Korsnäsin Rantatiellä sijaitsevaan liiketilaan tehtiin törkeä varkauden yritys torstaina. Poliisi on ottanut kiinni kolme henkilöä epäiltynä rikoksesta.
Poliisi sai ilmoituksen tapahtumasta keskiviikon ja torstain välisenä yönä puoli neljän aikaan. Poliisi otti henkilöt kiinni tapahtumapaikan läheisyydessä olleesta ajoneuvosta. He olivat liikkeellä mustalla Mazda 5-mallisella ajoneuvolla.
Poliisi pyytää ilmoittamaan mahdollisia havaintoja sähköpostilla vihjeet.pohjanmaa@poliisi.fi .
Samassa yhteydessä poliisi takavarikoi ajoneuvosta anastetuksi epäiltyä omaisuutta. Sitä oli viety luvatta Kyrkobyvägeniltä Korsnäsistä asutusta asunnosta.
Poliisi tutkii asiaa törkeänä varkautena.
Kymmeniä omaisuusrikoksia Pohjanmaalla
Pohjanmaan poliisilaitoksen alueella on elokuun ja marraskuun välisenä aikana ilmennyt kymmeniä omaisuusrikoksia ja niiden yrityksiä.
Tapahtumapaikkoina ovat olleet poikkeuksellisesti Maalahden, Korsnäsin, Närpiön ja Kristiinankaupungin alueet.
Poliisin mukaan varkaudet ja niiden yritykset ovat kohdistuneet asumattomiin taloihin, kesämökkeihin ja asuttuihin asuntoihin ja varastorakennuksiin. Myös muutaman yrityksen tiloihin on murtauduttu.
Varkaiden mukaan on lähtenyt polkupyöriä, työkaluja, viihde elektroniikkaa, ruokaa, polttoainetta, alkoholia, kodin käyttötavaraa, ja käteistä rahaa.
Tapahtumapaikkoina Maalahdessa ovat olleet Petolahti ja keskustan alue; Korsnäsissä Molpe, Harrström, Långaminne, keskusta ja Taklax; Närpiössä keskusta, Rangsby ja Ylimarkku sekä Kristiinankaupungissa Siipyy, Lapväärtti ja keskusta.
Poliisi pyytää alueiden asukkaita tarkastamaan kesämökkinsä tai muut vapaa-ajan asunnot, piharakennukset ja varastot mahdollisten uusien rikosten esiin tulemiseksi ja ilmoittamaan tapahtuneista poliisille mahdollisimman nopeasti.
Ilmoituksen voi tehdä sähköisesti netissä tai henkilökohtaisesti lähimmällä poliisiasemalla.