Terhi Pi­ri­lä-Por­va­li Il­ma­jo­ki-leh­den uudeksi pää­toi­mit­ta­jak­si

Terhi Pirilä-Porvali on Ilmajoki-lehden uusi päätoimittaja.
Terhi Pirilä-Porvali on Ilmajoki-lehden uusi päätoimittaja.

Ilmajoki-lehden hallitus on valinnut viidestätoista hakijasta lehden uudeksi päätoimittajaksi ilmajokelaissyntyisen filosofian maisterin, medianomin (AMK) Terhi Pirilä-Porvalin.

Hän on 37-vuotias media-alan ammattilainen. Hänen aikaisempia työpaikkojaan ovat olleet Ilmajoki-lehti, Pohjalainen, Nelosen uutiset, Yle Pohjanmaan radio, Yle Keski-Pohjanmaa ja Yle Uutiset Jyväskylä. Viimeksi Pirilä-Porvali on toiminut Suomen Kuntaliiton tiedottajana.

Pirilä-Porvali on ollut Sauli Niinistön eduskuntavaalikampanjan tiimivastaavana ja peruspalveluministeri Paula Risikon eduskunta-avustajana toimimisesta. 2000-luvulla hän on toiminut Ilmajoen kunnanvaltuuston jäsenenä ja kunnanvaltuuston puheenjohtajana sekä Suomen Kuntaliiton valtuuston jäsenenä.

Terhi Pirilä-Porvali on toimittanut MTK Ilmajoki 1917-2007 90-vuotishistoriikin ja Petter Hällströmin sukujuhlakirjan.

Terhi Pirilä-Porvalin perheeseen kuuluu aviomies Mikon lisäksi kaksi lasta. Päätoimittajan pestin Pirilä-Porvali ottaa vastaan osittain jo loppuvuodesta, täyspäiväisenä päätoimittajana hän aloittaa vuodenvaihteessa.

Ilmoita asiavirheestä