Suonpää ke­hit­tää itseään ja Virkiää – ”Tar­koi­tus on ra­ken­taa ura jää­kie­kos­sa”

Virkiän päävalmentaja Pete Suonpää jakaa ohjeita omilleen.
Virkiän päävalmentaja Pete Suonpää jakaa ohjeita omilleen.

Pete Suonpää on tuttu näky vaasalaisista kiekkokaukaloista. Kahdeksan kautta Sportia edustanut keskushyökkääjä ripusti hokkarit naulaan vuonna 2012 ja siirtyi jääkiekossa organisaatiopuolelle.

II-divisioonassa jääkiekkoa pelaavan Lapuan Virkiän valmennuspäällikkö, edustuksen päävalmentaja ja kehittämispäällikkö Pete Suonpää työskentelee nyt toista kauttaan Virkiän organisaatiossa. Kun mies lopetti pelaajauransa Sportissa vuonna 2012, oli hänelle itselleen selviö, että jääkiekon parissa pitää saada jatkaa.

Valmennustehtävät Suonpää aloitti mustasaarelaisen Komu HT:n päävalmentajana kaudella 2013–14 ja on sittemmin toiminut Sportin alle 18-vuotiaiden apuvalmentajana ja Suomi-sarjassa ennen kaatumistaan pelanneen Red Ducksin päävalmentajana.

Virkiän puheenjohtaja Sami Latomäen ja Suonpään lauantai-iltainen puhelu viime vuonna johti lopulta sopimukseen, joka allekirjoitettiin heti seuraavana maanantaina.

– Ehdottomasti halusin lähteä vielä jääkiekon pariin. Lajin on ollut lähellä sydäntä pienestä pitäen. Kun jouduin lopettamaan urani, oli aika selkeä kuva, että halusin palata kiekon pariin; joko valmennukseen tai muihin tehtäviin, Suonpää taustoittaa.

– Olen nyt ehtinyt reilun viisi vuotta valmentamaan, lukenut paljon urheilujohtamista yliopistossa ja päässyt nyt tällä Virkiässä myös johtotehtäviin. Myös urheilujohtaminen tuntuu mukavalta. Kyllä tässä tarkoitus on rakentaa itselleen ura jääkiekon parissa pelivuosienkin jälkeen, hän jatkaa.

Valmennustehtävien ohella Suonpää johtaa koko Virkiän valmennuspuolta. Tämä tarkoittaa siis sitä, että päivittäistyönkohteena ovat esimerkiksi juniorivalmentajat. Suonpää kehuu toimintapuitteiden olevan mainiot ja kiekon parissa työskentelevän ydinryhmän olevan hyvä.

– On tullut toisi hyvää taustatukea. Valmennusryhmältä on saatu panostus siihen, että meillä on ollut junnupuolella paras vuosi, jos mitataan drop outina. Olemme saaneet paljon uusia harrastajia ja vastaavasti erittäin pieni määrä on poistunut.

– Olemme onnistuneet viemään touhua pitkäjänteisesti eteenpäin. Nyt on kaikille harrastajille mahdollista harrastaa ja vastaavasti talenttiyksilöille haluamme antaa tukea, jotta he pääsisivät huipulle, kunhan rahkeet riittävät.

Suonpää toimi jo viime kaudella päävalmentajana Virkiän edustusjoukkueessa. Heti ensimmäinen kausi joukkueessa tuotti II-divisioonan mestaruuden. Saavutuksesta on luonnollisesti hyvä jatkaa kohti korkeampia sarjatasoja.

– Edustusjoukkueen puolella puhuttiin jo viime vuona, että jos näyttää siltä, että suunta on ylöspäin ja taidot riittävät, niin täällä ei jarrua paineta. Siitä kertoo jo se, että hallia ollaan ryhdytty pistämään kuntoon. Täällä on eritäin hyvä ympäristö toimita ja tehdä töitä puitteiden puolesta, Suonpää kiittelee.

Vaikka alkukausi ei Virkiällä mennyt tuloksellisesti kovin kummoisesti, on joukkue ainakin laukaisuhallinnassa ollut monessa ottelussa edellä. Tällä hetkellä lapualaiset majoittavat II-divisioonan kolmoslohkon sarjataulukon viidettä sijaa. Ero sarjaa johtavaan Malax IF:n on kuitenkin vain kolme sarjapistettä.

– Harjoitusmäärät ovat vähän erilaiset, mitä Mestiksessä tai Liigassa. Meidän täytyy tehdä täällä vähän erilainen kausisuunnitelma, eikä tulokset välttämättä ole aina sellaisia kuin haluamme, mutta se johtuu paljon siitä, että emme ole vielä pystyneet näkemään tarpeeksi vaivaa erikoistilanteiden eteen.

Kauden tavoite on kuitenkin rakentaa joukkuetta valmiimmaksi kohti kevätkautta.

– Pelaamisen on tarkoitus kehittyä kevättä kohden ja haluamme olla silloin parhaimmillamme. Perusasioitakin pitää käydä läpi, mutta jätkät ovat tällä hetkellä kasvamassa joukkueeksi, joka on mulle tärkeintä. Kaikki ymmärtävät, että joukkueen vahvuus voittaa pelkän yksilön vahvuuden, Suonpää päättää.

MIKA PUKKINEN

Ilmoita asiavirheestä