Keskiviikkoaamuna 1.3.2017 Anu Foxell meni Kristiinankaupungin maistraattiin ja jätti hakemuksen rekisteröidyn parisuhteen muuttamiseksi avioliitoksi. Hänestä tulee pian virallisesti Mervi Foxellin aviopuoliso.
Päivämäärällä on historiallinen merkitys. Keskiviikkona nais- ja miesparit voivat ensimmäisen kerran mennä Suomessa naimisiin. Aiemmin he ovat voineet rekisteröidä parisuhteensa, mutta se ei ole ollut laissa sama asia kuin avioliitto.
– Onhan tämä siistiä, sanoo juuri maistraatista tullut Anu Foxell.
– Kukaan ei enää ihmettele, että mikä rekisteröity parisuhde. Olemme avioliitossa niin kuin muutkin.
Käynti maistraatissa sujui hyvin. Virkailija oli edellisenä päivänä kerrannut menettelytavat, ja lomakkeen jättö meni ongelmitta. Anu Foxell oli päivän ensimmäinen asiakas, ovi oli vielä lukossa hänen tullessaan.
Aviopuoliso Mervi Foxellin mukaan he hoitavat häät nyt ihan paperiasiana. Pariskunta piti varsinaiset hääjuhlansa 16.8.2014 Vaasassa.
– Kyllä kai syömään pitäisi mennä, sanoo Anu Foxell.
– Tai kynttiläillalliselle.
JOONAS KUIKKA