Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Tätä mieltä tänään: "Jos maa­kun­ta­len­noil­la istuu ko­nees­sa vain muutama mat­kus­ta­ja, rei­til­le on han­kit­tu liian iso kone. Tie­dok­si len­toyh­tiöil­le, pie­nem­piä koneita on ole­mas­sa. Sama ohje sopii myös lin­ja-au­toyh­tiöil­le."

Matti Viinamäelle (23.9.) ja muillekin tiedoksi, että susi on todellakin riistaeläin Suomessa. Metsästyslaki 615/1993 5§. Se vain on nykyään rauhoitettu.

Mihinkä tämä mahdollinen akkutehdas laskee tuotannosta syntyneen likaveden, joka sisältää sulfaattia ym.? Mereen vai maaperään? Vaiko Pilvilampeen?

Mielipiteissä joku kirjoitti, että mitä enemmän meillä on susia, niin varmasti tulee päivä, jolloin hirvieläimiä ei enää ole. Entä silloin kun täällä juoksenteli tuhansia susia, eikä vielä ollut tätä elämän kehityksen mittakaavassa minuuttia vaille puolenyön elonkehään tupsahtanutta itsensä elämän ja kuoleman herraksi itsensä julistanutta öljykäyttöistä kädellistä, päättämässä mitä lajeja saa missäkin olla ja kuinka paljon? Söivätkö vapaasti lisääntyvät sudet silloin hirvieläimet sukupuuttoon ja kuolivat sitten itse nälkään? Se ainakin on varmaa, että ilman susia maa olisi tuolloin ollut täynnä hirvieläimiä, niillehän ruokaa riittää loputtomasti.

Susi tappaa vuodessa 25 lammasta. Ihminen tappaa 50 000. Kumpi on se peto?

Vaasan läänin historiallisten rajojen palauttaminen kolmen pohjalaismaakunnan yhdistämistarkoituksessa ei omaa enää rationaalisia perusteita. Aika on ajanut idean ohi. Kokkolasta katsotaan yhä enemmän vetovoimaisen Oulun suuntaan. Vaasa- ja Seinäjoki-keskeisten maakuntien ”hallintokaupungit” ovat 2000-luvulla jo tasa-arvoistuneet. Kielikysymys on yhä perusongelma. Jos Seinäjoesta tulisi ”pääkaupunki”, niin ruotsinkielinen filiaali Vaasaan!

Huom! maaseudun yritykset. Kun käyttää pankin tarjoamaa e-laskupalvelua, kerää pankki ko. yritykseltä tietoa maksuista, maksujen myöhästymisestä, tilin käytöstä jne. jne. Tämä tieto saattaa vaikuttaa pankkiasiointiin kuten luottoihin ja niiden saamisiin negatiivisesti. Itse olen avannut oman spostitilin pelkästään laskuille, josta siirrän maksut verkkopankkiin aina kulloisenkin tilanteen mukaan maksuun. Näin ei pankki kykene keräämään yritykseni maksutapahtumista dataa. Yritykseni onkin nykyään AAA-luokiteltu.

Suupohjan radalle vihreää. Hyvä niin! Mutta miksi suunnittelu pelkästään maksaa niin himputin paljon?! Penkka on kestänyt. Ylikäytäviä on kieltämättä liikaa, jotka tuottaa järjestelyä. Yleensäkin sähköistys hyvän radan käyttöön ei ole käsky! Rataa voi tehdä hyväksi korjauksen aikana, huomioiden tulevien (jos) sähkönjakopylväiden perustat jo etukäteen. Ei kaikkea samalla kertaa. Vaasan rata oli vähintäinkin munaus! Haapamäen rata tarttee myös ”mammonaa” Äänekoskikaan ei ole mikään ”virsuverstas”!

Nyt työantajat terästykää ja lopettakaa ammattiyhdistysmaksujen tilittäminen jäynää tekeville liitoille.

Orpon budjetti on isompi kuin Marinin budjetti. Orpo suosii rikkaita, Marin suosi köyhiä. Leikkaus kohdistuu voimaperäisesti köyhiin. Miksi ihmeessä?

Joku muistutti, että SDP:n Rinne ja Marin jakoivat surutta rahaa ja nyt hallitus yrittää korjata asioita. Pitää kuitenkin muistaa, että he jakoivat koronatukia velkarahalla 1,5 miljardia euroa pienille ja suuryrittäjille, pörssiyhtiöillekin, jotka pääasiassa oikeistolaisia. Ja nyt me pieni- ja keskituloiset tästä holtittomasta rahanjaosta kärsimme.

Ns. asiantuntijoiden palkka revitään Yle-maksuna suoraan tilistämme. Urheilutoimituksesta tehty entisten hyppykisaajien eläkelaitos.

Erinomainen kirjoitus lastenpsykiatrian erikoislääkäri, psykoterapeutti Christer Häggqvistiltä ihmisen persoonallisuudesta.

Protestoikaa vaan kaikki liitot niin paljon kuin jaksatte, mutta älkää sitten syyttäkö muita kuin itseänne, kun ulkomaiset yrityssijoitukset katoavat muihin maihin.

Oli todella hyvä pääkirjoitus 24.9. Ilkka-Pohjalaisessa.

Jos nyt ei anneta hallituksen puuttua tiukasti valtion velkaantumisen vähentymiseen, seuraukset pitäisi selvitä pääkirjoituksesta kiihkeimmälle ay-pomollekin.

Nyt kannattaa kaikkien lukea sunnuntain 24.9. mielipiteistä Helena Rantavuoren kirjoitus ”Hyvinvointialueko?”. Tämä on nyt totisinta totta asiaa, täysin järjettömiä suunnitelmia tekeillä.

Kaupunki teetti uuden asfaltin Pyökkitielle. Saarnitieltä tullessa risteys on todella kapea kahdelle autolle ja pyöräilijöille. Tilaa olisi ollut, nyt viheralue on leveä. Toisin päin tultaessa risteyksessä näköesteenä on valtava kuusi. Tiellä liikkuu paljon koululaisia.

Kissatalo voisi harjoittaa airbnb-vuokratoimintaa Isolahden talossa. Näin se saisi lisätuloja.

Jos maakuntalennoilla istuu koneessa vain muutama matkustaja, reitille on hankittu liian iso kone. Tiedoksi lentoyhtiöille, pienempiä koneita on olemassa. Sama ohje sopii myös linja-autoyhtiöille. Menopelin koko tarpeen mukaan.

Onnittelut Vimpelin Vedolle hopeasta. Olette aivan mahtava pesisjoukkue!