Outoa politiikkaa ja viheliäistä virkamiestyötä. Ensin muutetaan kaikki toimivat liikenneväylät yksikaistaisiksi ja kavennetaan kaikki mahdolliset kulkutiet. Sitten tehdään valtavasti pyöräteitä, vaikka pyöräilijät ja lautailijat käyttävät pääsääntöisesti jalankulkijoiden katuosuuksia. Sitten taivastellaan, mistä nämä ruuhkat ja tukokset tulevat? Pahasti on mätää Vaasan kaupunkisuunnittelussa.
Kehtaako mainostajat vielä käyttää MTV3 kanavia? MTV3 pilasi jääkiekon katselun.
Mihin muka Marinin hallitus rahoja tuhlasi, muuhun kuin koronarokotteiden hoitoon ja suojaamiseen sekä puolustusvoimille? Suurin menoerä on terveydenhoidon kustannusten kasvu.
Jurvassa on tyhmät pikkupojat ampuneet rahoitusaikana pesiviä metsäkyyhkyjä.
Työeläke perustuu tuloihin. Totta, mutta suuri ikäluokka on tehnyt töitä 7 vuotta ilman eläkekertymää! Ja nyt he kituuttavat pienellä eläkkeellä, josta vielä leikataan aina pieni pala kerrallaan pois. Tämä hallitus on ollut taitava siinä.
Meitä valvotaan kaikin keinoin. Jos vaikka tilille tulee euro palkan tai eläkkeen lisäksi, niin laita selvitys, mistä se tuli. Mutta vanhusten hoivakoteja ei valvo kukaan, kun ei ole riittävästi henkilökuntaa. Hevosella pitää olla kaveri, mutta vanhus voi olla yksin kotona... Eiköhän se siellä pärjää. Turvallista vanhenemista, ikätoverit!
Seuraan kotipaikkakuntani kaikki valtuuston kokoukset tarkasti ja teen muistiinpanoja. Kunpa kaikki kuntalaiset tekisivät niin! Sen parempaa vaalimainosta ei voi olla. Tietäisitte, miten rahojanne käytetään ja kenen syy se on! Kummalta tuntuu, kun meilläkin vain 2–3 valtuutettua on valmistautunut hyvin ja vetää koko kokouksen. Yksi heistä kuuluu vähemmistöön eli ei saa koskaan ehdotuksiaan läpi. Aion äänestää hänet ensi valtuustoon, ja syystä. Mahdoitko sinä äänestää mykän ehdokkaan hoitamaan asioitasi? Ota kiireesti yhteyttä ja kysy syytä!
Joku täällä väitti sähköavusteisten pyörien ajelevan jopa 50 km/h. Tulepa kokeilemaan! Sähköavustus loppuu, kun vauhtia on 25 km/h, jonka jälkeen nopeammin ajaessa vanha mummiskakin on kevyempi. Jos joku nuori on viritellyt härvelinsä, se on silloin laiton mopo.
Suomen pitää antaa lisää rahaa Ukrainalle, jotta sillä on varaa lähettää pommidrooneja Suomeen.
Voi Petteri raukka. Jos se roonivarootus tuloo yöllä television tai rarion kautta, niin kuinkahan monella ne on yöllä auki. Oot sä väläkky.
Suomalaiset, joilla on TV-antenni, voivat ihan vapaasti katsoa MTV:n kanavia niin kuin tähänkin asti. Näkyneet ilman nettiäkin tai pelkällä netillä. Mutta nyt norjalaiset rahanhimossaan kylmästi poistivat ne, joilla on ainoastaan netti!