Syystalvella on totisesti riittänyt pääkallokelejä. Toimitukseen lähetetty kuva on Teuvan Pohjoiskujalta.
Eilisestä illasta (25.12.) asti tie on ollut luistelukunnossa. Tietä on hiekoitettu jouluaaton jälkeen, mutta se ei paljon auttanut tänä aamuna, teuvalaismies päivittelee.
Miehen mukaan Pohjoiskuja ja muutkin alueen hiekoittamattomat tiet olivat todella liukkaita tapaninpäivän aamuna, ja vesisade vain pahensi asiaa.
– Yhtään autoa tai traktoria ei näkynyt ojassa, mutta toisaalta liikenne oli aika hiljaista. Kyllä yleisesti hiekoitus- ja auraushommat hoidetaan täällä hyvin. Jostain syystä tämän Pohjoiskujan auraus ja hiekoitus ei toimi aivan yhtä hyvin, mies ihmettelee.
Maakunnan sivuteillä saa autoilla tänä talvena aikaisempaa enemmän kieli keskellä suuta. Pääväylät huolehditaan ensiksi suolaamalla tai hiekoittamalla ajokuntoon, mutta alhaisemman hoitoluokituksen teillä luistellaan vaarallisesti jääkaljamakelien sattuessa kohdalle.
Ilmatieteen laitoksen mukaan ajokeli pääväylillä on huono Pohjois-Savon, Pohjois-Karjalan, Pohjois-Pohjanmaan ja Kainuun maakunnissa lumi- tai räntäsateen vuoksi.
Etelä-Pohjanmaalta löytyy lukuisia sora- ja asfalttiteitä, joiden jäinen pinta kiiltää sateen jälkeen kuin sian selkä. Jos asut tai liikut vaarallisen liukkaan tien varrella, lähetä meille kuva tiestä ja kerro sähköpostiviestissäsi, mistä kuva on. Kuvat ja tiedot tien kunnosta voit lähettää osoitteeseen toimitus@ilkka.fi.
HEIKKI PELTOKANGAS