojan mukaan erittäin voimas. Palomiesten tullessa paikalle liekit löivät jo korkealla.
Tuli oli levinnyt myös varsin ärhäkkäästi ja nopeasti rakennuksesta toiseen. Vanhat pohjalaisrakennukset oli rakennettu vanhaan tapaan ihan vierekkäin.
– Kaikki irtaimisto tuhoutui täysin, samoin riihi ja navetta.
Tulipaloa oli sammuttamassa 10 pelastuslaitoksen yksikköä. Palomiehiä paikalla oli 35–40.
– Reilu neljä tuntia kesti tulipalon sammuttaminen, mutta jälkisammutustyöt ovat jatkuneet aamuun asti, Nuolijoki sanoo.
Navettarakennuksessa ei ollut eläimiä, ja omakotitalon asukkaat saatiin evakuoitua ajoissa.
Tulipalon syttymissyy on palomestarin mukaan vielä epäselvä.