Tör­nä­vän kar­ta­nos­ta yl­lät­täen löy­ty­neel­le van­hal­le maa­lauk­sel­le löytyi se­li­tys: "Se oli muotia sil­loin"

Seinäjoki
Törnävän kartanoa on remontoitu syyskuun alusta alkaen.
Törnävän kartanoa on remontoitu syyskuun alusta alkaen.
Kuva: Tomi Kosonen

Törnävän kartanossa parhaillaan tehtävän remontin yhteydessä paljastui keittiön tapettikerrosten takaa yllättäen maalaus, joka on alkuperäisessä hirsirakenteessa.

Maakuntamuseosta rakennustutkija Anni Lehtimäki ja museomestari Eija Saukkoriipi ovat käyneet ihmettelemässä tapettien alta paljastunutta löytöä.

– Kyseessä on kartanon eteisestä löytynyt roiskemaalaus, jota voi luonnehtia oman aikansa koristemaalaukseksi.

Kesällä on aikaa lukea!

Nappaa I-P Digin ensimmäiset _2 kk 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä