Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Tätä mieltä tänään: "Vanhat ra­ken­nuk­set ihania ja tär­kei­tä, tuovat kau­pun­ki­ku­vaan vaih­te­lua eri ai­ka­kau­sil­ta! Kui­ten­kin jos van­ho­jen ra­ken­nus­ten an­ne­taan mä­dän­tyä, ne täytyy rumina ja vaa­ral­li­si­na pi­kim­mi­ten pur­kaa!"

Kirjoita viestiin MIELIPIDE oma mielipiteesi ja lähetä viesti numeroon 13523.
Kirjoita viestiin MIELIPIDE oma mielipiteesi ja lähetä viesti numeroon 13523.

Luulisi nyt monella valtaavan suuri hyvänolontunne, kun asuntorahastoihin sijoittaneet ovat vaikeuksissa saada omiaan pois. Sijoitustoimintaa harrasteneena voin lohduttaa, että myymällä huonoon aikaan tulee tappiota, odota ja unohda, niin kyllä se sieltä joskus nousee. Voin 40 vuoden kokemuksella rauhoittaa.

Olisiko Orpon hallituksen vedettävä toiminnastaan johtopäätökset, koska tällä ”syöksykierteellä”, missä maamme talous nyt on, ei seuraa mitään hyvää. Suu säkkiä myöden -talouspolitiikka on toki järkevää pitkässä juoksussa mutta tämä ”liinat kiinni” heti on suorastaan typerää. Se on kuin antaisi tainnutusiskun pässin otsaan ja sitten ihmettelisi, miksei se nouse. Ainut visio on, että pääasiassa ulkolaiset yhtiöt rakentavat tuulimyllyjä ja sitten niiden halvasta sähköstä jalostetaan vetyä. Ei tällä konstilla Suomen taloutta pelasteta, uskokaa pois!

Tuulivoimaloiden tarvitsemaa maa-alaa liioitellaan aika pahasti. Yhden voimalan vuoksi hakataan metsää pois noin 12 ha sisältäen tien ja sähkölinjat. Jos on 2 000 voimalaa, niin se tekee 24 000 hehtaaria. Kun Suomessa on metsää 22 miljoonaa hehtaaria, niin tuo voimaloiden tarvitsema metsäala on siitä vain 0,11 prosenttia. Että siis vähän jotain rajaa siihen jatkuvaan moukeeraamiseen.

”Työttömän ensisijainen ongelma ei ole syrjäytyminen tai jokin muu helppo selitys vaan rahan puute.” Vai olisiko sittenkin haluttomuus oppia uutta tai vaihtaa jopa alaa samalla kun nostaa työttömyyspäivärahaa? Työtön kirvesmies voisi opiskella muurausta, laatoitusta, pintakäsittelyä, maanrakennusta ja työllistää itsensä, kuten monet ovat jo tehneetkin. Ongelmana on ajatusmalli: ”Riittää, kun olen kouluttautunut yhteen ammattiin. Jos töitä ei ole, ollaan sitten työttömänä!” Ei valitettavasti enää toimi nykyisenä elinikäisen opiskelun aikakautena. Perinteisen polttomoottoriautonasentajankin pitää kohtapuolin harkita kouluttautumista myös sähköautonasentajaksi.

”Ei ole veronmaksajien asia elättää heitä, jotka päättävät, että toimeentulo ei perustu omaan työhön.” (I-P 10.1.2025) Kirjoittaja ei ehkä tarkoittanut korruptoituneita koroillaeläjiä ja muita ökyrikkaita verovälttelijöitä, ei. Miten sosiaaliturvan varassa elävä ”päättää”, että ei elä omalla työllä...?

Todella ajankohtainen ja tärkeä Suomen hallituksen maatalousministeri Sari Essayahin esittämä kielteinen päätös antaa kunnillekaan oikeutta myydä vesivarojamme/vesilaitoksiamme yksityisille omistajille/sijoittajille. Hyvä niin, on otettu oppia, ettei voi käydä kuin energian siirtomahdollisuuksien kanssa. Energian siirtotaksat nousivat pilviin ja niiden nousulle ei voitu mitään. Hyvä tämä hallitus.

Mistä voimme lukea kunnalliset ja muut tärkeät suomenkieliset ilmoitukset tästä lähtien, kun Pietarsaaren Sanomat lopettaa ilmestymisen? Nyt kannattaisi IP:n panostaa alueellemme!

Julkiset perusturvapalvelut: 1. Köyhille kaikki ilmaiseksi heti. 2. Keskituloisille todellisen maksukyvyn mukaan ”hoitotakuun” mukaisesti. 3. Rikkaille vain välttämättömät (viranomais)palvelut käyvällä hinnalla. Ainoa ”ongelma” kun on vain raha(n puute).

Miksi Seiverkot ei kykene korjaamaan rikkoontuneita katuvaloja? Elokuusta asti vikailmoitukset hoitamatta. Kuluttajalaskutus kyllä pelaa liiankin hyvin.

Kaupungin johdon liepeillä vaikuttanee jokin fillaristien klikki. Ihmisten ja tavaroiden liikuttaminen keskustassa tehdään mahdollisimman vaikeaksi. Samalla ilkutaan tavallisille jalankulkijoille. Esim. rollaattoreiden ja lastenvaunujen käyttäjiä kehotetaan käyttämään pyöräteitä? Täysi työ on fillareiden väistelemisessä jo katukäytävilläkin.

Ei järjen häivääkään ole päätöksellä, että latauspisteitä on lain mukaan rakennettava mm. hautausmaille, seurakuntataloille jne. Millä tätä älytöntä päätöstä perustellaan, eihän bensapumppujakaan ole joka paikassa, onko järki täysin kadonnut tästä maasta?

Törnävän kouluun johtava alikulkutunnelin reitti on vieläkin auraamatta lumesta, vaikka lasten koulu alkoi jo tiistaina. Hyvää uutta vuotta kaikille!

Hietalahden vanha puukatsomo, museo- ym. säilytettävistä rakennuksista päättäville järki käteen. Jos jälkipolville tarkoitetut rakennukset päästetään käyttämättöminä mädäntymään korjauskelvottomiksi, ei ole muita vaihtoehtoja kuin purkaminen! Vaasassa heti purkuun mm. yllä mainittu puukatsomo, Kauppapuistikon hävettävä pieni talon rotiskon puolikas ja monta muuta! Vanhat rakennukset ihania ja tärkeitä, tuovat kaupunkikuvaan vaihtelua eri aikakausilta! Kuitenkin jos vanhojen rakennusten annetaan mädäntyä, ne täytyy rumina ja vaarallisina pikimmiten purkaa!

Onko tosiaankin niin, että kaikissa yläasteen kouluissa on vessan ovet lukittu? Vai onko Nurmon yläaste poikkeus. Ihan hirveää, ettei lapset pääse vessaan. Kyllä koulun johtamisessa on jotain mätää, kun koulusta on tullut tällainen kidutuslaitos.

Asiaan vihkiytymättömät ihmiset kutsuvat puoliperävaunua rekaksi. Pätevän rahtarin on tämä syytä ymmärtää ja hyväksyä.

Hallitus leikkaa Suomessa kulttuurilta ja samaan aikaan kansanedustaja päättää Pro Suomen eteläisen Afrikan kulttuuri- ja tiedeinstituutti ry:lle 250 000 € joululahjarahaa?

Kiitos entiselle. Hoh hoijaa, taas joku kokoomukselainen kirjoitti ja tietty hyökkäs ent. vastaan. Kaikki on ottaneet velkaa, niin nytkin, muut vaan ei oo kurjistaneet köyhempien, lasten, nuorten, vanhuksien elämää kuin tämä hallitus. Aivan huonosti hoidettu, ei sitä velkaa saada lyhennettyä kuin tuomalla rahaa Suomeen, viennillä ym. Ei sillä, et myös ostovoima vähenee. Pienet yrittäjätkin tapetaan (kotitalousvähennys), kuka ottaa enää yrittäjää tekemään. Tällä hallituksella vaan ei oo homma hallussa.

Suomalaiseen demokratiaan on kuulunut aina heikommasta huolenpito. Syitä auttamiseen voi olla monia, tilapäisiä tai pysyviä. Tätä Orpon hallitus ei hyväksy. Muistakaa Orpon hallitus, jonain päivänä teistä jokainen tarvitsee apua.

Suomen valtion velat. Katsokaa netistä valtion ottamat velat vuosittain. Siellä se näkyy, ettei tarvi valheita kirjoitella lehteen. IP voisi tehdä jutun tästä. Siellä kerrotaan, että velkaa on otettu 1800-luvulta lähtien, toki viime vuosina enemmän. Älkää unohtako, että Marin hallituksineen luotsasi meidät tosi vaikean korona-ajan yli ja hyvin toimikin. Emme tienneet silloin mitä oli tulossa. Ja oliko konkursseja silloin, niinkuin nyt! Järki käteen nyt.

Vaasan hallinto-oikeus on varsinainen valittajien onnela, koska siellä päätöksiä haudotaan vuosikausia, kiusantekijät hykertelevät tyytyväisinä ja hyvät hankkeet ovat jumissa, eivätkä valittajat joudu mistään vastuuseen.

Olisikohan heidän sittenkin pitänyt perustaa yritys ja alkaa työnantajiksi ja palkanmaksajiksi. Niistä kun on pulaa.

Maailman onnellisimpaan maahan syntyvällä lapsella on heti syntyessään vastuullaan laskennallinen osuus valtionvelasta 29 995 €. Nämä samat osuudet koskevat niin hänen molempia vanhempiaan, sisaruksiaan, tulevia kummejaan, kuten meitä jokaista suomalaista. Korkoa hän maksaa osuudestaan vuodessa 570 €. Tämän lisäksi hänen laskennallinen osuus asuinkuntansa veloista on useita tuhansia euroja, asuinkunnasta riippuen.

Käyköhän persuille samoin, kuin keskustalle Sipilän hallituksessa? Suomeen ei mahdu kahta kokoomusta.

Tuloeroja ei saa kasvattaa Suomessa siten, että köyhistä tehdään entistäkin köyhempiä, vaan siten, että keskituloisia ja varakkaampia tulee aiempaa enemmän.

Toimeentulotuki on tarkoitettu tilapäiseen tukemiseen. Siitä on vain tullut monelle pysyvä tulonlähde, joka ei ole ollut sen alkuperäinen tarkoitus. Työnhaku on oltava kannustustavaa uuteen ja itsenäiseen elämiseen. Uskon vahvasti, että tosissaan töitä etsivä niitä löytää. Vaatimustasostaan voi kyllä joustaa ennen kuin unelma työ löytyy. Työ on meille jokaiselle hyväksi, tunne kuulua tähän yhteiskuntaan. Edesauttaa omaa hyvinvointia. Tämä ei vaan tunnu olevan oppositiolle tärkeää.