Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Tätä mieltä tänään: "Naiset saivat ää­ni­oi­keu­den Suo­mes­sa v. 1906. Ja vielä yli 100 v. myö­hem­min miehet luu­le­vat ole­van­sa luo­ma­kun­nan kruu­nu­ja."

Kirjoita viestiin MIELIPIDE oma mielipiteesi ja lähetä viesti numeroon 13523.
Kirjoita viestiin MIELIPIDE oma mielipiteesi ja lähetä viesti numeroon 13523.

Kyllä täytyy ihmetellä kansanedustaja Matias Mäkysen äänestyskäyttäytymistä koskien rajaturvallisuuslakia, jossa äänestyksessä hän vastusti hallituksen ja SDP:n esitystä. Onko Mäkynen niin naivi, että hän antaisi Venäjän viranomaisten päättää ketä Suomeen päästetään ja me ottaisimme kaikki avosylin vastaan, äänestyskäyttäytyminen panee miettimään.

Ajetaanko sivukylien neuvolapalvelut tarkoituksella alas? Liikkuu huolestuttava huhu siitä, että Isonkyrön neuvolan ajanvaraus verkkosivujen kautta ei onnistu, koska vapaita aikoja ei ole saatavilla / ne on tarkoituksella piilotettu.Tällä pyritään tarkoituksen mukaisesti siihen, että Isonkyrön neuvolaan ei varata aikoja, vaan siirrytään käyttämään Seinäjoen palveluita. Puhelimitse varattaessa vapaita aikoja on kuitenkin saatavilla nopeastikin Isonkyrön neuvolaan. Ylistarolaiset menettivät neuvolapalvelut, joten toivottavasti saadaan yhdessä pelastettua Isonkyrön neuvola pahoinvointialueen byrokraattiselta toiminnalta. Laittakaa hyvänen aika sentään nettiajanvaraus toimimaan siten, että ihmisillä on vapaus valita, missä asioivat! Näin voidaan antaa todenmukainen kuva siitä, että neuvolapalveluita tarvitaan muuallakin kuin Seinäjoella.

Mahtavaa kanssa-autoilijat! Kuuskutosen suoraa tietä ajellessa on mahtavaa, kun tie on mutkainen. Ajakaa vaan kahdeksaakymppiä tai alle, joskus jopa 60 satasen alueella. Kivaa ajella puskurissa kiinni ja ohitella. Älkää vain löytäkö sitä kaasupoljinta. Työmatka kuluu mukavammin. Kaasupolkimen löytänyt.

Miten olisi rugby...? Siinä pelataan kovaa, mutta ei tapella! Junioreille sopii harjoittelulajiksi salamapallo.

Toisessa maailmansodassa kuoli arviolta 62 miljoonaa ihmistä, joista japanilaiset tappoivat noin 15 miljoonaa ja heitä itseään kuoli 2,6 miljoonaa. Liittoutuneiden tappiot (luetaan myös japanilaisten surmaamat) 51 miljoonaa ja akselivaltioiden 11 miljoonaa ihmistä. Tiedot Wikipedia. Tiedoksi hänelle, joka tiesi, että Hitler tappoi ”vain 6 miljoonaa ihmistä”!

Naiset saivat äänioikeuden Suomessa v. 1906. Ja vielä yli 100 v. myöhemmin miehet luulevat olevansa luomakunnan kruunuja. Naiset ovat järkevämpiä, eivätkä niin helposti lahjottavissa kuin miehet. Naisten pätevyys näköjään pelottaa.

Kauhava on maakunnassa ensimmäisenä ottanut käyttöön kaupunkilipun. Tämä esimerkillisesti saanee maakunnassa seuraajia. Kauhava on jostain syystä perin innostunut markkinoimaan kaupunkia vetovoimaisena, uusia asukkaita houkuttelevana. Tässä tavoitteessaan Kauhava meni niin pitkälle, että maalautti Tampereella liikkuvan raitiotievaunun kokonaisuudessaan Kauhava-aiheilla. Nyt olisikin aihetta maalauttaa siihen vielä lisäksi tuore kaupunkilippu.

Aion jatkossakin kuulua oman alani ammattiliittoon. Sen verran huteraa ja kuoppaista on nykyhallituksen kyyti palkansaajalle.

Nykyisin kyläily saattaa tarkoittaa pitkiä ajomatkoja tai lentomatkoja – ”käväisin kaverin luona Helsingissä” voi tarkoittaa tuhansia kilometrejä vuodessa kyläilyhiilijalanjälkeä. Mitä pitäisi tehdä? Kyläilykulttuurin elvyttäminen voisi tarkoittaa esim. seuraavia toimia: ”Avoimet ovet” -päivät kylissä: kerran kuussa joku kutsuu kylän väkeä kylään – kahvit keitetään, mutta jokainen tuo mukanaan jotain pientä. Kyläilyviikko kouluissa ja päiväkodeissa: lapset vierailevat vanhusten luona tai järjestävät ”kyläiltapäivän”. Pienet matkat – suuret kohtaamiset: kampanja, joka kannustaa vaihtamaan kaupunkireissut naapuriin kyläilyyn. Kyläkortti: paikallinen ”passi”, johon kerätään leimoja kylävierailuista (vrt. kirjastohaaste).

Sanomalehdissä kerrotaan, että Yhdysvallat on jälleen torpannut YK:n turvaneuvostossa päätöslauselman, joka vaatii aselepoa Gazaan. Ratkaiseva syy tähän jää kuitenkin vähemmälle huomiolle. Turvaneuvoston päätöslauselmassa ei edelleenkään tuomita Hamasia. Yhdysvaltojen näkemyksen mukaan tulee aina tuomita kaikki terrorismi. Yhdysvallat kritisoi myös sitä, että päätöslauselmassa ei edes mainita panttivankien vapauttamista. Pysyvää rauhaa ja luottamusta osapuolten välille ei rakenneta ilman panttivankien vapauttamista.

Meillä naureskellaan tai kauhistellaan, mitä sammakoita pres. Trump kulloinkin suustaan päästää. Yksi asia, jonka Donald on sanonut, on kuitenkin kuin ”jumalan sanaa”. Jokaisen Nato-maan täytyisi nostaa asevoimiensa budjetit 5 prosenttiin maan BKT:sta. Y-vallat on ylivoimaisesti maailman suurin asevalmistaja. Olisiko bisnesmies Trumpin ajatuksena saada lisää tilauksia maansa jo entisestään mahtavalle aseteollisuudelle?

Etappi! Milloinkahan vähän syrjemmälle saadaan nelilokeroastiat (muovi, kartonki, metalli, lasi) ja niiden tyhjäykset? Vähän menette kummallisessa järjestyksessä, kun taajamissa asuvat niitä saavat, vaikka heillä on kierrätyspisteitä joka nurkalla. Sitten taas me, jotka joudumme keräämään kierrätyskamoja omiin tiloihin ja miettimään millä kauppareissulla ne kulkisivat kylille, joudumme edelleen säilömään roskia omissa komeroissa ja ulkorakennuksissa. Väärä järjestys...

Ihimeellises tilas kaupungi rahan käyttö, kun sivukyliltä uhataa lakkautella kouluja ja puhutaan 15 miljoonan vuositasosäästökuurista. Sivukylien koulujen vanhempainyhyristykset osteloo kouluihin oppilaille välituntivälineitä, kun kaupungilla ei oo varaa, mutta tämän rinnalla rahaa löytyy Törnävän uuren koulun opettajien huoneen lattiamattoon 3 500 e alv 0%. Ihmettelen vaan kuinka oppilaista pystytään säästää. Tuonki rahan vois laittaa vaikka niihi välituntivälineisii, ei mihinkää kaffikämppähä.

Vaasan kaupunki voisi kiinnittää tarjouspyynnöissään huomiota myös tarjoajan uskottavuuteen, resursseihin ja jatkuvuuteen eikä vain hintaan. Huonoina esimerkkeinä siilotontti ja Onkilahden kahvila. Lisäksi virkamiesten ylimielisyys hankkeista median suhteen on pöyristyttävää.

Orpon-Purran Suomi on valedemokraattinen feodaalivaltio, jossa todellinen valta on ylivaltiollisella suurpääomalla. Hyvinvointivaltio tai -demokratia on saavutettavissa nopeimmillaankin neljän vuosikymmenen kuluessa. Sen rakentaminen on aloitettava heti.

Mikä saa nuorison hajottamaan ikkunoita, tuhoamaan sekä varastamaan heille kuulumatonta omaisuutta. Vanhempien on hyvä tarkkailla ja kysellä, missä lapsoset kulkee ja keiden seurassa viettävät aikaansa. Valvontakamerat lisäävät yleistä turvallisuutta ja niiden avulla epämääräiset kulkijat pystytään tunnistamaan. Murtovarkaat ja laittomasti toisille kuuluvaa omaisuutta käyttävät saadaan selville kameratallenteiden avulla. Kaupunkialuiden lisäksi valvontakamerat tuovat turvaa asuinalueilla, sillä huumeiden käyttö on lisännyt murtoja koteihin ja liikekiinteistöihin. Naapureiden valppaus pitää silmällä tyhjiä asuin- ja liiketiloja ei ole pahitteeksi. Yhä nuoremmat rahoittavat rikollisilla toimilla huumeiden käyttöänsä.

Missä viipyy kesä tänä vuonna?

Olen pitkään ihmetellyt miten suomalaiset valmentajat jäätyy ottelun aikana. Silloin, kun pitäisi tehdä kannustavia toimia kentällä, uskallusta toimiin ei valmentajilta löydy vaan seistään hanskat suorina. Tiedetään, että ottelun 10 viimeistä minuuttia ratkaisee tasaiset pelit. Silloin pitäisi valmentajan valaa uskoa väsyneisiin pelaajiin, kannustaa heitä ylittämään itsensä tai vaihtamaan tuoreet miehet väsyneiden tilalle. Tuolloin saataisiin pelastettua tilanne ja kenties luotua ratkaiseva mahdollisuus voittoon. Mutta kun tätä ei uskalleta tehdä ja sitten peli vain hävitään. Valmentajia tulisi kouluttaa voittajiksi. Pelitapaa ja pelaajia voi vaihtaa myös kesken pelin.

Lapuan hiippakunnan piispa Salomäki uskaltaa sanoa eriävän mielipiteensä piispainkokouksen ohjeesta koskien sateenkaariparien vihkimistä ja olla eri mieltä arkkipiispan ja muiden piispojen kanssa. Siitä hänelle kymmenen pistettä.

Eikö Pohjanmaan hyvinvointialue voisi vähentää väkeä hallinnosta, yhdistämällä toimialueita ja vähentämällä avustajia? Nyt kaikenmaailman johtajaa johtamassa harhaan ja avustajaa.

Tällä palstalla kirjoitettu juttu ylihyvä Vaasa ym. on niin totta. Kuka ihme niitä keksii ja kenelle ne on tarkoitettu? Toinen juttu, Wärtsilään Vaskiluotoon menijät, sillalla 50:n ja Kaarlentiellä 40:n rajoitus. Ei vissiin koske heitä, samoin kuin parkkisäännöt!!