Toi­mi­tus kiersi viisi Sei­nä­joen te­ras­sia ja maistoi kal­leim­mat ke­sä­juo­mat

Seinäjoki
Ravintola Verstaan yrittäjä Rami Haavisto on ollut ideoimassa Spicy mango margaritaa.
Ravintola Verstaan yrittäjä Rami Haavisto on ollut ideoimassa Spicy mango margaritaa.
Kuva: Paula Myllykoski
Drinkit

Ravintola Verstas

Kauniin keltainen cocktail hurmaa ulkonäöllään. Koristeina toimivat lime ja jalapeno, mutta ulkonäköä enemmän puhuttavat lasiin päätyvät itse tehdyt pyreet ja soseet.

Ravintola Verstaan yrittäjä Rami Haaviston mukaan Spicy mango margaritan hinta muodostuu useista työvaiheista sekä laadukkaista, osin itse valmistettavista raaka-aineista.

– Alkoholin makua ei kuulu peittää. Kun käytetään hyviä raaka-aineita ja laadukkaita alkoholeja, ne täydentävät toisiaan, Haavisto sanoo.

Spicy mango margaritassa on muun muassa tequilaa ja jalapenoa.
Spicy mango margaritassa on muun muassa tequilaa ja jalapenoa.
Kuva: Paula Myllykoski

Idea drinkkiin syntyi yrittäjäpariskunta Haaviston ja Viivi Loppelan toiveesta. Lopullisen reseptin kehitti ravintolan viime kesän salipäällikkö.

– Tämä oli viime kesän hittijuoma, joten se oli pakko tuoda takaisin.

Vaikka drinkissä on käytetty esimerkiksi jalapenoa, maku ei ole tulinen.

– Se saa veren kiertämään mukavasti kesäauringossa, Haavisto kuvailee.

No, oliko mistää kotoosi? Raikas cocktail, jossa laadukkaat raaka-aineet maistuvat, ja hyvä jälkimaku viipyy pitkään. Tajín-mauste sopii mainiosti reunalle.

Spicy mango margarita, 14,20 euroa.

Ainesosat: Mangosose, mangosiirappi, limemehu, Cointreau, tequila, jalapeno, ripaus Tajín-maustetta, jäitä. Lasin reunalla limeä ja Tajínia.

Vuoropäällikkö Samu Penttilä kertoo, että Holy Smoken kallein cocktail, Napue Gin & Tonic, on säilyttänyt suosionsa.
Vuoropäällikkö Samu Penttilä kertoo, että Holy Smoken kallein cocktail, Napue Gin & Tonic, on säilyttänyt suosionsa.
Kuva: Paula Myllykoski

Holy Smoke

Rosmariinin hienostunut tuoksu leijailee ilmassa, kun Holy Smoken vuoropäällikkö Samu Penttilä viimeistelee annoksen. Kansainvälistä menestystäkin niittänyt Napue Gin & Tonic on säilyttänyt asemansa ravintolan suosikkijuomana vuodesta toiseen.

– Se on simppeli mutta elegantti seurustelujuoma, jota tilataan paljon aperitiiviksi, Penttilä kertoo.

Napue Gin & Tonic on simppeli mutta elegantti seurustelujuoma.
Napue Gin & Tonic on simppeli mutta elegantti seurustelujuoma.
Kuva: Paula Myllykoski

Penttilän mukaan hinta koostuu kalliista raaka-aineista.

– Toimii makunsa puolesta sekä juoma-asiakkaille että ruokailijoille. Gin on vahva, mutta se ei ole hyökkäävä eikä liian kitkerä.

No, oliko mistää kotoosi? Tasapainoinen drinkki, joka maistuu miellyttävältä. Sopii myös sellaiselle, joka ei tavallisesti gin tonicista piittaa. Lasi voi tyhjetä huomaamatta.

Napue Gin & Tonic, 16 euroa.

Ainesosat: Kyrö Giniä, tonicia, karpaloita, rosmariinin oksia, jäitä.

Amarillon Nella Toiviainen on ideoinut Solero-cocktailin lempijäätelönsä innoittamana.
Amarillon Nella Toiviainen on ideoinut Solero-cocktailin lempijäätelönsä innoittamana.
Kuva: Paula Myllykoski

Amarillo

Kun pakkaskylmään pitkään lasiin kaadetaan pehmeän keltaista cocktailia, samettinen tuoksu on ilmassa saman tien. Tänä kesänä Amarillon juomalistalle nousi ensimmäistä kertaa Solero-drinkki, jonka on suunnitellut ravintolan a la carte -tarjoilija Nella Toiviainen.

– Solero on lempijäätelöni, ja aloin kehitellä siihen liittyvää cocktailia. Asiakkaat ovat tykänneet siitä ja arvostaneet sitä, että drinkin valmistukseen on panostettu.

Solero-cocktailin maku ja ilme ovat pehmeän samettisia.
Solero-cocktailin maku ja ilme ovat pehmeän samettisia.
Kuva: Paula Myllykoski

Toiviainen testasi useita eri versioita ennen kuin oikea makujen ja koostumuksen tasapaino löytyi.

– Tämä on tavallista cocktailia työläämpi valmistaa. Käytämme esimerkiksi passionpyreetä, joka on laadukkaampi vaihtoehto kuin siirappi tai -mehu.

No, oliko mistää kotoosi? Täsmälleen Solero-jäätelön makuinen. Koostumus on paksu, pehmeä ja kermaisen kesäinen. Alkoholi ei maistu, joten sopii myös jälkiruoaksi.

House Cocktail: Solero, 11,90 euroa.

Ainesosat: Licor 43, passionpyree, sitruunamehu, mangosiirappi, appelsiinimehu, kerma, jäitä. Koristeeksi kuivattu lime.

Vinolan vuoropäällikkö Inka Koskinen lisää tuoretta minttua koristeeksi.
Vinolan vuoropäällikkö Inka Koskinen lisää tuoretta minttua koristeeksi.
Kuva: Paula Myllykoski

Vinola

Pirskahteleva tuoreen mintun tuoksu osuu nenään jo ennen ensimmäistä siemausta. Pöytään tuotu Coconut Passion viehättää myös trooppisella ulkonäöllään.

– Tämä on vähän erilainen kuin esimerkiksi Piña Colada. Tosi kesäinen drinkki, Vinolan vuoropäällikkö Inka Koskinen kuvailee.

Kun juomaa aletaan tehdä, lisätään lasin reunaan ensin Tajìn-maustetta tuomaan väriä. Sen jälkeen kaikki ainesosat sekoitetaan blenderissä.

Coconut Passion on trooppisen raikas.
Coconut Passion on trooppisen raikas.
Kuva: Paula Myllykoski

Juoman alkuperäinen idea on ulkomailta, mutta Vinolassa reseptiä on muokattu omannäköiseksi.

– Tämän valmistamiseen kuluu hieman enemmän aikaa kuin tavallisen drinkin tekemiseen. Käytämme myös tuoretta ananasta, mikä näkyy hinnassa.

No, oliko mistää kotoosi? Trooppisen raikas cocktail, jonka maussa on samalla jotain tuttua ja turvallista. Ananas nousee ensimmäisenä, passionhedelmä tulee hiljalleen esiin. Vanilja pehmentää kokonaisuuden tasapainoiseksi.

Coconut Passion, 13 euroa.

Ainesosat: Limemehu, passionpyree, ananasmehu, kookoskerma, tuore ananas, vaniljamodo, vaalea Bacardi, Licor 43, jäämurskaa. Koristeeksi Tajìn-maustetta lasin reunalle, tuoretta minttua, lime.

Taphouse 60100 -baarin vuoropäällikkö Lotta Tallgren on kehittänyt cocktailin, jossa yhdistyvät leipäjuusto ja lakkahillo.
Taphouse 60100 -baarin vuoropäällikkö Lotta Tallgren on kehittänyt cocktailin, jossa yhdistyvät leipäjuusto ja lakkahillo.
Kuva: Paula Myllykoski

Taphouse 60100

Ensimmäinen reaktio saattaa olla epäusko: munanvalkuaista ja leipäjuustoa cocktailissa.

– Moni ihmettelee, että miten tähän drinkkiin voi tulla munanvalkuainen. Sitten, kun asiakas näkee, että siihen tulee vielä leipäjuustoa reunalle, hänen ilmeensä on näkemisen arvoinen, Taphouse 60100 -baarin vuoropäällikkö Lotta Tallgren nauraa.

Tallgren kertoo monien luulevan, että leipäjuusto on vain koristeeksi. Syömistä varten se on kuitenkin tarkoitettu.

Tallgren neuvookin, että ensin kannattaa maistaa juomaa sellaisenaan. Sen jälkeen voi haukata palan leipäjuustoa ja ottaa siemauksen cocktailia päälle.

– Tämän drinkin hinta muodostuu käsityöstä. Emme myöskään käytä halvimpia raaka-aineita, vaan panostamme laatuun. Lisäksi haluamme, että cocktailit näyttävät hyvältä.

Leipäjuusto ei ole pelkästään koristeeksi vaan tarkoitettu nautittavaksi drinkin kanssa.
Leipäjuusto ei ole pelkästään koristeeksi vaan tarkoitettu nautittavaksi drinkin kanssa.
Kuva: Paula Myllykoski

Tallgren kehitti reseptin yhdessä edellisen vuoropäällikön kanssa.

– Tämä juoma vie minut takaisin lapsuuden sukujuhliin. Silloin pöydässä oli aina tarjolla lakkahilloa ja leipäjuustoa, Tallgren muistelee.

No, oliko mistää kotoosi? Ihme kyllä, yhtä luontevasti kuin leipäjuusto ja lakkahillo sopivat sinne kesäjuhlien kahvipöytään, ne löytävät paikkansa myös cocktaillasissa. Pehmeä jälkimaku jää suuhun juuri sopivaksi aikaa.

Hilla sour, 13 euroa.

Ainesosat: Lakkalikööri, sitruunamehu, lakkahillo, munanvalkuainen. Koristeeksi leipäjuustoa, joka kannattaa nauttia cocktailin kanssa.

Lisää kuvia voit katsella jutun verkkoversiosta: epari.fi

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä