Susanna Koski: "Maa­ta­lous­tuet pitää maksaa ajal­laan, vaikka se vaatisi yli­töi­tä py­hi­nä­kin"

Kokoomuksen kansanedustaja Susanna Koski perää maataloustukien maksamista ajallaan. Tiedotteensa mukaan Maaseutuvirasto jatkaa viljelijätukien maksamista joulukuussa.

Jouluviikolla Mavi aloittaa perustuen, nuoren viljelijän EU-tuen, nauta- ja lypsylehmäpalkkion sekä viherryttämistuen ensimmäisten erien maksamisen.

– Sopii toivoa, että tukien maksatukset ovat tällä kertaa aikataulussa. Viljelijät ovat joutuneet elämään koko vuoden taloudellisessa epävarmuudessa Mavin lykätessä maksupäiviä itsevaltiaan elkein, Koski sanoo.

Kosken mukaan maksatusten lykkääntyminen aina jouluviikolle saakka saattaa aiheuttaa suurta harmia.

– Jos tukia ei saada maksuun tavallista lyhyemmällä ja kiireisemmällä jouluviikolla, on todellinen vaara, että tukien maksu lykkääntyy tulevan vuoden tammikuulle. Mavin on tehtävä kaikkensa, että näin ei pääse käymään. Viljelijätuet on maksettava ajallaan, vaikka se vaatisi ylitöiden tekemistä pyhänäkin, Koski vaatii.

Mavin mukaan osalle tiloista maksetaan tuet vasta helmikuussa, mikäli niillä ei ole saatu vielä valvontoja päätökseen. Kosken mukaan on käsittämätöntä, että viljelijät ja koko muun talouden kierto kärsii sen seurauksena, ettei Mavi ole huolehtinut omista velvollisuuksistaan ajallaan.

Ilmoita asiavirheestä