Euroopassa on energiakriisi.
Kuluttajien olisi nyt osattava sopeuttaa käyttäytymistään, kuten laskea asuntojensa lämpötiloja, vähentää saunavuorojaan sekä lyhentää lämpimiä suihkuja.
Suomalaiset ovat kohdanneet kriisin ensivaiheen syksyn aikana, kun kotimaiset sähköyhtiöt ovat olleet pakotettuja korottamaan toistaiseksi voimassa olevien sähkönmyyntisopimusten energiahintoja ja perusmaksuja tukkumarkkinahintojen noustua.
Osalla yhtiöistä korotukset ovat olleet moninkertaisia, toisaalla alueellisesti toimivat, kuntaomisteiset yhtiöt ovat voineet pitää hintojen korotukset suhteellisen maltillisina.
Energiateollisuuden arvion mukaan sähkönhinta voi vielä talven aikana pompata jopa viisinkertaiseksi tavanomaisesta. Kasvavien hintojen lisäksi sähköstä voi olla ensi talvena jopa pulaa ja sitä joudutaan säännöstelemään. Myös sähkökatkoihin on syytä varautua.
Työ- ja elinkeinoministeriö, ympäristöministeriö, valtioneuvoston kanslia, Motiva, Sitra ja energiavirasto ovatkin aloittaneet yhteisen kampanjan energian säästämiseksi.
Tee alla oleva testi ajankohtaisesta aiheesta, ja katso kuinka hyvin olet seurannut energiasta käytävää keskustelua.