Tan­gois­sa tär­kein­tä on tun­nel­ma

Seinäjoelle keskiviikkona saapuneet ystäväpariskunnat Ismo ja Liisa Heikkinen Nurmijärveltä sekä Mimmu Kirjavainen ja Viljo Hosio Nivalasta ovat käyneet Tangomarkkinoilla jo useamman vuoden ajan. Kaikki kertovat, että tangoissa eniten kiehtoo vuodesta toiseen tapahtuman tunnelma.

– Tärkeintä on hyvä musiikki ja hyvä fiilis, Viljo Hosio sanoo.

Kuninkaallisfinaalit porukka aikoo katsoa televisiosta, sillä paikan päällä täydessä salissa näkyvyys lavalle on huonompi. Kirjavainen ja Hosio nimeävät ennakkosuosikikseen Susanna Heikin sekä Aki Samulin.

Heikkisillä ei ole muodostunut erityistä suosikkia finalisteista, sillä kaikki ovat lahjakkaita laulajia.

– Tuomareilla tulee olemaan vaikea valinta. Hyvää finalisteissa on se, että joukossa on myös paljon tuoreita kasvoja, Liisa Heikkinen sanoo.

Lisää tangotunnelmia päivän Ilkassa.

ANNI LINDGREN

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä