Tan­go­lau­lu­ki­san se­mi­fi­na­lis­tit valittu – Saam­me­ko ku­nin­gat­ta­ren Sei­nä­joel­ta, Ku­ri­kas­ta tai La­pual­ta?

Lapualainen Anne Kivi on tavoitellut tangokuningattaren kruunua ennenkin. Arkistokuva/Heikki Hakanen
Lapualainen Anne Kivi on tavoitellut tangokuningattaren kruunua ennenkin. Arkistokuva/Heikki Hakanen

Seinäjoen Tangomarkkinoiden laulukilpailun semifinalistit on valittu.

Esikarsintavaiheesta tuomaristo on päästi jatkoon 64 laulajaa. Heistä valitaan parhaat Raisiossa 19. toukokuuta. Kilpailun ensimmäiseen vaiheeseen osallistuttiin yhteensä kahdeksassa esikarsintatapahtumassa ympäri Suomen. Myös videoilmoittautuminen on ollut mahdollista.

Eparin levikkialuuelta semifinaalipaikkaa tavoittelevat Arja Keskinen Kurikasta, Anne Kivi Lapualta ja Saija Koivisto Seinäjoelta.

Semifinaalista tuomaristo valitsee kahdeksan mies- ja kahdeksan naislaulajaa 9. keskikuuta käytävään finaalin karsintaan. Karistan on Keravalla.

Seuraava tangokuningatar valitaan Seinäjoen Tangomarkkinoilla 12. heinäkuuta. Tangokuningas saa kruunun päähänsä kahta päivää myöhemmin.

Teksti:

Virpi Kupiainen-Ämmälä

Ilmoita asiavirheestä