Pedersören keskiaikaisen kivikirkon tuhopoltosta on kulunut 30 vuotta. Syyllinen ei koskaan selvinnyt.
Kirkosta tuli automaattihälytys 21. heinäkuuta kello 23. Kirkosta oli usein tullut virheellisiä automaattihälytyksiä, mutta tällä kertaa oli tosi kyseessä. Puolen yön aikaan torni sortui. Ainoastaan holvi esti koko kirkkoa romahtamasta.
Kilometrin päässä Pietarsaaren keskustasta sijaitsevaa kivikirkkoa sammutti lopulta noin sata palomiestä. Paikalla oli myös paljon yleisöä, koska kaupungilla vietettiin Jaakon päiviä. Yleisöstä oli sekä hyötyä että haittaa. Osa auttoi irtaimiston pelastamisessa, osa varasti antiikkisia kruunun osia ja taottuja nauloja.
1400-luvulta peräisin olevan kivikirkon puuosat tuhoutuivat, mutta pyhätön kivestä ja tiilestä muurattu runko säilyi lähes vahingoittumattomana. Poliisitutkinnat johtivat pidätyksiin, mutta ketään ei asetettu syytteeseen. Tuhopolttaja liikkuu yhä vapaana, jos hän on vielä elossa.
Lue lisää tiistain lehdestä.
TAPIO LEHTINEN