Suun­nis­tus­liit­to teki pienen tappion

Suunnistusliiton talous jäi vuoden 2014 osalta lievästi negatiiviseksi. Liittovaltuusto hyväksyi kevätkokouksessaan Helsingissä tilinpäätöksen, joka oli noin 21 000 euroa alijäämäinen budjetoituun nähden.

– Tässä tilanteessa kutakuinkin nollatulos on hyvä tulos, sillä meillä on kokemusta toisenlaisistakin tapahtumista. Olen iloinen, että talouskuri on ollut hyvä, summasi tiedotteessa Suunnistusliiton liittovaltuuston puheenjohtaja Timo Peltola.

Alijäämän taustalta löytyy budjetoitua pienempi valtionapu 2014, huono talvi hiihtosuunnistuksen kisajärjestelyille sekä ympäröivä taloustilanne.

Positiivisia signaaleja ovat nousuaan jatkanut kuntorastien kävijämäärä ja kesäkauden SM-kisojen osallistujamäärä, joka oli suurin sitten vuoden 2010. Alijäämästä huolimatta Suunnistusliitolla on edelleen vahva oma pääoma.

– Opetus- ja kulttuuriministeriön suositus on, että oma pääoma olisi vähintään 10 % talousarvion loppusummasta, ja sen me toteutamme, korostaa Suunnistusliiton toimitusjohtaja Mika Ilomäki.

Ilmoita asiavirheestä