Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Tätä mieltä tänään: "Kat­sot­tua­ni MOT-oh­jel­man, tulin huo­les­tu­neek­si. Yritin hil­jat­tain ostaa las­ten­vaat­tei­ta su­ku­lais­lap­sil­le. En löy­tä­nyt muita, kuin Kii­nas­sa val­mis­tet­tu­ja. Oli­ko­han minulla vain huono tuuri?"

Kirjoita viestiin MIELIPIDE oma mielipiteesi ja lähetä viesti numeroon 13523.
Kirjoita viestiin MIELIPIDE oma mielipiteesi ja lähetä viesti numeroon 13523.

Vielä Ylen rahoituksesta. On julkistettu, että pohjoismaisista valtiollisista yleisradioista on Suomella toiseksi suurin budjetti Norjan yleisradioyhtiön jälkeen. Jos verrataan kansantuotteeseen, on budjetti Suomessa suurin. Lukuihin kun katsoo, niin ihmettelee, miksi Ylen budjetti on niin suuri, kun asukkaita Suomessa on huomattavasti vähemmän kuin naapureissa? Eikö vähemmällä rahalla saa ohjelmaa pienemmälle kuulijakunnalle? Josko puolet budjetista terveydenhoitoon?

Pietarsaaren yöpäivystys sai jatkaa kielisyistä (ruotsi), mutta alueen ainut suomenkielinen vuodeosasto ei! Artikkelin mukaan kävijämäärä on 10 yössä ja se on siis kannattavaa? Epäilen, että näistä kymmenestä osa jatkaa kuitenkin matkaa Vaasaan, joten säästöillä ei olekaan nyt merkitystä, kun alue koskee rkp-aluetta. Eikö todellakaan ole mitään tahoa, joka puuttuisi tähän selvään kielipoliittiseen toimintaan?

Motoristikirkkoja on järjestetty moottoripyöräilijöille kauan. Nyt, kun joku muukin ryhmä haluaa oman messun, se ei yhtäkkiä käykään. Eli jätetään tasapuolisuuden vuoksi ne motoristimessutkin tästä lähtien järjestämättä.

Venäjä se saa mellastaa yhdessä jos toisessakin maassa. Ihan vapaasti. Tehdä tihutöitään. Kukaan ei vaadi tilille. Ukraina on jo uhrattu, mikä on seuraava maa, Saksako vai Puola. Milloin EU ja Nato uskaltavat ottaa seuraavan askeleen? On ahdistavaa seurata Ukrainan kohtaloa, se on niin kova, jäädä melkein yksin. Miksi Venäjää ei saada polvilleen? Montako ydinpommia Venäjällä on, sitäkö tässä pelätään. Onko tässä eri mailla niin monta omaa lehmää ojassa, ettei Venäjää saada ruotuun? Onko polvi pojasta huonontunut viime sodan jälkeen. En minä sotaa halua, vaan yhteistä pakkosuunnitelmaa Venäjää kohtaan, joka toimii. Poikani sanoi lähtevänsä sotaan, jos se tulee, sitä kavahdin, pelkään.

Nuoret miehet, mistä johtuu, että he ryntäävät kauppaan toisten asiakkaiden edelle. Niin naisten kuin miestenkin. Tätä tapahtuu varsinkin kaupan ovella ja käytävillä. Vaikka heillä olisi kiire, ei se oikeuta heitä astumaan toisen asiakkaan eteen, niin että tämä joutuu askeltamaan sivuun tai jopa antamaan tietä, ettei jää jalkoihin. Missä on kohteliaisuus ja nuorten miesten kunnioitus toista asiakasta kohtaan? Minulle tämä on opetettu kotona. Miksi ei nykynuorisolle? Minulle nainen menee ovesta aina ensin. Samaan aihepiiriin menee nykynuoren kiitos, joka sanotaan sanalla joo. Käytöstavat ovat välttämättömät työurallakin, ilman hyvää, kohteliasta, toista kunnioittavaa käytöstä siellä ei pärjää.

Susi tapettu, kun tuli asutuksen lähelle. Totta kai tulee asutuksen lähelle, kun ulkona grillataan ja sen on nälkä. Miksi ei otettu kiinni, hoidettu kuntoon ja annettu ruokaa. Kuten muille apua tarvitseville eläimille. Susia pitää Suomen metsissä olla, mutta kenen on vastuu, kun sille ei ruoka metsässä riitä? Hirvistä ja peuroista jne. pidetään huolta, mutta ei susista. Onhan silläkin oikeus elämäänsä kuin muillakin eläimillä. Ase on helppo nostaa leualle ja vetää liipasimesta. Missä on inhimillisyys ja empatia. Ne on tarhautettava, ei ne metsässä pärjää. Silloin niitä ei tarvitsisi pelätäkään. Miksi toinen saa pitää henkensä ja toinen ei?

Purran palkalla haluaisin kokeilla, pystynkö vetämään rastin lapsiperheiden tukien yli. En pystyisi. Yrittäisin etsiä rikkaiden mahdollisuuksia tukea Suomen kansaa vaikeassa tilanteessa. Edes kerran. Miksi Purra ei tee niin?

Mantila kirjoitti vakavasta aiheesta äärioikeistolaisen Afd:n menestyksestä Saksan paikallisvaaleissa. Afd:n nousu on seurausta vanhojen puolueiden kyvyttömyydestä vastata äänestäjien huoliin ts. ne ovat erkaantuneet äänestäjistään ja elävät omassa kuplassaan. Periaatteessa tästä samasta on kyse myös perussuomalaisten noususta. Euroopassa on keskitytty mm. maailmanparantamiseen kuten kunnianhimoiseen ilmastopolitiikkaan, jonka seurauksena energian hinta on noussut ja moni teollisuuden ala on vaikeuksissa kuten autoteollisuus Saksassa. Maataloudessa on pakotettu siirtymään ekologisempaan viljelyyn, mikä on heikentänyt maanviljelijöiden toimeentuloa. Maahanmuuttopolitiikka on ollut liberaalia nyt ollaan tultu tilanteeseen, jossa usean eurooppalaisen maan kansalaiset ovat saaneet tarpeekseen ja tätä tyytymättömyyttä mm. Afd osaa hyödyntää.

Katsottuani MOT-ohjelman, tulin huolestuneeksi. Yritin hiljattain ostaa lastenvaatteita sukulaislapsille. En löytänyt muita, kuin Kiinassa valmistettuja. Olikohan minulla vain huono tuuri?

Kiitokset Alahärmän kesäteatterin järjestäjille hyvästä esityksestä erityisesti liikuntarajoitteisten henkilöiden huomioimisesta jäi kiitollinen mieli.

I-P 9.9. tekstarille. Hyvä kolesteroli on hyvää ihmiselle mutta liian korkea ns. paha kolesteroli on monin tavoin vaaraksi koko keholle. Jos ei sitä lääkitä alemmas, silloin on moni muukin vaarassa kuin muisti.

Mitä tekee hallitus suomalaiselle lastensuojelubisnekselle...?