Lukijalta

Tätä mieltä tänään: "Antaa olla vii­mei­nen kerta!"

-

Sinä, joka kerroit, että 27 prosenttia meistä ei maksa veroja ollenkaan. Sinulla on väärää tietoa. Miksi et tarkistanut tietoa etukäteen? 15–25 prosenttia ei maksa veroa ollenkaan, koska heidän tulonsa ovat niin pienet. Tämä on tärkeä tieto, joka sinulta puuttui. Ei pidä yleistää eikä luulla.

Lääkäriasema Mehiläinen. Palauttakaa heti lääkärien nimet ovipieleen. Asiakkaan on vaikea löytää perille, kun alhaalla vilautat korttia, kuvaruutuun tulee kerros ja huoneen numero. Kaikki vaan eivät huomaa painaa numeroa mieleensä, muistaisi paremmin lääkärin nimen. Lapsellista nykyaikaa. Varmasti ei kenellekään ollut haittaa silloin, kun se nimi näkyi.

Onko tässä verotuksen kadehtijan 27 prosentin määrässä varmasti mukana eduskunnan sopeutusrahaa saavat ja listaamattomien sijoitusten hyötyjät? Taitaa ne "vapaamatkustajat" löytyä aivan muista piireistä kun köyhistä.

I-P:n päätoimittaja kirjoitteli 4.5. lehdessä mahdollisesta Venäjän romahduksesta, joka ehkä toisi maahan demokratian. En vastusta tällaista kehitystä itänaapurissa, vaikka demokratia onkin huonossa huudossa maailmalla. Monessa EU-maassa pelätään, että kansa äänestää "väärin", eli väärät puolueet voittavat vaalit, esimerkiksi Saksassa ja Ranskassa. Ei tämä kovin kummoista kuvaa anna eurooppalaisestakaan kansanvallasta, jos kymmenet miljoonat äänestäjät ovat valtaapitävien mielestä väärää mieltä asioista. Demokratian tarkoitushan on nimenomaan toteuttaa kansan tahtoa, ei päinvastoin!

Päivän lehdet on luettu. Päivän teema on "Luotto meni". Ensimmäinen syy on toimittajan yksityiseen vanhainkotiin tekemä juttukeikka. Olen jo kymmeniä vuosia tiennyt, että Suomessa vanhuksia ei hoideta. Heitä varastoidaan. Asiaan tuli taas vahvistusta. Tosin juttu kuvasi hyvin vähäisiä "kauheuksia". Todellisuus on vielä paljon pahempi jossakin muualla. Luottoni on mennyt jo kauan sitten. Järkyttävä oli myös juttu, jossa nuorten joukkueen toimitsija kuljetti nuoria otteluun huumepäissään. Luotto mennyt silläkin puolella. Kiitos lehdistölle!

Suomen kannattaisi olla naapurimme Venäjän kanssa väleissä. Olemme olleet naapureita vuosisatoja, ja osin olemme samaa kansaa. Jotkut poliitikot levittävät hysteriaa.

Missä viipyy suomalaiset lentoautot, jotka on soveliaita myös arktisilla alueilla? Maanteihin kuluisi vähemmän rahaa.

Mitä on tuommoinen naamioitu riehuminen vappuna? Seonnut koko työväen juhla. Ja mitä joku äärioikeisto siellä edes marssii, kun eivät ainakaan työväkeä ole, vaan ihan tyhjäntoimittajia. Antaa olla viimeinen kerta! Ja tuon Auer -tutkinnan saa lopettaa. Veronmaksajien rahaa siinä turhaan poltetaan. Mitä sillä vielä haetaan?

Suomessa on jo 44 datakeskusta, niistä vain 7 työllistää yli 20 henkilöä, ja niiden verotuotto on ollut valtiolle miinusmerkkinen.

Ilkka-Pohjalaisessa 4.5. oli koukuttava otsikko "VPS:llä erittäin onnistunut Ahvenanmaan vierailu". Luettuani sen hämmästyin suuresti. Jutussa ei kerrottu lainkaan sitä, mikä oli VPS:n ja IFK Mariehamnin välisen jalkapallo-ottelun lopputulos. Ihmettelen myös sitä, miksi lehden vaasalainen urheilutoimittaja oli päivännyt vaasalaisjoukkueesta kertovan juttunsa Seinäjoelle.

Muistatteko koulumaailmasta vielä ehdot? Oppilas, joka ei lukuvuoden aikana saanut tarvittavia taitoja siirtyäkseen seuraavalle luokalle, suoritti aukkopaikkoja kesälomalla ja sai mahdollisuuden edetä seuraavalle luokalle. Ei ollut mahdotonta sekään, että oppilas kertasi luokan toistamiseen ja pääsi näin eteenpäin. Eihän se kesälukeminen varmaan herkkua ollut, mutta se oli mahdollisuus. En muista, että oppilas olisi tästä joutunut kiusaamisen kohteeksi. Voisiko näin parantaa arvosanoja nykypäivänäkin? Oppimisinto voi lisääntyä kärsittyjen ehtojen jälkeen, ja koulutyö tuntuisi entistä tärkeämmältä.

Kun lehdistössä uutisoidaan epäkohdista, sen jälkeen alkaa tapahtua. Paljastuu väärinkäytöksiä, turvallisuuden laiminlyöntejä, paritusketjuja, alipalkkausta, virkavallan väärinkäytöksiä, rikoksiin syyllistyneitä viranhaltijoita, jne. Eikö nämä ongelmat pitäisi löytää valvonnalla, eikä vasta, kun toimittajat julkaisevat ne?

Äärioikeisto sai marssia vapaasti kasvot peitettynä vappuna Tampereella, mutta musliminaisten huivien käyttöä oikeistohallitus haluaa säädellä lailla.

IS kirjoitti ruotsin kielen taidosta hoivakodin hoitajilla. Voisi mainita myös suomenkielen osaamisesta, ainakin täällä Pohjanmaan rannikolla.

Kummallinen termi ja käytäntö "omavalvonta" on varmasti syntynyt ahneuden seurauksena. On täytynyt keksiä termi ja käytäntö, joka mahdollistaa kaikkinaisen vilpin, eli kansankielellä filungin kulujen säästämiseksi. Jokainen miettiköön, miten hyvin pystyy valvomaan ihan omaa hommaansa päivittäin. Useimmat eivät edes yritä. Nykyään rehellistä ihmistä pidetään tyhmänä. Koululaiset eivät edes tiedä, mitä on rehellisyys, valhe tai omatunto! Lopetetaan tämä omavalvonnasta puhuminen ja sanotaan ruma sana niin kuin se on. Suomessa kukaan ei valvo ketään tai mitään. Pellossa eletään ja fiksut vetää tyhmiä nenästä. Parhaiten pärjää paikalliset trumpit!

Yritin suomenkielisenä lääkäriaikaa Närpiöön. Ajan olisi saanut muutaman viikon kuluttua, mutta ruotsia osaavalle olisi ollut seuraavana aamuna. Tietokonekääntäjä ei ole hyvä.

Miksi Suomi nynnyilee? Tuet vastikkeellisiksi, sopeutuseläkkeelle katto ja aika, Kelan tuet, työn haku, koulutus, suomen kieli ja työ kuin työ vastaanottovelvollisuus. Miksi muut pystyvät tähän, eivätkä vain hyysää ja jaa euroja?

Kuka tekisi kansalaisaloitteen, jossa päättäjämme ottaisivat tehtäväkseen sähkönsiirtomaksut. Siirtomaksut on erisuuruiset eri asuinalueilla! Jotain tolkkua tähän pitää saada. Nyt on aika yhtenäistää sama maksu tälle kiroukselle.

En ymmärrä. Hoitajia irtisanotaan toimivasta sairaalasta ja toisen pään kautta haetaan uusia hoitajia avoimiin toimiin samassa sairaalassa. Hölmöläisten hommaa. Kuka näistä päättää ja pyörittää virassaan tällaista toimintaa?

Venereitti siltaremontin aikaan. Vaasan kaupungin virkamiehet tekevät usein tyhmiä päätöksiä, mutta osaavat myös perua ne, kun heille kerrotaan, kuinka tyhmiä ne ovat.

Laihian kunnasta ei ole muuta jäljellä kuin perunkirjan teko. Säästöt on  käyty loppuun, ja uusi kunnantalo näyttää paloletkujen kuivatustornilta. Huolisiko Vaasa Laihian? Ainakin voisitte kysyä.

Olen samaa mieltä Antti Lindtmanista, ei pääministeriksi. Ei riitä rahkeet. En äänestä SDP:tä.

Kysyn persuilta: Miksi hesalaiset saavat kunnalliset lääkäri-hoitajapalvelut ilmaiseksi, kun samaan aikaan muualla Suomessa em. hintoja korotetaan? Rahansiirtoa hyvinvointipalveluihin Kehä III ulkopuolellekin odottaa muu Suomi!

Uutisissa oli juttua suomalaisista kalliomaalauksista. Punaisia maalauksia kallion seinämissä, luonnon armoilla olleet n. 7 000 vuotta sanottiin. Oli siinä turistille ihmettelemistä. Hyvät on maalit silloin olleet. Tulee mieleen eräs kotimainen Tv-sarja, jossa oli eräs Kylmälehto.

Kun yksityisellä yrityksellä myynti sakkaa, rahaa ei tule tilille ja pankit eivät lainoita toimia, yrityksen toimintaa sopeutetaan, menoja karsitaan, palkkakustannuksia leikataan. Valtion taloudessa on nyt käsillä vastaava tilanne. Taloutta on sopeutettu monin keinoin, mutta  palkkakustannuksiin ei ole koskettu. Virkakunnan palkkakustannukset ovat suurin julkisen sektorin menoerä. Esimerkiksi 10 prosentin korjaus tarkoittaa jotain 5 miljardin yläpuolella olevaa, vuosittaista kustannussäästöä. Julmaa mutta totta. Tällä kaavalla monet yritykset on pelastettu lopulliselta konkurssituomiolta. Valtiokin voi välttää konkurssin samoilla keinolla. Nyt summaa aletaan kerätä pieneläkeläisiltä, vaikka eläkerahastoissa on 300 miljardia euroa sijoitusvarallisuutta. Perinteisellä rahapolitiikalla suvereeni Suomi voisi muuttaa tuon pääoman Suomen pankissa 3 000 miljardiksi euroksi ja palauttaa kaikki kansantaloutta kasvattavat talouden tekijät, omistukset ja korkotuotot suomalaiseen hallintaan. Valitettavasti korkeampi matematiikka näyttää sanelevan jotain ihan muuta.

Onkohan tuulimyllyjen siivet vieläkin jäässä, kun pörssisähkö on kovalla tuulellakin yli 20 senttiä. Onneksi on öljylämmitys.

Purra vaati sähkön ja polttoaineiden verotukseen 25  prosentin alennusta vuonna 2021, olisi kuulemma arvovalinta. Nyt jälleen bensa maksaa maltaita, ja sähköverosta maksetaan arvonlisävero eli veroa verosta. Purra on nyt päättäjänä hunajapurkilla ja vastuussa hallituksen arvovalinnoista. Odotamme 25 prosentin alennusta populististen selittelyjen sijaan.

Norjan bonusprinssi on tyypillinen nuori. Pistää oman ylellisen elämänsä täysin palasiksi. Kun sitten joutuu vastaamaan, ei näe syy-yhteyttä. Pitäisi edelleen olla kivaa ja kaikki entiset etuoikeudet, jotka itse sössi. Vankilassa ei kuulu olla kellään yhtään kivaa. Se on rangaistus, joita nämä nuoret eivät ole ilmeisesti koskaan saaneet. Pysyisi nyt tuomari lujana!

Kyllä koirista olisi syytä periä haittaveroa, kuin esimerkiksi autoista. Suomessa on liikennekäytössä henkilöautoja n. 2,7 miljoonaa. Näiden kaikkien keskimääräinen polttoaineen kulutus on 5–6 euroa päivässä, ja tästä vero 50–60 prosenttia, niin valtiolle kertyy n. 2,7 miljardia vuodessa. Tämä se vasta on hyvä business valtiolle, kun lisäksi näistä autoista peritään vielä ajoneuvoveroa /haittaveroa 200–250 euroa vuosittain eli n. 600 miljoonaa vuodessa. Samankokoinen haittavero koirille on ihan kohtuullinen.

Onkohan Poliisihallituksen Arvelin tehnyt päivääkään oikeaa poliisityötä? Melko erikoisia näkemyksiä esitti A-studiossa. Näitä ns. ohjaavia tahoja on Suomessa aivan liikaa muutenkin eri sektoreilla. Paljon virkoja, joissa kukaan ei huomaa, jos kaveri puuttuu rivistä. Silti yleensä kenttätyöstä leikataan.

Kukahan on maksumiehenä massiivisessa infran rakentamisessa tulevalle datakeskukselle?

Mitä vastasi SDP:n Nasima Razmyar kysyttäessä, mitä hänen puolueensa tekee ensimmäisenä jos pääsee valtaan? "Tunnustaa Palestiinan!" Että sellaista. Tämähän on oikein isänmaan asialla.

Aikoinaan, kun Paavo Lipposen hallitukset tekivät kovia säästöjä, niin silloinkin kovasti arvosteltiin, että demarihallitus säästää.

On oikein, että vanhempi saa hoitaa sairasta lastaan kotona ja saa siltä ajalta myös palkkansa. Sairasta lastahan ei saa viedä varhaiskasvatukseen tai kouluun. Työnantajalla on perustavanlaatuisia ongelmia toiminnassaan, jos vanhemman muutaman päivän sairasloma kaataa työmaan toiminnan. Työnantajathan ovat myös kautta historian olleet hyvin lapsivihamielisiä.

Kansanmurha ei tarkoita sitä, että paljon ihmisiä kuolee. Kansanmurha on tarkoituksellinen teko tuhota jokin kansa tai siihen kuuluvat ihmiset etnisin perustein. Israelin tarkoitus ei ole tuhota palestiinalaisia. Jos olisi, se onnistuisi helposti yhdeltä maailman tehokkaimmista armeijoista. Kansanmurhan tunnusmerkit sitä vastoin täyttää Hamasin 7.10.23 hyökkäys, samoin eri terroristijärjestöjen pyrkimys tuhota Israelin valtio.

Parkkiruudusta lähtevä väistää kaikkia Ideaparkissa.

Kyllä ei saa olla eka otsikko "Söpöysvaroitus", kun avaan Il–Po:n sivun.

Voisiko tämän Vaasa–Vähäkyrö-välisen kevyen liikenteen väylän nyt vihdoinkin tehdä loppuun asti valmiiksi? Mikä ihme tässä kestää? Rahasta se ei varmasti ole kiinni, kun miettii, että euroja tuhlataan esim. akkuteollisuusalueelle, joka on ollut tekeillä jo kauan. Onko tuo akkualue todellakin tärkeämpi ihmisten turvallisuuden kannalta kuin pieni pätkä kevyen liikenteen väylää? Mistä löytyy järkeä päässään omaava päättäjä, joka tämän saisi hoidettua kuntoon?

Julkisen alan työaika on huomattavasti lyhempi kuin yksityisen alan, siitä johtuu pekkasvapaa. Julkisella ei koskaan lasketa lauantaita lomapäiväksi, yksityisellä lasketaan lauantai lomapäiväksi. Yksityinen ala tekee töitä noin 1,5 kk vähempi kuin julkinen ala. Kyllä julkinen ala on häviäjä. Tervetuloa julkiselle alalle töihin! 8,5 tunnin työaika, jos pidät puolen tunnin ruoka-ajan, eli viikkotyöaika on 42,5 tuntia.

Naiset voisivat liittää aviomiesehdokaskyselyn alkupuolelle kysymyksen: Kun saamme lapsia, aiotko pitää isyyslomasi? Jos vastaa "ei", hylkyyn heti!

Oli mainos SDP:n keskustelutilaisuudesta, jossa kerrotaan kuulemma talouden suunnanmuutoksesta. Tilaisuus on aivan turha, koska se muuttuu parasta aikaa siitä, mihin edellinen hallitus sen vei. Talous paranee hiljalleen, ja SDP ei ymmärrä siitä mitään.

Toivottavasti KPO ja Eepee on tehneet hyvät sopimukset TV-mainontaan. Kyllä pistää ihmettelemään, kun aamu-tv:tä katsoo MTV3:lta. Onko vastaavaa hyötyä?

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen