Suomessa asuvat ihmiset puhuvat noin 150:tä kieltä äidinkielenä. Vaasassakin noin 100 eri äidinkieltä. Ei voi tietenkään vaatia, että olisi näin monenkielisiä lääkäreitä ja hoitajia heitä palvelemassa.
Lääkärin ja potilaan kielitaidoissa pitäisi kuitenkin olla yksi yhteinen kieli, tai sitten pitää heidän välissään olla tulkki. Peräti perustuslaissa säädetään, ettei ihmisiä saa syrjiä kielen perusteella.
Nyt on keksitty monikielinen tekoäly kääntäjäksi ja tulkiksi potilaan ja lääkärin väliin. Pitää vain opetella käyttämään tekoälyä. Kun tekoäly on kerran opeteltu, sen oppi voidaan ladata eri laitteille hetkessä.
Minäkin olen käyttänyt yhtä ilmaista tekoälyohjelmaa tiedon hankintaan. Se on kuin hakukone, mutta se muokkaa vastauksen valmiiksi netistä kahlaamastaan tiedosta kysymästäni asiasta. Minä olen vanhus, mutta silti osaan hyödyntää sähköisiä palveluja. Oppia ikä kaikki. Tietysti niin kauan, kuin oma biologinen datakeskukseni, aivot, toimivat.
Lääketiede on kerännyt valtavasti tietoa ihmisen elimistön toiminnasta, normaalista poikkeavista oireista, niiden parantamisesta ja hoitojen vaikuttavuudesta. Tekoälyä voi käyttää tällaisten suurten tietomäärien käsittelyyn ja hyödyntämiseen.
Pohjanmaan hyvinvointialueen kotisivulla on jo kehotus asioida verkossa. Löytyy myös Omaolo-sovellus, johon voi itse kirjata oirearvion. Omaolo yhdistää sinut tarvittaessa oman alueesi ammattilaiseen ja ajanvaraukseen.
Ei kuitenkaan vielä tekoälylääkärille.