Täl­lais­ta komp­ro­mis­sia on eh­do­tet­tu kiis­tel­lyn SS-so­ti­laan­tien nimeksi – "Viit­taus his­to­riaan säi­lyi­si"

Seinäjoki
Ylistarossa sijaitsevan SS-sotilaantien kyltti on varastettu useaan otteeseen.
Ylistarossa sijaitsevan SS-sotilaantien kyltti on varastettu useaan otteeseen.
Kuva: Kari Löfhjelm

Kohun keskelle joutuneen, Ylistarossa sijaitsevan SS-sotilaantien nimeä puidaan seuraavan kerran tämän kuun lopulla kaupunkiympäristölautakunnan kokouksessa.

Seinäjoen kaupungin nimistötyöryhmän puheenjohtaja Markku Lehtola sanoo, että nimenvaihdokseen on entistäkin painavammat syyt nyt, kun kohu on saanut valtakunnalliset mittasuhteet. Asiasta ovat uutisoineet muun muassa iltapäivälehdet.

Hyvää juhannusta!

Lue I-P Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä