Tais­te­lu Kelan kanssa tur­haut­taa Eevin isää

Seinäjokelainen Kalle Peltokangas on pettynyt Kelaan.

Hän on taistellut tyttärelleen Eeville ylintä vammaistukea jo usean vuoden, mutta hakemus tulee yhä uudestaan hylättynä takaisin.

Paperirumbaan väsynyt isä ihmettelee, miksi Kelalla on toinen totuus tilanteesta kuin tytärtä hoitavilla lääkäreillä ja isällä.

Kohta 8-vuotias Eevi on ollut syntymästään saakka kuuro, joskin hän kuulee tyydyttävästi sisäkorvaistutteiden eli implanttien avulla. Lisäksi hän kärsii vaikeasta epilepsiasta, lievästä kehitysvammasta sekä aistiyliherkkyydestä.

Kalle Peltokangas ryhtyy jälleen kerran selittämään Kelalle, kuinka kokonaisvaltaista hoitoa ja huolenpitoa tytär tarvitsee. Kirjoittaessaan hän miettii sana sanalta, miten Eevin tilanne kuuluisi ilmaista, jotta se lopulta ymmärrettäisiin myös Kelassa.

Lisää Kallen ja Eevin elämästä sekä Kelan kannanotosta päivän lehdessä.

PIRKKO LEHTIMÄKI

Ilmoita asiavirheestä