Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Tätä mieltä tänään: "Kun kun­nal­lis­hal­lin­to on so­te-uu­dis­tuk­sen jälkeen ra­di­kaa­lis­ti su­pis­tu­nut, nousee esiin ky­sy­mys, miten kun­nal­lis­hal­lin­toa voi­tai­siin lisätä. Eikö juuri kun­ta­lii­tok­set tätä ti­lan­net­ta el­vyt­täi­si? Poh­jan­maal­la ja Ete­lä-Poh­jan­maal­la voi­tai­siin kuntien määrä puo­lit­taa."

Kirjoita viestiin MIELIPIDE oma mielipiteesi ja lähetä viesti numeroon 13523.
Kirjoita viestiin MIELIPIDE oma mielipiteesi ja lähetä viesti numeroon 13523.

Tuoreen selvityksen mukaan intoa kuntaliitoksiin on Suomessa kovin vähän. Kun kunnallishallinto on sote-uudistuksen jälkeen radikaalisti supistunut, mitä osoittaa mm. kunnallisveron lasku alle 10 prosentin, niin nousee esiin kysymys, miten kunnallishallintoa voitaisiin lisätä. Eikö juuri kuntaliitokset tätä tilannetta elvyttäisi? Pohjanmaalla ja Etelä-Pohjanmaalla voitaisiin kuntien määrä puolittaa. ”Sote-himmelihallinto” kohtaisikin kilpailua.

Seinäjoen rautatieaseman uusi asemahalli on kirvoittanut runsasta keskustelua pienestä koostaan ja penkittömyydestään. Kirjailija Antti Tuuri on kertonut joskus haastatelleensa suomalaista miestä Amerikassa kysyen, miksi mies oli lähtenyt siirtolaiseksi. Mies oli todennut, että oli toden totta jännittävämpää kävellä New Yorkin kaduilla kuin seistä Seinäjoen rautatieasemalla.

Jokin aika sitten uutisoitiin, että matalammin koulutetut työllistyvät paremmin, kuin korkeakoulutetut. Nyt uutisoidaan, että meillä on jo 1 400 työtöntä tohtoria. Tästä varmaankin seuraa, että ammattikoulutuksen resursseja on edelleenkin supistettava. Eikö niin?

Työttömät on 5,1 prosenttia Kelan tuista ja nyt alkavat tuhlata työttömiin, jotka vähiten maksavat. Kuten säästävät asumistuessa, mikä on noin 3 prosenttia tuista.

EPOP:n puuttuvista jouluvaloista edelleen. Tori on kaupunkilaisten olohuone ja olettaisi, että menestyvä pankkikin haluaisi tuoda seinäjokisille Hyvää mieltä jouluvaloilla. Muut ja pienetkin yritykset pienistä katteista yrittää pitää joulumieltä yllä mitä hienoimmilla näyteikkunoilla. Esim. Boutique S menestyi jopa valtakunnallisesti. Mutta kuinka ollakaan, EPOP välttää vastuunsa ikävällä tavalla olla mukana keskustan viihtyvyyden lisääjänä.

Onko kauppojen ikäihmisiin kohdistama digi- ja äppirasismi suomalaisuutta? Mitä sanoo tähän Stubb? Vaasassa ei ole enää kuin yksi isompi ruokakauppa, jossa edut, tarjoukset ja hinnat ovat kaikille asiakkaille samat eli yhdenvertaiset. Ei kaikilla ole varaa hankkia ja ylläpitää kalliita puhelimia ja liittymiä.

Te, jotka niin kehutte Marinin hallitusta, voisitteko edes vähän valottaa mistä he säästivät hallitusaikanaan? Siihenkin olisi ollut isot mahdollisuudet, kun oltiin noususuhdanteessa. Korona oli kaikilla mailla, muut siitäkin nousivat, mutta ei Suomi. Joten onko kuitenkin tehty silloinkin jotain väärin? Kysyn vaan.

Suuret kiitokset Vaasan Vehkatien auraajalle ammattitaitoisesta työstä.

Miksiköhän Suomen liittyminen EU:hun on paljon Norjaa, Sveitsiä tai Islantia tärkeämpi? Siksi, että noilla valtioilla ei ole tällaista rajaa itänaapurin kanssa kuin meillä. Eihän Venäjä päästäisi Ukrainaakaan EUn jäseneksi. Eikö ole päivänselvä asia

Aikoinaan ”punaisessa” Kemissä kiellettiin Aku Ankka kirjastossa. Akulla ei ollut housuja, oli peruste. Nyt Turussa kielletään harmiton Afrikantähti-peli. Kuvissa on ”normaalivärinen” alkuasukas. Seuraavaksi kielletään Peppi Pitkätossu?! Mistä ”noitavainosta” tässä on kyse?

Me rakastamme Tanskaa ja tanskalaisia!

Loppiaisena armeijaan astui vapaaehtoisena 400 naista. Kun Suomessa syntyvyys on ollut laskusuunnassa ja ilmeisesti näin on lähitulevaisuudessakin, on naisten kasvava osuus puolustusvoimissa erityisen tärkeä trendi. Tätä vapaaehtoisuutta on monin tavoin tuettava ja arvostettava. Se on luettava ansioksi myöhemmin tällaisen taustan omaavan hakeutuessa töihin julkiselle sektorille ja miksei yhtä hyvin myös yksityiselle sektorille. Kunnioitusta!

Kyllä saa itse katsoa peiliin ja miettiä missä kohden meni pieleen. Kaikki vaan eivät osaa asioitaan hoitaa. Pitää polttaa tupakkaa. Käydä alkossa. Käydä ulkona syömässä. Omistaa se koira tai jopa kaksikin ja sitten vaan leipäjonoon. On niin helppoa mennä, kun ilmaiseksi saa. Kyllä se niin on, että kaikki vaan eivät tarvitse muuta kuin ohjausta taloutensa hoitamiseen.

Turussa keräävät päiväkodeista Afrikantähti-pelit, onko hullumpaa kuultu!

Viisaasti 8.1. pyydettiin ryvettömiä ehdokkaita kuntavaaleihin. Samaan laariin voi laittaa myös aluevaaliehdokkuus.

Pyörätiellä ja jalkakäytävällä kävelystä. Vielä tälläkin hetkellä on kävelijöitä, joilla pakonomainen tarve kävellä vasenta reunaa, jota suositeltiin joskus 1950-luvulla, kun Suomessa ei ollut vielä ainuttakaan pyörätietä. Silloin autot, traktorit, hevoset ja kävelijät liikkui samaa tietä, joita ei edes aurattu. Jos kävelet vasenta reunaa, väistä kohdatessa, kuten on ohjeistettu 2000-luvulle tultaessa.

Jos Suomessa ei saa esittää perinteistä suomalaista kulttuuria, niin hallituksen tulisi lopettaa kaikki tuki kulttuurille. Vain diktatuureissa vähemmistö määrää mitä enemmistö saa tehdä.

Verotus on niitä tärkeimpiä yhteiskunnan peruspilareita. Mikäli veroasia on vaikeampi, johon tarvitsee viranomaisen apua, tuntuu suorastaan jäätävältä tämänkin palvelun alasajo. Miksi kotoa ei ole saatavilla etäyhteyttä? Mikäli verottaja haluaa saada verorahoja, täytyy myös olla kanavat kunnossa, miten kansalaiset saa tukea ilmoitusten tekoon. Toki veroprosentin muutokset voidaan suorittaa omaveron kautta, mikäli kaikilla vain on nettiyhteys, mutta on paljon muutakin, esim. yritykseen liittyvät verotusasiat, joihin tarvittaessa tähän saakka on saatu ammattitaitoista palvelua verovirkailijalta. Toivottavasti tämä alasajo on väliaikainen ja mahdollisimman pian palataan kunnialliseen verotoimiston palveluun veroa maksavien kansalaisten tukemiseksi.

Eivätkö nämä henkilöt, jotka hykertelevät 100 uudesta työpaikasta Kärkkäiselle, mieti yhtään paljonko samalla katoaa ympäristöstä paikkoja, kun pienemmät yritykset joutuvat lopettamaan?!

Suosittelen lukemaan Timo R. Stewartin kirjan Lumotun maan lumo, Israelin kristityt ystävät Suomessa.

Jos Nato-maa USA hyökkää Nato-maa Tanskan kimppuun Grönlannin valtausta yrittäessään, niin kumman puolelle Nato-maa Suomi menee?

Kun Ameriikan riikinkukko pullistelee, niin vitsikkäitä juttuja on hupaisa seurata.

Punainen Monark tyttöjen vaihdepyörä. Melko uusi. Lojunut n. 1 kk Alskatintien pyörätiellä Viikingan kohdalla. Nyt poliisilaitoksella.

Pääkirjoitus tärkeästä asiasta Vaasan kasvusta ja maahanmuutosta. Näyttää siltä, että Vaasan kasvu on vihdoinkin saanut vauhtia, joka paljolti on seurausta monipuolisesta elinkeinorakenteesta ja yritysten vahvasta kasvusta. Maahanmuutto on pääsäntöisesti positiivinen asia ,kunhan tulijat ovat kouluttautuneita ja tulevat maahan tekemään työtä. Sitä vastoin me emme tarvitse Ruotsin kaltaista maahanmuuttoa, jossa on jo 800 000 luku- ja kirjoitustaidotonta ihmistä, jotka elävät erilaisten tukien varassa.

Sinä, joka moitit Vaasan ravintoloiden nimiä, kun eivät ole suomeksi. Suomen parhaiksi ravintoloiksi top-10 valitut olivat nimeltään: Palace, Grön, BasBas, Kaskis, Savoy, Vinkkeli, Smör, Luovuus kukkii kaaoksesta, Bona Fide, Bistro Bardot. Seuraavat neljä: Vår, Le Coucou Vert, Café Savoy, Demo. Ei nimi ainakaan ravintolaa pahenna.

Julkiset anteeksipyynnöt. Ne ovat yhtä tyhjän kanssa. Anteeksi pyydetään, kun on pakko, kun on sanottu tai tehty jotain tyhmää. Mutta kansa ei unohda se on nähty ja kuultu. Miksi ihmeessä korkeassa virassa olevat ottavat turhia riskejä, puhumalla sivu suunsa. Uhraavat uransa. Miksi pitää sanoa ja tehdä jotain uhkarohkeaa. Olisi pitänyt nukkua yön yli, ennenkuin sanoo mitään.

IP:n pääkirjoituksessa 2.1. kirjoitettiin EU-jäsenyyteen liittymisestä: ”Keskustan, vasemmistoliiton, kristillisten ja SMP:n kannattajat vastustivat.” Tuo on virheellinen tieto, sillä kaikkien noiden puolueiden kannat jakautuivat puolesta ja vastaan. Eduskunnan äänestyksessä 18.11.1994 keskustan äänet olivat jäsenyyden puolesta numeroin 31–24, vasemmistoliitto puolesta 12–7, kristilliset vastaan 2–6 ja SMP vastaan 3–4.

Julkisella alalla 22 päivää vähempi työtä kuin yksityisellä alalla , julkisella alalla myös saadaan palkkaa 22 päivästä. Kumpikohan ala saa paremmin euroja, julkinen ala tietenkin veroeuroistamme.