Kodin ulkopuolelle kiireellisesti sijoitettujen lasten määrä on kasvanut vuosittain viimeisten kymmenen vuoden aikana. Vuonna 2013 kiireellisesti sijoitettuja lapsia oli 4202, joista ensikerran sijoitettiin lähes 2800. Kuudesta prosentista kaikista 0–17-vuotiaista lapsista tehtiin vähintäänkin yksi lastensuojeluilmoitus.
Suuret luvut saivat valokuvataiteilija Tuomas Linnan havahtumaan kuinka vakavasta asiasta on kyse.
– Ne määrät pisti pään pyörälle, kun tajusin miten suurista määristä todella on kyse. Kun jakaa 4200:n vuodelle niin aika monta kiireellistä sijoitusta tapahtuu päivittäin.
Linna päätti tarttua ajankohtaiseen aiheeseen valokuvaten. Tuloksena syntyi parhaillaan Poliittisen valokuvan festivaalilla esillä oleva Huoli-teos. Ihmisten sijaan Linna on kuvannut lapsia ja nuoria heidän tavaroidensa kautta, joita kiireellisesti sijoitetuilta lapsilta ja nuorilta on takavarikoitu arviointi- ja vastaanottoyksiköissä eri puolilla Suomea. Lapselle haitaksi koetut tavarat vaihtelevat karkkipussista leikkipistooliin ja suoristusrautaan. Jokaisen kuvan yhteydessä on mainittu lapsen sukupuoli, ikä ja asuinalue.
– Jos luen liikaa koen tekeväni automaattisesti päätöksen siitä onko tämä suomalainen lastensuojelu hyvästä vai pahasta. Tarkoitukseni on vain näyttää esineiden kautta niitä lapsia ja nuoria, jotka ovat siellä arviointi- ja vastaanottoyksiköissä.
Takavarikoidut tavarat palautuvat yleensä takaisin omistajille, kun kiireellinen sijoitus päättyy joko muutaman päivän tai kuukausien jälkeen. Linnan tarkoituksena on kuvata yhtä monta tavaraa kuin uusia kiireellisiä sijoituksia on vuodessa.
Lastensuojeluilmoituksia yli satatuhatta vuodessa Kiireellisesti sijoitettujen lasten määrä kasvoi 6,6 prosentilla vuodesta 2012.
Kaikkiaan kodin ulkopuolella asui yli 18 000 lasta ja nuorta. Kokonaisuudessaan lastensuojelun avohuollon asiakkaita oli 88 795, joista uusia asiakkaita oli 43,3 % (eli 3,5 prosenttia kaikista 0–17-vuotiaista).
Eniten kiireellisiä sijoituksia tehtiin Etelä-Suomessa ja Lapissa.
Eniten laitoshuollossa olevia lapsia ja nuoria on Varsinais-Suomessa, vähiten Pohjois-Pohjanmaalla ja Lapissa.
Lastensuojeluilmoituksia tehtiin koko maassa 107 896 (6 prosentista kaikista 0–17-vuotiaista). Manner-Suomessa eniten ilmoituksia tehtiin Uudellamaalla (37 020) ja vähiten Kainuussa (1186).
Yhdestä lapsesta tehtiin keskimäärin 1,7 lastensuojeluilmoitusta.
Kodin ulkopuolelle sijoitettujen lasten määrä on yli kaksinkertaistunut 1990-luvun alusta.
Lähde: Lastensuojelu 2013 – Tilastoraportti 26/2014. Lastensuojelu.SVT.THL