Kiristyneessä kansainvälispoliittisessa tilanteessa puolustusvoimiemme reserviläiset eli armeijan käyneet, ovat useat julkisuuteenkin tulleiden tietojen mukaan ilmaisseet asenteensa puolustushalukkuudesta. Osa on aktivoitumassa tilanteen edellyttämällä tavalla eli taitojaan ja osaamistaan vahvistamalla. Mutta osa on päinvastoin irtautumishalukkaita reserviläisyydestä tavoitellen jopa siviilipalvelushenkilön asemaa jatkossa.
Sota ja rauha... Kaikkein tärkein, pääpaino järjettömän sodan leviämisen estämiseksi on saada Putin neuvottelupöydän ääreen! Ja heti! Ei yhtään enempää ihmisuhreja!
Hitler hallitsi 13 vuotta. Sitten kukistui. Putin on ollut vallassa 20 vuotta. Koska kukistuu?
Jotakin on pielessä. Meillä on YK, EU ja Nato, silti yksi mies saa tehdä kansanmurhan.
Markus Myllymäelle tiedoksi. Maksan eläkkeestäni veroja yhtä monta prosenttia kuin palkansaaja, jonka vuositulot on 50 tuhatta euroa. Eläkkeeni on aika paljon vähemmän. Ts. kyllä meitä eläkeläisiä raakimman jälkeen verotetaan. Hiljaisuus mielletään hyväksynnäksi, minä en hyväksy.
Pahinta mitä suomalaiset nyt voi tehdä, on osoittaa vihaa venäläisväestöä kohtaan. Suuri osa
venäläisistä häpeää maataan.
Päinvastoin: venäläisiä on nyt kohdeltava erityisen hyvin. Viesti todellisuudesta tavoittaa venäjällä asuvat venäläiset vain muualla asuvien kautta. Samoin kuin
Ukrainan pakolaisille annetaan turvapaikka ilman hakemusta, myös venäläisille pakolaisille olisi annettava sama mahdollisuus. Venäjältä poistuminen tullaan kieltämään muutamassa päivässä ja sen jälkeen Venäjästä tulee suljettu ”Pohjois-Pohjois-Korea”.
Kyllä on eläkeläisen aika kortilla, kun pitää sunnuntairauhaa rikkoa moottorisahaa huurattaen keskellä kylää.
Niille, jotka jaksavat haukkua Suomen johtoa siitä, ettei ole liitytty Natoon, seuraava lainaus Suomen Yhdysvaltojen suurlähettiläs Mikko Hautalan haastattelusta koskien pres. Niinistön vierailua valkoisessa talossa: ”Selkeästi nousi esille myös se, että Suomen politiikkaa ja sitä harkittua viisasta linjaa, mitä Suomi on vetänyt, arvostetaan hyvin paljon. Harkittu viisas linja elää ajassa tavalla, mikä pyrkii varmistamaan vakautemme ja säilyttämään turvallisuutemme. Sille Yhdysvallat antaa kyllä tukensa.” Mielestäni hieno tunnustus maamme johdolle!
Ehdotan Vuoden sykähdyttävin urheiluteko -teoksi suomalaisten ampuhiihtäjien esityksiä Kontiolahden kotiyleisön huutomyrskyssä ja kun vielä monia kärkimaita puuttui osallistujien listalta, pystyivät kuitenkin” omaan suoritukseen”.
Täytyy vain ihmetellä, että koko maailma on tumput suorana ja avuttomana tuon yhden järjettömän kohelon vuoksi. Hittaita on Herrain kiireet.
Viime vuosisadan puolella varusmiespalvelun suorittaneiden osuus oli vielä korkea, mutta nykypäivänä noin kolmannes jättää sen suorittamatta. Ilmeisesti sanktiot ovat merkittävästi lieventyneet, kun kehitys on mennyt tähän. Tasapuolisuus maan puolustuksessa on taantunut, kun 2/3 vastaa maan turvallisuudesta myös ko. kolmanneksen osalta. Sveitsissä vastaava vähemmistö maksaa tämän johdosta ”maanpuolustusveroa”, mikä soveltuisi hyvin Suomeenkin.
Tehyn lakkovaroitus tai lakkoiluvaatimukset tällaisena aikana, onkohan nyt ajateltu loppuun asti... Sitten maatalous ja viljelijät ovat nyt saaneet tukijoita, ystäviä joka puolelta kautta puolueelta, samoilta, jotka ovat olleet lopettamassa ja ajamassa alas maataloutta kaikin keinoin.
Yritän kertoa asiani julkaisukelpoisesti. Pahimmin suomettuneet Nato-änkyrät, älytkää olla edes hiljaa.
Ihan luokatonta touhua tämä meno! Vihervasemmistohallitus on päätöksillään ajanut Suomen maatalouden sellaiseen syöksykierteen, että pian leipäviljaa, maitoa ja lihaa joudutaan ostamaan ulkomailta. Se ei sitten ole lähelläkään ekologista tuotantoa, niin kuin meillä täällä Suomessa. Hallituskausi pitäisi lyhentää kolmeen vuoteen, ettei tällaista vahinkoa pääsisi tapahtumaan.
Venäläiset pitävät Suomea länteen/Natoon kuuluvana maana. Yllättyvät kun kuulevat, ettei Suomi kuulukaan Natoon. Liittyminen vain virallistaisi mielikuvan ja tuskin venäläiset siihen erikoisemmin reagoisivat. Puolueettomuus on aikansa elänyt ja viimeistään nyt (Putinin teot) se voidaan unohtaa.
Kurikka johtaa harhaan rakentajia 100e tonttitarjouksilla. 100e hinnan päälle tulee vielä mm. liittymämaksuja mitkä eivät ole ilmaista eikä halpoja. Kurikan on pakko laskia hintoja kanta-Kurikan rakentamiseen huonosti soveltuvan maaperän johdosta. Joku kirjoitti hiljan, että nyt uimahallilla on kiire, koska nykyinen rupeaa olemaan romahduspisteessä huonon maaperän johdosta.
Kuinka se olympia pitäisi ääntää? Jenkisti: olimpia? Ruotsalaisesti: uuulympppia? Kysytään kreikkalaisilta!
Kyllä nyt tuli Suomelle kova haaste puhdistaa maailman ilmasto Putinin päästöiltä. Tsemppiä vaan hallitukselle. Olette toki jo kovasti yrittäneet, kun Putinin puuhaketta poltetaan ja oma turve pidetään pannassa. Onnea!
Mielestäni on todella sivistymätöntä nimittää ketään jakojäännökseksi puolueesta huolimatta, Il-Po 5.3. Se osoittaa myös omahyväistä ja kapeaa näkökantaa. Kansalla on oikeus valita päättäjiksi sellaiset edustajat, joiden kokee ajavan oikeita, hänelle tärkeitä asioita.
Miksi toimittajat nykyisin sinuttelevat kaikkia – paitsi presidenttiä? Eikö enää osata teititellä?
Hallituksen kannattaisi nyt keskittyä hiilijalanjäljen sijasta Vladimirin käden-jalanjälkiin. Asiat tärkeysjärjestykseen.
Haloo. Nyt ei ole aika lakkoilla. Vähän suhteellisuuden tajua!! Ukrainan hädän luulisi herättävän kyynisimmänkin. Hoitajilla ja opettajilla on lämpimät kodit, ruokaa, vettä, töitä.
Luulisi, että 83 vuotta sitten itänaapurin järjestämät Mainilan laukaukset ja nyt Ukrainassa toistuvat kieroilut tekisivät nopean Natoon liittymisen helpoksi ilman joutavaa eestaas-jaarittelua.
Kalle Lähdesmäki kehuu, että Suomen ampumahiihdon taso on korkeampi kuin miesmuistiin. Hän ei musta, että kisattiin neljän miehen ampumahiihtoviesti Jurva ja muu maailma. Nyt ei saada neljän miehen joukkuetta edes kasaan.
Nyt on aivan selvää, että ennemmin tuen rahoillani Naton toimintaa kuin epämääräistä ilmaston ”anekauppaa”. Enkä vihreää siirtymää täältä maailman puhtaimman ilman maasta!
Saisiko Vaasan sähkön puhelinnumeron sähkölaskuun, kaikilla ei nettiä. Nyt olevalla numerolla ei pääse muuta kuin kuuntelemaan musiikkia.
Seuraavaan presidenttiehdokasgallupiin uusi, varteenotettava osaaja, Mika Aaltola!!
Putinin maailman suurimmat valheet menee kansaan kuin häkä päähän. Valitettavasti.
Koiranomistajat pitävät pyöräteitä ja puistoja piskiensä jätöspaikkoina järjestyslain vastaisesti. Sitä paitsi koiran suolinkaiset voivat helposti levitä ulosteen välityksellä. Osa suolinkaisista on zoonooseja eli voivat tarttua ihmisiin. Näin tapahtuu esim. silloin, kun lapset leikkivät pihalla ja jopa syövät lunta tai nuolevat hanskojaan, mihin on voinut päätyä suolinkaisen toukkia.
Tämän Hans Välimäen Kuppilat kuntoon on nyt tullut tutuksi useilta kanavalta. Monen monta uusintaa jo ollut ja jatkuu vaan. Välimäessä ei vikaa, mutta nää uusinnat! Ajetaanko meitä muille maksukanaville?
Kyllä maanviljelijää nyt kehutaan ja kiitetään. Syyllistämiset ilmaston pilaamiseen loppuneet (ainakin väliaikaisesti). Jotenkin oksettavaa.
Sähköyhtiö varoitti nostavansa sähkön hinnan huippulukemiin. Vai nostaako sen hinnan joku muu?
Kuinkahan hyvässä tiedossa venäläisillä on Suomen ammusvarastot. Isot pojat puhuu että venäläisillä olisi maaomistusta mm. Ähtärin varikon läheisyydessä.