Tans­si­lei­ri ja La­va­tan­gon SM-kisa oh­jel­mas­sa

Seinäjoen Tangomarkkinoilla viime vuonna ensimmäistä kertaa järjestetty tanssileiri saa tänä vuonna jatkoa.

– Olemme jo useamman vuoden järjestäneet tanssikursseja ympäri Suomen, mutta viimevuotinen tanssileiri Tangomarkkinoilla toteutti elinikäisen haaveen, kertoo Niina Huhtala, joka on Tanssileirin pääorganisoijana sekä Lavatangon SM-kilpailujen kilpailujohtaja.

Tanssileirillä oli viime vuonna kolmen päivän aikana pari tuhatta kävijää.

– Se kielii siitä, että tanssiharrastus on jälleen suosiossa ja resursseja täytyy laajentaa. Nyt meillä on kolme tasoryhmää, neljän päivän leiri ja opettajia yhteensä kolmetoista.

Tanssileirikonsepti myös suunniteltu niin, että kaikissa tasoryhmissä on mahdollista tanssia tangoa. Leiri järjestetään Tanssitalolla ja Seinäjoen Lukiolla.

– Ennakkoilmoittautumisia otetaan vastaan, mutta myös paikan päällä saa ilmoittautua, Huhtala opastaa.

Niina Huhtala toimii paitsi Tanssileirin pääorganisoijana, myös Lavatangon SM-kilpailujen kilpailujohtajana.

Lavatangon SM-kilpailussa on kaksi yleinen- ja seniorisarja. Uutta on se, että Lavatangon SM-kilpailun molempien sarjojen kolme parasta kutsutaan esiintymään katulavalle perjantaina ja lauantaina Tangokuningas Finaalin pre showhun Kisa-Areenalle.

– Aikanaan kisaaminen oli suurta kansanhuvia. Jisattiin isolla porukalla ja pääosassa oli hauskanpito, ei niinkään kilpailuhenki. Saman tunnelman haluaisin takaisin ja myös Tangomarkkinoille, miettii Huhtala.

Ilmoita asiavirheestä