Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Tätä mieltä tänään: "Kyllä pol­ku­pyö­räi­li­jöil­lä on nykyään vai­keaa. Ajaessa pitäisi pitää kädessä kän­ny­kän lisäksi myös tie­lii­ken­ne­la­kia, että väis­tä­mis­sään­nöt me­ni­si­vät oi­kein."

Kirjoita viestiin MIELIPIDE oma mielipiteesi ja lähetä viesti numeroon 13523.
Kirjoita viestiin MIELIPIDE oma mielipiteesi ja lähetä viesti numeroon 13523.

Onko Seinäjoen Ruukintie lain ja ohjeistuksen mukainen? Saako keskelle ajorataa rakentaa kiviesteitä ilman minkäänlaista varoitusta? Eikö kadunrakennuksesta ole mitään ohjeistusta tai määräyksiä?

Eikö kukaan valvo Kelataksiajoja? Keskustaksin autoja on Vaasan sairaalan piha täynnä, kun he tuovat pääasiassa yhtä henkilöä maakunnasta hoitoon. Eikö isoon Volvoon tai Mersuun mahdu muitakin ja olisi puhekaveri pitkillä matkoilla. Ei voi kuin ihmetellä tätä rahan haaskausta.

Niin... Ei Yle Radio Suomen tarttisi sekaantua urheiluun.

Kyllä polkupyöräilijöillä on nykyään vaikeaa. Ajaessa pitäisi pitää kädessä kännykän lisäksi myös tieliikennelakia, että väistämissäännöt menisivät oikein.

Mietin vaan, että kun näitä peltoja valvotaan satelliiteilla, niin joutuuhan alueen talotkin valvontaan. Onkohan laillista? Ei minun mielestäni.

Istuin eräässä Vaasan keskustassa sijaitsevassa kahvilassa nauttien myös viereisistä puistonäkymistä. Oli rentouttava hetki, kunnes läheiseen pöytään tuli joukko nuoria naisia. Siitä alkoikin hyvin äänekäs keskustelu lähes yhtä aikaa huutaen. Menin huomauttamaan, ettei heillä ole oikeutta meluamalla häiritä muiden asiakkaiden rauhaa. Sain ihmetteleviä katseita, en edes anteeksipyyntöä. Poistuin muuhun kahvilaan. Miten kasvatus vai onko se vain ”minä, minä tai me, me”?

Olen seurannut keskustelua Vaasan srk:n khra Peltolan päätöksestä. En mitenkään saa sitä käsitystä, että siinä olisi syrjivää toimintaa. Minä ymmärrän asian niin, että nimenomaan toivotetaan sateenkaarihenkilöt yhteiseen jumalanpalvelukseen sen sijaan, että eristäydyttäisiin omaan messuun. Rehellisesti olen sitä mieltä, että tässä on nyt lähdetty provosoitumaan ihan tarkoituksella ja käännetty asia päälaelleen. Tulee mieleeni sellainenkin totuus, että lapsen on koettava riittävästi vastoinkäymisiä kasvuvaiheessaan kyetäkseen aikuisena hyväksymään sen, että aina ei kaikkea voi saada.

Tarkistakaa Koskenkorvan rautatiesilta puolueettomalla tarkastajalla. Väyläviraston sai sillan avulla liikenteen radalla loppumaan.

Hallitus on tekemässä Suomesta takapajulan, junttilan, eikä se näytä ketään haittaavan. Ja persuja naurattaa.

Kuinka pitkään joudumme katsomaan tuota puolivalmista kelluvaa ravintolaa sisäsatamassa? Ei kai tästä mitään tule?

I-P kirjoitti Hizbollahista ja käytti nimitystä äärijärjestö? Mikä on äärijärjestö? Muualla maailmassa Hamaksesta ja Hizbollahista käytetään nimitystä terroristijärjestö!

Olisko tienparannuksehen käytetty kivimurske, osaksi, kierrätysmateriaalia. Esim. käytöstä poistettuja hautakiviä, joissa on usein hiottuja pintoja ja murskattuna teräviä muun massan seassa?

Löytyisikö Suomesta ketään, joka astuisi Ahtisaaren saappaisiin? Sodan lietsojia kyllä riittää.

Suomen ja Ruotsin suhteet ovat nyt kehittymässä läheisemmiksi. Voitaneen verrata aikaan ennen vuotta 1809. Kyse ei toki ole enää valtioliitosta, vaan tulevasta yhteistyöstä, joka aiheutuu samaan sotilasliittoon kuulumisesta. Se aiheuttaa yhteistyön tiivistymistä monipuolisesti, mm. teknologian ja kaupallisten suhteiden aloilla. Voidaan odottaa kasvavaa yhteistyökehitystä erityisesti Pohjanmaan ruotsikielisillä alueilla läheisyyden johdosta.

Ja taas ollaan tukahduttamassa maastamme yhtä elinkeinoa eli turkistarhausta. Kansalaisaloitetta oli viemässä eduskuntaan puolenkymmentä nuorta naista ja yksi hämmentyneen oloinen nuorimies. Mutta ymmärtäähän tuon. Ei noin nuorilla naisilla ole vielä varaa ostaa itselleen aitoa minkkiturkkia, eikä noin nuorella miehellä pysty ostamaan sellaista hänen vaimolleen. Eikä suuren määrän yrittäjien elinkeinon tuhoaminen heitä hetkauta, koska se ei koske heitä itseään. Ei heti, vaan vasta viiveellä. Kun näistä entisistä yrittäjistä tulee työttömiä, he lakkaavat maksamasta veroja ja alkavat nostaa työttömyysavustuksia. Tässä vaiheessa veroja täytyy taas korottaa, ja niitä joutuvat sitten maksaman nämä ideologian sokaisemat kaupunkilaiset. Sahaavat omaa kinttuansa, jos nyt edes tietävät, mikä saha on.

Eikö noita sähköseisontalautojen törmäilyjä saada mitenkään kuriin? Tullaan suojatielle kovalla vauhdilla, vaikka kyse ei ole pyörätien jatkeesta. Valo-ohjatuissa myös punaista päin. Ajetaan myös yllättäen ajoradan poikki auton edestä. Kaiken lisäksi vielä kaksi tai jopa kolme samalla seisontalaudalla. Suorastaan vastuutonta vanhemmilta antaa lapsille tuollaisia vaarallisia menopelejä. Kukaan ei halua ajaa kenenkään päälle, mutta jossain vaiheessa aivan varmasti jollekin sattuu onnettomuus. Meno on todella päätöntä ainakin Seinäjoella. Ei mitään hajua liikennesäännöistä.

Yhteiskunnan digitalisoitumisen ja säästötoimenpiteiden myötä suuri osa vanhuksista jää täysin vaille kaikkea apua, sillä apua ei enää löydy mistään. Kaikilla ei ole lapsia ja ystävät ovat yhtä ”pihalla” digipalveluista. Sotepuhelinten numerot vaihtuvat lähes päivittäin, eikä vanhus tiedä, minkä kirjainyhdistelmän takana hänen apunsa on. Onko Situ, Sotu, Satu vai minkä nimen lienevätkään keksineet. Niinpä istumme mökeissämme ja odotamme ihmettä, jota ei tule.

Kuuntelin Van Morrisonin kappaleen Brown eye girl ja heti perään Aki Sirkesalon vastaavan kappaleen, punatukkainen. Edesmenneen Aki Sirkesalon versio voitti. Ei ole huono myöskään Van Morrisonin versio, mutta kyllä Sirkesalon oli kumminkin parempi. Kuunnelkaa itse ja todetkaa.

Vaasan kaupunki, oletteko unohtaneet: Palosaaren terve koulu on tyhjillään samaan aikaan kun Merenkurkun koulu on täynnä sisäilmaongelmia.

Huumausainerikollisuuden tutkimukseen on lisättävä panoksia. Poliisille lisää määrärahoja ja oikeuslaitokselle erikoissyyttäjiä. Ulkomaiset tekijät vankilaan kotimaahansa. Tekijät pidettävä koko ajan vangittuna.

Rikosten rangaistusrajaa tulisi pudottaa 13 vuoteen ja nuorisolle rakentaa oma ”kevyempi” vankila. Turha niitä on päästää kuin koira veräjästä.

Vaasan toriparkin luiskia korjataan. Nyt olisi aika tehdä parkkiruudut nykyautojen mitoille. Tälle ei ole mitään estettä levittää ruutuja. Ruutujen määrä vähän vähenee, mutta koskaan toriparkki ei ole täynnä. Hallin käyttäjät lisääntyvät, koska nyt moni ei käytä hallia sen ahtauden takia. Keskustan liikkeet hyötyisivät toimivasta hallista.

Juttu sähköpotkulaudoista, IP 21.9.: Ihmeellistä, että jopa liikenneturvallisuusviranomainen kehottaa katsomaan sormien läpi skuuttaajien liikennerikkomuksia ja muiden tiellä kulkijoiden tulisi antaa kiltisti tietä näille lainrikkojille! Onpa ohje viranomaiselta! Olen myös uteliaana odottanut tuloksia Vaasan osalta äskettäin tehdystä valtakunnallisesta skuuttien tehovalvonnasta, muualta tuloksia on näkynyt. Vai katsoiko Vaasan poliisi, että tällaista toimintaa ei Vaasassa tarvita, ainakaan skuuttaajien käytöksestä päätellen minkäänlaista laillisuusvalvontaa Vaasassa ei ole!

Suomalaiset poliitikot ovat vuosia säätäneet lakeja, joiden toteutus on tullut yhteiskunnalle kalliiksi. Poliitikot eivät ole tähän seikkaan juurikaan kiinnittäneet huomiota. Paasikiveläinen reaalipolitiikka on saanut väistyä ja on oltu jossain ”haavemaailmassa”, jossa rahaa ja resursseja on loputtomasti. Nyt he kauhistelevat, miksei heidän hienoja lakejaan pannakaan toimeen niin mitättömän asian kuin rahapulan takia.

Mantila kirjoitti lauantain pääkirjoituksessaan tärkeästä asiasta maahanmuutosta. Perussuomalaisten täydellinen maahanmuuttovastaisuus on tyhmyyttä. Maassa on paljon sellaista työtä, jota ei tulisi tehtyä ilman maahanmuuttajia. Maahanmuuttokeskustelussa tulisikin vahvasti erottaa humanitäärinen maahanmuutto ja työperäinen maahanmuutto. Juuri löysä humanitäärinen maahanmuutto on ollut pääsääntöinen syy Ruotsin ongelmiin, ei työperäinen. Suomalaisia lähti Ruotsiin työnperässä n. 500 000 ja tästä väestä Ruotsi on pääsääntöisesti vain hyötynyt.

Ei kansalaisten perusturvan todellinen tarve ole ongelma, ei. Se on realiteetti. Ongelma on rahan ja resurssien virheellinen kohdentuminen eli ”talouspolitiikka”. Veroremontti on ratkaisu!