Lukijalta

Tätä mieltä tänään: "Eikö po­lii­sil­le saa sanoa mie­li­pi­det­tään?"

-

Kiitos sille professorille, joka tiistaina tv-uutisissa sanoi, että vammaisia nöyryytetään. Se on juuri oikea sana myös vanhusten kohdalla ja sen viranomaiset osaavat.

Onko kuitenkin monen maatilan loppumisen syy politiikan syyttelyn sijaan, että niille ei ole jatkajaa? Kaikilla isännillä/isännättärillä ei ole jälkikasvua tai lapsi ei halua jäädä/palata maaseudulle ja maatilalle.

On sillä otsaa! Ensin hyökkää eurooppalaisten liittolaistensa kimppuun ja sitten vaatii niitä auttamaan itse järjestämässään ongelmassa.

Yhdysvallat karkottaa venäläisiä takaisin Venäjälle, henkilöitä, jotka vastustavat Putinin toimia. Näin Trump kaveeraa Putinia.

On se kyllä, kun kokoomuksen ja nykyhallituksen puolustajat ovat käyneet SDP:n ja Marinin kimppuun kirjoituksissa. Pitävät tyhmänä muita, ettemme ymmärrä miksi, kun vaalit lähestyy. Nää nykyhallituksen teot kyllä ihmisten mielessä. Se muistetaan äänestyksessä kyllä. Ei nuo parjaamiset auta.

Voisiko Pikipruuki julkistaa listan tyhjistä asunnoista, niin loppuu asuntopulasta puhuminen.

Ai, eikö poliisille saa sanoa mielipidettään? Sananvapaus?

Seinäjoen keskustan katujen yleissuunnittelun alkaminen on todella hyvä uutinen. Katuja on ylimitoitettu ja ajoradat monin paikoin turhan leveitä. Samaa työtä on tehty isommissa kaupungeissa jo ajat sitten ja selkeästi isommilla liikennemäärillä. Nyt päättäjiltä vaaditaan hieman laajempaa katsantokulmaa ja lentokorkeutta pitää hieman nostaa.

A-studio 17.3. Miten ohjelmia voi rakentaa niin, ettei myös rekrytointiosapuolta oteta mukaan keskusteluun. Sehän olisi aivan tärkeää tällaiseen keskusteluun. Koskelan naureskelu toisen puhuessa, on politiikolta törkeää käytöstä. Eikö Ylen, joka toimii valtion varoin, pitäisi olla puolueeton, myös toimittajan suhteen. Liian herkästi tuo oman puoluekantansa esiin ja näinhän ei saisi olla.

Ikäihmisten inhimillisestä elämästä kirjoittanut S. Mäkelä puhuu mielipidekirjoituksessaan asiaa. Asumisyksiköiden tulisi olla terveydenhuollon yksiköitä, joissa lääkäri on kiinteä osa hoidosta vastaavaa tiimiä. Sosiaalihuollon yksiköissä on vaikea tehdä tehokkaita hoitolinjauksia, kun lääkärin apua ei ole helposti saatavilla. Usein helpoin ratkaisu on siirtää vanhus osastolle, vaikka tiedämme, ettei järjestelmäkään sitä kestä. Sipilän hallitus ajoi aikanaan alas laitoshoitoa, mutta ehkä olisi aika arvioida päätöstä uudelleen. Tarvetta laitospaikoille näyttää selvästi olevan. Kotihoito on tällä hetkellä pullonkaula, ja tulee todennäköisesti olemaan sitä vielä pitkään. Ikääntyneiden määrä kasvaa jatkuvasti, ja samalla kasvaa myös ympärivuorokautisen asumispalvelun tarve. Hullukin sen huomaa. Tyhmästä en ole varma.

Roadman-kulttuuri. 18.3. IP:ssa. Miksi se on Suomessa? Miksi tänne halutaan tätä? Tämä tiedettiin Ruotsin malliin tulevaksi, mutta osa ihmisistä ei vaan näytä tajuavan.

Kysymys lukijakaartille. Miten Ukraina mielestänne olisi toiminut / suhtautunut, jos Venäjä olisi hyökännyt Suomeen, miten teidän mielestänne Ukraina olisi auttanut Suomea? Olis mielenkiintoista kuulla tähän lukijoiden ajatuksia.

Hyvin on asiat julkisella sektorilla, kun 4 viikon yhtenäinen kesäloma on suurin murhe.

Mies sai sakot, kun kettuili poliiseille, eikä niinkään virtsaamisesta.

Kiitos Petteri! Tulot kasvoivat suurituloisten verotuksen laskun myötä ja osinkotuloihin tulee korotus yhteisöveron keventyessä. Perintövero olisi vielä hyvä poistaa, niin perintökesämökki siirtyy verovapaasti omistukseen!

Äänestämisen pitäisi olla demokratian ydintä, mutta yhä enemmän joutuu huomaamaan, että sillä yhdellä äänellään ei saa maan asioita kuntoon. Ehdottomasti pitäisi ottaa huomioon se määrä ihmisiä, jotka eivät äänestä ja näin haluavat ilmaista vastalauseensa nykymenolle!

Kesämökin keskim. hiilijalanjälki on noin 2,3 tonnia vuodessa Se sisältää kaikki käyntikerrat ja vieraiden käynnit. Liki yhtä paljon ilmastopäästöjä syntyy yhden hengen Thaimaan-lomamatkasta, kertoo Maas.Tulev. Tämänhän voi "hyvittää" käyttämällä kauramaitoa kahvissa oikean maidon asemasta, eikö vain?

Kiinteistöhuollon paikalle saamiseksi pitäisi Seinäjoella soittaa maksulliseen numeroon. Voi hyvää päivää. Hienoa, rahaa tulee ja soitot vähenee.

Onnittelut Sportille hienosta ennätyksestä! 20 kertaa pataan peräkkäin. Tätä ei hevillä rikota, paitsi ehkä Sport itse!

Seinäjoelle on kaavoitettu Pajuluomalle (vihdoin) uusia tontteja. Harmillista, että uusi alue on kuitenkin pilattu kadunnimillä. Haluaisitko muuttaa Salkkarikujalle, Keri(pukki)kujalle, Lootakujalle, Askikujalle tai Pakkikujalle? Ymmärrän osin jatkumon työkalunimistön/rasiajohdannaisten suhteen, mutta missä vaiheessa nimien nykyaikaisista mielleyhtymistä välittäminen on päätetty jättää huomioimatta? Ei nimi miestä pahenna, mutta asuinalueen ”imagoon” voinee vaikuttaa. Eikö olisi kannattavampaa tehdä kadunnimistä sellaisia, jotka luovat positiivista mielikuvaa ja lisäävät alueen vetovoimaa? Tähänkin historia varmasti tarjoaa riittävästi vaihtoehtoja.

Keksikää joku systeemi, jolla ruokajonoista saadaan pois sellaiset, jotka eivät hae tarpeeseen. Saavat tuet ja vielä lisänä joka puolelta hamstraavat ilmaisruokia. Silti on varaa pitää elukoita. Kuka ne maksaa?  Myös ovat liian isoissa asunnoissa, ilman määräystä muuttaa pienempikuluiseen. Harmittaa niin vietäväst,i kun itse pitää elättää oma porukka ilman mitään tukia.

Tällä palstalla melkein joka päivä saa lukea jonkun kummallisia ajatelmia. Jospa hän vain osaisi hakea apua itselleen!

Onko siellä Ilmajoen lentokentällä mitään toimintaa?

Nato ei ole hyökkäysliitto eikä Trumpin ryöstöretkiä toimeenpaneva likaisen työn yksikkö. Se on puolustusliitto. Trump hyökkäsi omalla päätöksellään, ilman maansa hallinnon tukea Iraniin. Suomi, Pohjoismaat ja Eurooppa eivät ole velvollisia osallistumaan Trumpin hyökkäys- ja ryöstöretkiin, vaan puolustamaan Natoa.

Olen monelta taholta kuullut, että ihmisen sairautta ja terveyttä ovat alkaneet Suomessa määrittää muut kuin lääkärit. Mitä tähän sanoo THL ja STM? Olen kuullut ja lukenut mediasta, että sairasloman pituudesta päättää työnantaja ja työkyvystä vakuutusyhtiö. Tästä seuraa maallikon järjellä, että moni ihminen joutuu lääketieteellisesti sairaana töihin. Tämä tuntuu älyttömältä. Ensinnäkin sairaana töissä olevan terveys ja tulevaisuus terveenä vaarantuvat, siis työkyky. Jotkut taudit tarttuvat. Jotkut sairaat ovat vaarallisia itselleen ja ympäristölleen. Meillä on jo esim. työmatkaliikenteessä paljon huumeisia ja tietämättään psyykkisesti sairaita sekä kolmea tuuria tekeviä, jotka nukkuivat viimeksi toissayönä. Sinne ei yhtään kaivata työnantajan tai vakuutusyhtiön terveiksi diagnosoimia sairaita.

Jokaisessa maassa on ilmeisesti pakko olla joitakin järjettömiä ja jopa pelottavia organisaatioita. Meillä harva ymmärtää vakuutuslääkäreitä tai paremmin heidän pomojaan, jotka vaativat lääkäreiltä järjettömiä päätöksiä rahan säästymiseksi - kenelle?  Mielenterveysongelmista kärsivän rekkakuskin vaatiminen töihin on yleisen turvallisuuden kannalta pelottavaa. Pahempi tilanne on rekkakuskilla, joka ei halua mennä töihin sairautensa vuoksi, mutta ei saa myöskään rahaa elääkseen. Näin tilanne siis näyttäytyy asiaa tuntemattomalle maallikolle. Miksi vapaassa maassamme sallitaan tällaisia diktatuureja? En ymmärrä. Vai eikö tilanteen järjellisyyttä vain osata selvittää meille?

Me vanhukset olemme pahimmassa kuin paniikissa, kun kaikki tärkeät paperit tulevat nyt jonnekin tietokoneen uumeniin. Meidän pitäisi lukea ne sieltä ja maksaa sinne tulleet laskumme. Elämä on jo sodanuhkineen ja maamme taloudellisen tilanteen kannalta kamalaa. Jokaisella vanhuksella on monia sairauksia. Sitten meidän pitäisi vielä pitää itsemme kaikin tavoin yhteiskuntakelpoisina. Kadehdin suuresti 50-luvulla kuollutta isoäitiäni, jonka ainoita pakkoja oli istua keinutuolissa, kävellä puutarhassa ja tulla syömään, kun kutsuttiin. Onpa herttaista nykyvanhukseen verrattuna!

OP on hyvä ja palauttaa vanhuksille kaikki heiltä varastetut rahat. Muuten vaihdan pankkia. Pankkiin on voitava luottaa!

Lapsilisien korotuskaan ei tule nostamaan synnyttäjien määrää. Naiset tajuavat, että yhteiskunta kostaa lasten hankinnan. Työura ja opiskelut vaikeutuvat. Eläke tulee jäämään mitättömäksi synnyttäjinä. Kuka antaa takuun, että avioliitto kestää elämän loppuun saakka. Valitettavasti ei lapsi pelkkää onnea naiselle takaa."

Suuri osa Euroopan energiakuljetuksista kulkee Hormuzin salmen kautta. Yhdysvallat ei ole pyytänyt Eurooppaa sotaan Irania vastaan, vaan turvaamaan tämän kriittisen merireitin. Kyse on huoltovarmuudesta, ja läsnäolo voi myös ehkäistä tilanteen kärjistymistä. Onko kieltäytyminen strategisesti lyhytnäköistä?

Suomi tunnetaan tällä hetkellä ja varsinkin tulevaisuudessa hyvin yhdestä brändistä, Kela.

Jos Purra olisi mies, kuinkahan paljon häntä kehuttaisiin. Hän johtaa vaivihkaa persuja, Orpoa, hallitusta ja joskus jopa maata. Kivenkovaa ja eleettä, kuin jotakin itsestään selvää.

Mitenköhän paljon Onnellisin maa -sijoitus maksaa?

Sattuipa somasti, kun Suomi on onnellisin maa juuri tasa-arvon päivänä. Siihen Onnellisin maa- tutkimukseen on ehkä haastateltu vain Helsingin akateemisia ja menestyviä yrittäjiä, ei ainakaan maalaismummoja. Mummoja kyllä nöyryytetään, kiusataan, ryöstetään ja vihataan niin paljon, että me listaisimme Suomen vain pikkasen Afganistanin edelle. Mutta eihän meiltä kysytä mitään. Eli on tasa-arvokin kaukana. Oikein huvittaa, miten sitä suomalainen yhteiskunta kippaa muutamassa vuodessa eläkkeelle siirtymisen jälkeen ihmisarvosi tunkiolle, hups vaan!

Häpeällistä toimintaa pankilta, viedä vanhusten säästöt! Siirtäisin heti rahani toiseen pankkiin, jos olisin heidän asiakkaansa. Kyllä pankissa kaikki tiedot ovat tallella kymmenien vuosien takaa, se on selvä, osaavat turvata selustansa! Ovat vain huomanneet porsaanreiän. Tätä on oikeudenmukaisuus Suomessa ja pankissa nykyään! Häpeän tuota pankkia, hyi!

Muistakaa, kun koette epärehellistä kohtelua elämässänne, voitte tuoda asian julkiseksi, netin, lehden yms. kautta. Mutta älkää nimetkö kohdetta oikealla nimellä, ettei tuu kunnianloukkaussyytettä. Pankki voi olla pankki, ei tarvitse julkaista virallista nimeä. Mitä enemmän väärinkäytöksiä tulee esille, sitä varovaisemmiksi viranhaltijat tulevat.

Nykyään kaiken maailman hyvinvointiyhteisöt voivat päättää pienellä johtoryhmällä isoista, isoa kuntalaisjoukkoa koskevista asioista. Ja yleensä asiat on valmisteltu pienessä ryhmässä jo valmiiksi. Ei saisi olla niin suurta valtaa pienellä porukalla, kun valmistelut on tehty hutiloiden, ilman riittävää aikaa käyttäen ja väärillä perusteilla! Osa päättäjistä päätöskokouksessa on vain kumileimasimia.

Jälleen on televisiossa monelta kanavalta hehkutettu, usean verovaroista palkkansa saavan professorin voimin, kuinka Suomi on jälleen valittu maailman onnellisemmaksi maaksi. Kyllä tuon onnellinen-sanan käytössä pitää olla hiukan varovainen. Jos esim. sanotaan, että ”se on vähän onnellinen” ,silloin asian luonne muuttuu päinvastaiseksi, eli aletaan pian kattella pitkään.

Seinäjoen keskustan kehittäjä IP:ssä: "On vain opittava pois ajatuksesta, ettei Seinäjoen keskustassa ole mitään." Jos kaupunkilaiset ajattelisivat kehittäjän ehdottamalla tavalla, eihän silloin keskustalle tarvitsekaan tehdä mitään.

Vanhusten rahat useimmiten viedään, tavalla tai toisella. Turhaa säästellä!

Miksi Länsirannikon OP vaati pankkikavalluksen uhreiksi joutuneilta vanhuksilta 6 vuoden vaitiolovelvollisuuden? Onko vain sattuma, että pankkien velvollisuus säilyttää tositteet on myös 6 vuotta?

Oikeassa kaupungissa tehdään elävä keskusta pitkäjänteisellä suunnittelulla ja turvallinen ympäristö rajoittamalla liikennenopeuksia hidasteilla. Kaikki tämä ammattimaisesti ja läpinäkyvästi. Joku kaupungin kehittäjä uskoo vielä virkansa puolesta elävään keskustaan, valtaosa asukkaista luultavasti ei. Todellisuutta ei voi paeta. Asuinalueilla on jatkuvat vauhtiajot ja uudesta asemahallistakin tehtiin normaalia vähän suurempi olohuone. Voi tätä myötähäpeän määrää!  Alikulun valaistus saatiin sekin mokattua. Jälkipolvet eivät teitä päättäjiä hyvällä muistele. Seinäjoki ei ole oikea kaupunki, se on amatöörien puuhamaa.

Minkälaista kotiseuturakkautta on Savolan Mikon Ähtärin sairaalanmäen tyhjentäminen? Tosi kotiseuturakkautta olisi ajaa Ähtärin sairaalaa jälleen palvelemaan terveyspalveluita.

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen