Lukijalta

Tätä mieltä tänään: Suomi 2026. Voisiko al­ko­ho­lin myynnin sallia 24h?

-

PS Riikka Purra on paras valtionvarainministeri. Hän on joutunut todella tekemään päätöksiä, mitkä eivät ole kaikkien mieleen.

Suomi 2026. Voisiko alkoholin myynnin sallia 24h?

Rakennusalalla on pelkästään Pirkanmaalla yli 5000 työtöntä, mutta ulkomaista työvoimaa voi nyt palkata helpommin. Sitähän hallitus haluaa.

Kesäteatteriesitys Dracula oli kehnoista kehnoin. Pääsylippuraha meni aivan hukkaan.

Yritin sunnuntaina kahville Seinäjoen aseman ravintolaan. Myyjätär kyllä näki minut, mutta painoi kovaa vauhtia taakse. Oliko sielläkin asiakkaita? Odotin ja odotin, mutta ei hän ehtinyt minua palvella. Kävelin ovelle ja käännyin katsomaan. Jokin peilikin siellä oli, mutta mitä varten? Hän kävi tiskillä, eikä edes katsonut ovella, mihin asiakas meni. Tämä myymälä ei tarvitse asiakkaita.

Nyt olisi metsissämme irtonaista kantoa tervantekijöille, energiaksi tai muille tarvitsijoille. Tukkipuun kanto kestää lahota 50 vuotta, vasta silloin tila vapautuu puun kasvulle. Jos kanto poistetaan, tilalle tulee parissa vuodessa runsaasti uusia taimia ja 50 vuoden kuluttua siinä on taas järeä tukkimetsä. Siis kantojen poisto ja talteenotto on todella kannattavaa, niin luonnolle, ilmastolle ja omistajan sekä myös yhteiskunnan kukkarolle.

Olipa upea asia, että uusi Risteysasemalehti kertoo meille tiiviisti ja elävästi Östermyran ja Wasastjernojen tarinan, Seinäjoen alkujuuret maakuntakeskukseksi. Kotiseutulehtemme on muutenkin sisältörikas lukupaketti, ja kuulin, että lehden päätekijät ovat 80-kymppisiä. Nostan hattua.

Hyllykallion päiväkodin julkisen taideteoksen hinta on 60 000 euroa. Oikeasti. Onko Seinäjoella ylijäämää eli rahaa tällaisiin, jotka eivät ole millään muotoa tarpeen lasten ulkoleikkeihin? Naurettavaa aikana jolloin kaikesta "tarpeellisesta" joudutaan pihistämään ja leikkaamaan.

Onko Helsinki Garden Orpon ja Vapaavuoren iso puhallus? Kyllä selvitetään epätoivoisesti, antaa huonon kuvan.

Ällistyin kommentista, jonka eräästä lehdestä luin. Kommentti koski sairauskohtausta julkisessa kulkuneuvossa. Tilanne hoitui ymmärtääkseni hyvin. Henkilö kuitenkin kommentoi, miten nolo ja hävettävä sairauskohtauksen saaminen on ollut tälle sairastuneelle. Olin ällistynyt. Eihän kukaan voi itse säädellä sitä, millaisen sairauskohtauksen ja missä saa. Miten joku voi sanoa, että on noloa ja hävettävää saada sairauskohtaus julkisella paikalla? Se on mielestäni syvä loukkaus sairastunutta kohtaan. Jos joku on erittäin noloa ja hävettävää niin sairauskohtauksen saaneen kuvaaminen ja videointi. Se on todella paha teko. Mutta kuka tahansa voi sairastua. Sille ei voi mitään ja se pitää ymmärtää sekä auttaa ja tukea sairastunutta!

Kun Pride kerran keräsi 100 000 osallistujaa, niin ilman muuta sinne keräyspisteet rahoitukselle. Ei todellakaan mitään valtionveroeuroja tuohon liikkeeseen. Eiväthän he ole sairaita, vaan normaaleja työtä tekeviä ihmisiä. Tuet pois sieltä.

Respectit sille alaluokkalaisten poikien opettajalle, joka vuosi pari sitten komentoäänellä ilmoitti  pojille, kun oli korvia huumaavaa kilvanhuuto miesten pukuhuoneessa Seinäjoen uimahallissa: "ei sille kaverille tarvi huutaa, jos se istuu siinä vieressä". Se oli määräys miehen äänellä, eikä mikään vieno pyyntö. Kukaan ei varmaankaan traumatisoitunut kurinpalautuksesta ja muillakin treenaajilla oli hyvä fiilis.

Tämä viesti on Kauhavan kaupungin tiemestarille, jos siellä on vielä sellainen virka olemassa. Tarjoan kahvikupposen. Kaavatien montut on paikattu. Ei mennyt kuin 382 päivää ensimmäisestä ilmoituksesta. Tästä on hyvä jatkaa.

Eduskunnan apulaisoikeusasiamies pitää hallituksen kaavailemia korotuksia asiakasmaksuihin ongelmallisina, kun niitä on niin usein nostettu. Vaikeuksia tulee pienituloisille ja vanhuksille.

Lopettakaa mopopoikien ja heidän vanhempiensa moittiminen. Sekö ei häiritse tavallisen ihmisen elämää, kun ääni pauhaa 9–23 välisen ajan, ja Seinäjoella on ensin suljettuna Törnävä ja sen jälkeen koko keskusta. ”Jumputus” kuuluu yöhön asti kauempanakin oleville asuinalueille. Kaikki mahdolliset kiertotiet pitää miettiä, että pääsee töihin, Päivölän kauppoihin, sairaalanmäelle. Torikatua ihan turha käyttää. Potaskaa, että Kauhavan tai Seinäjoen kaupunkien kassoihin virtaa rahaa. Rahat menee S-ryhmälle ja Ideaparkiin ja itsenäisille yrittäjille.

Verorahojani saa ennemmin käyttää sateenkaarevia, maahanmuuttajia ja vähemmistöjä auttaviin järjestöihin, kuin äärioikeistolaisiin valkoista ylivaltaa ihaileviin järjestöihin.

Mikä olisi sopivin ilmaus Suomen työttömyyden, 310 000 työtöntä, kansallisesta tilasta? Kun presidentti Kekkonen vuonna 1975 nimitti 60 000:n työttömän Suomeen ns. "kansallisen hätätilan hallituksen", niin mikä tilanne oli maassa silloin tähän päivään verrattuna? Kansantaloutemme kasvun oli silloin heikentänyt öljykriisi. Tänään heikentäviä tekijöitä on useita. Ei liene liioittelua ilmaista tilannetta tänään "katastrofaaliseksi".

Jo on aikoihin eletty. Seinäjoen kaupunki ei osaa kertoa, miten olisi toimittu, jos valituksia olisi tullut ajoissa. Järki puuttuu kaupungilta täysin tässäkin asiassa, mutta eihän tavallinen kaupunkilainen mitään voi. Missä kummassa ne ilmastoaktivistitkin nyt luuraa? Kyllä aikamoinen pärinä kuuluu kolmenkin kilometrin päähän. Kaupungin on syytä ottaa aivot narikasta sitten ensi vuotta ajatellen!

I-P:n pääkirjoitus 4.6. otsikolla "Suutari pysyköön lestissään". Jutussa tuodaan esiin, miten  aikaisemmin viikolla kolme kokoomusministeriä ja kaksi muuta kritisoivat X:ssä Rydmanin päätöstä. Heillä ryhmänä ei ole asiassa päätäntävaltaa, oikea foorumi on hallituksen neuvottelussa tehtävä päätös. Syytetään myös yliopistojen menettävän vapauden tehdä tutkimusta. Yliopistotko päättävät kansalta kerättävien varojen käytöstä? Kun aikanaan keskusteltiin perussuomalaisten tavoitteesta saada kouluihin kännykkäkielto, YLE hankki aamuohjelmaansa yliopistotutkijan, joka oli sitä mieltä, että siihen ei voitaisi missään tapauksessa mennä, koska asiasta ei ole tehty tutkimusta. Kuinka sitten kävi? Kielto  opiskelurauhan saavuttamiseksi saatiin voimaan. Esimerkiksi tuollaisen itsestään selvän asian tutkimiseen mielestäni valtion tuen osoittaminen ei ole järkevää.

Kukkivat pyörtänöt ovat parasta Pohjanmaata kesällä. Muualla ei luonnonkukkia näekään. Niin tarkasti leikataan ja myrkytetään. Eikä yksin täällä. Miksiköhän luonnonkukat ovat niin pahoja?

Osalla Microsoftilta saaduilla miljoonilla olisi hyvä rakentaa moderni maauimala Hietasaareen. Siitä tulisi oikea uintikeskus; merenranta, avanto, maauimala, kahvila /ravintola. Kiinnostaisi varmaan turistejakin. Nykyisin merivesi on ajoittain uintikelvotonta; sinilevä, vibrio yms. bakteerit, jolloin maauimalan puhtaassa vedessä olisi hyvä uida.

Vanhassa Vaasassa nuoriseuran ja kanaalin välissä on ollut Suomen ensimmäinen maauimala, jonka vihkiäiset olivat 16.7.1939. Maauimalassa virtasi lähdevettä ja sitä oli riittävästi. Ylimääräiset vedet ohjattiin alempana olevaan kanaaliin. Nykyisin maauimala on peitetty maalla ja siellä kasvaa pelkkää vitikkoa. Eikö maauimalaa voitaisiin rakentaa uudelleen ja hyödyntää ympäristön edut lähdevesineen?

No niin, nyt nähtiin miten pääministerioletetulla pyyhitään pöytää. Ja siten Rydman nosti puolueensa takaisin Suomen kolmanneksi suosituimmaksi.

Pride keräsi yli 100 000 ihmistä Helsinkiin ja Suviseurat noin 80 000 Kauhavalle. Tänä vuonna myös tarratoimikunnan 500 jakajaa osallistui Suviseuroihin kymmenien tuhansien tarrojen kanssa. Jokaisella on omat käsityksensä seksuaalisuudesta, joten olisiko aika olla häiritsemättä toisten kesäjuhlia omilla viesteillä? Samalla olisi hyvä välttää solvaamista ja maalittamista Pride-kulkueessa, esimerkiksi ei-poliittisia lääkäreitä ja tutkijoita kohtaan.

Minua Orpon poppoo ei ole pettänyt, on toiminut juuri niin ala-arvoisen huonosti kun arvasinkin. Koskaan en tätä sakkia ole äänestänyt, enkä koskaan tule äänestämään.

Täysin järjettömäksi menee. Jos jotakin hommaa ei voi tehdä koneella, se jätetään tekemättä. Pienintäkään viitseliäisyyttä ei Suomesta enää löydy! Tällainen 80-vuotias mummo saa tavan takaa tarttua lapioon tai pokasahaan, jopa pistää työrukkaset käteen ja raivata manuaalisesti, kun nuori työmies sanoo, ettei sinne pääse koneella. Onneksi raivostun moisesta niin suunnattomasti, että voisin paljain käsin kaataa vaikka koivukujan. Helvetin vetelykset.

Ne kaupunkien päättäjien salaiset kokoukset? Seinäjoella meinattiin tehdä salaa huomattava määrä velkaa, jotta oltaisiin tehty "parkkihalliin" monta maanalaista kerrosta. Onneksi yksi päättäjä "vuoti aikeet".

Kuinka Prisman apteekin uudet tilat palvelee asiakkaita, niin kun omasta mielestä? Vain pari odotustuolia, asiakkaat pälyilevät hämmentyneinä hyllyjen välissä, kuka missäkin nurkassa. Jos tarkoitus on ollut, että asiakkaita herätellään ostamaan heräteostoksia, niin tuskin toimii.

Sadepäivänä luin viime viikkojen lehdistä muuta kuin uutisia, eli analyysejä politiikan tapahtumista. Tuntuu, että maailmassa on kesto-ongelmia, jotka hitaasti aukenevat tavalliselle ihmiselle (nykysuomella kai tavan ihmiselle). Yksi tällainen on meidän hallituksemme. Uskon, että vallan kamareissa koko poppoo on mitä yksimielisin. Nauraa hohottavat yhdenvertaisuudelle ja vähemmistöjen oikeuksille vihervassareiden oikkuina. Koska kuitenkin kaikkien äänet ovat kalliita, täytyy aika ajoin järjestää näytelmä, jossa Orpo moittii ja persut lupaa. Välillä pari muutakin puoluetta saa tarpeellisia sivuosia. Kannattaa aina muistaa, että meillä ollaan politiikassa mukana, jotta rikastuttaisiin, ei yhteisten asioiden hoitamiseksi. Ne ovat vain tarpeellinen sumuverho.

Edelleen odotan, koska tehdään tutkimus iltapäivälehtien journalistien puoluekannasta, kun annetaan ymmärtää, että kyseiset lehdet ovat ns. riippumattomia. Kuitenkin jokainen näkee, että ovat vasemmalta. Ylenhän jokainen jo tietää olevan, mutta selvästi tulee ns. väritettyä muka faktaa, jota sitten pitäisi totuudeksi uskoa.

Veronmaksajan tukieuroilla tuettuja asuntoja tavalliselle keskituloiselle suomalaiselle. Kuinkas kävi: SDP:n Tytti Tuppurainen, Heinäluomat isä ja tytär omistavat kolme asuntoa. Onkohan tämä nyt ihan oikein? Veronmaksajan euroilla on tuettu ja eduskunta omistaa. Törkeää touhua. En äänestä näitä oman edun tavoittelijoita.

Ainoaa hallituksen lakia arvostan itsekin. Olin klo 12 odottamassa kun Alko avautui. Puolen vuoden päästä ei tarvi itse mennä vaan tuodaan kotiin alkoholia.

Ilmeisesti nykyään säätäkin ennustetaan sen mukaan, montako ihmistä alueella asuu. Etelä saa tarkat ennusteet ja syrjäseudut niin ristiriitaiset, että saa nauruunsa kuolla. Ei nyt ihan tuule ja ole tyyntä yhtä aikaa, mutta sinne päin. Välillä suututtaa, välillä naurattaa. Esimerkiksi halla ja ukkonen ovat minulle todella tärkeitä. Niitä ainakin ennustetaan huonosti. Niiden mukaan joudun järjestämään työni ja matkani, joten niitä en toivoisi heiteltävän ennusteisiin miten sattuu. Siis enemmän tarkkuutta hallaan ja ukkoseen!

Joku kirjoitti kokoomuslaisten "suhmuroinnista". Kyllä jokainen puolue vallassa ollessaan tukee hyväksi katsomiaan toimijoita enemmän tai vähemmän näkyvästi. Itse kaipaisin vihdoin viimein avausta siitä, miten rähmällään tietyt poliitikot ja puolueet olivat ja taitavat edelleen olla Venäjän suuntaan. Monenlaista katastrofia on siitä seurannut, mm. Nordstream ja jäihin juuttunut ydinvoimalahanke, monien firmojen menetykset Venäjällä.

Kyllä Ruotsi teki taannoin paljon muutakin kuin elvytti, jos elvyttikään: kevensi verotusta yrittäjäystävällisemmäksi ja palkoista sovittiin yhdessä laajalla rintamalla, ei jääräpäisesti lakkoillen, jolloin aina vahvemmat vientialat "voittivat" matalapalkka-alojen jäädessä nuolemaan näppejään. Ja tämän johdosta esim. paperiteollisuus on siirtynyt muille maille, Suomessa ei enää kannata.

Miksi isoista puolueista vain SDP:llä on häirintäyhteyshenkilö? Ymmärtääkseni kokoomuksella, keskustalla tai perussuomalaisilla ei ole organisaatiossaan tällaista tehtävää.

Olipa todella syrjivää toimintaa Vaasan hyvinvointialueen ylläpitämässä kehitysvammaisten asumisyksikössä. Suora kysymys johtava lääkäri Annica Sundbergille: Miten toteutuu suomenkielisen kehitysvammaisen oikeus tulla ymmärretyksi ja kuulluksi omalla äidinkielellään?

Aisamäen Kesäteatteri. Taas kerran loistava esitys hienon musiikin kera. Ja kirsikkana kakun päällä livehaitari. Kiitos.

Vaasan tulee rahastoida Microsoft rahat. Kun sähkön hinta nousee, rahasto antaa sähköavustusta tasapuolisesti kaupunkilaisille.

Mikään ei ole muuttunut, edelleen vuokrattavia sähköpotkulautoja lojuu ympäri Vaasan kulkuväylillä ja ojanpohjia. Ehkä ensi kesäksi rohkea ratkaisu kaupungin päättäjiltä ja vuokralautojen täyskielto?

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen