Te­ko­ta­pa tie­dos­sa, mutta motiivi puuttuu

Pohjanmaan poliisin rikoskomisario Esa Uusi-Kakkurin mukaan 15-vuotiaan tytön surman tutkinta on palapeli, joka rakentuu koko ajan.

– Teknisesti meillä on käsitys siitä, mitä on tapahtunut, mutta motiivitasolla järjellinen selitys puuttuu, Uusi-Kakkuri toteaa.

Uusi-Kakkuri on aiemmin kertonut, että tiedossa ei ole, että tytöillä olisi ollut riitoja tai sen laatuista kiusaamista, joka olisi johtanut tekoon. Mikä saa tällaisella taustalla tappamaan toisen?

– Se meitäkin kiinnostaa.

Uusi-Kakkuri kuitenkin huomauttaa, ettei motiivi ole tutkinnan kannalta oleellinen.

– Motiivi tulee jos tulee.

Uusi-Kakkurin mukaan motiivin merkitys on senkin takia vähäinen, että joissakin tapauksissa se paljastuu lopulta hyvin mitättömän kuuloiseksi.

– Motiivi voi olla vaikka viimeinen huikka viinaa, Uusi-Kakkuri kertoo esimerkkinä. Hän muistuttaa, että tähän tutkintaan ei päihteillä ole osuutta.

15-vuotias seinäjokelaisen epäillään surmanneen luokkakaverinsa viime viikon tiistaina Joupissa sijaitsevassa omakotitalossa. Tyttö on vangittu ja syyte on nostettava elokuun 28. päivään mennessä.

JATTA LAPINKANGAS

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä