Suomen Pankki ennustaa Suomen talouden virkoavan vähitellen vuosina 2025–2027. Ennusteen mukaan Suomen talous kasvaa tänä vuonna 0,5 prosenttia, ensi vuonna 1,5 prosenttia ja sitä seuraavana vuonna 1,6 prosenttia.
– Suomen talouskasvu on hiljalleen virkoamassa, mutta elpymistä jarruttavat kauppasota ja yleinen epävarmuus kansainvälisessä taloudessa, toteaa Suomen Pankin ennustepäällikkö Juuso Vanhala tiedotteessa.
Keskuspankki heikensi aiempaa ennustettaan tälle vuodelle. Aiemmin se ennusti tälle vuodelle 0,8 prosentin kasvua.
Julkinen talous säilyy alijäämäisenä, ja julkinen velkasuhde kasvaa. Erityisesti veronkevennykset ja puolustusmenojen kasvu heikentävät keskuspankin mukaan julkisen talouden tasapainoa.
Hintojen nousun keskuspankki ennustaa olevan hidasta. Inflaation ennakoidaan pysyvän lähivuosinakin alle kahdessa prosentissa.
Alempi korkotaso elvyttää investointeja
Kauppasodan ja taloudellisen epävarmuuden vuoksi Suomen vienti hidastuu, kun muun muassa tavarakaupan tullit ovat aiempaa korkeammat.
Kansainvälisen talouden heittelehtimisen taustalla ovat Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin huhtikuun alussa Yhdysvaltain kauppakumppaneille julkistamat tullimaksut.
Aiempaa alemmat korot kuitenkin keskuspankin mukaan parantavat investointien kannattavuutta euroalueella, mikä puolestaan tukee Suomen vientiä. Alempi korkotaso myös elvyttää viime vuosina romahtaneita investointeja kotimaassa.
Suomen Pankki on laatinut vaihtoehtoiset skenaariot kansainvälisen toimintaympäristön kehitykselle. Suotuisassa skenaariossa tullit laskisivat ja kauppapoliittinen epävarmuus hälvenisi nopeasti. Tuolloin talous kasvaisi etenkin ensi vuonna perusennustetta selvästi ripeämmin.
Inflaatio pysyisi tässä skenaariossa kutakuinkin samankaltaisena kuin nytkin. Investoinnit ja vienti kasvaisivat puolestaan nopeammin.
Suomen Pankin pääjohtaja Olli Rehn pitää suotuisampaa skenaariota kuitenkin epätodennäköisenä.
Huonommassa skenaariossa kauppasota kärjistyisi entisestään ja ajaisi Suomen pitkittyneeseen matalasuhdanteeseen. Suomen bruttokansantuote ei tässä skenaariossa kasvaisi tänä vuonna lainkaan ja kasvu jäisi hitaaksi vielä ensi vuonna. Vuonna 2027 talouskasvu toipuisi, mutta bruttokansantuote jäisi selkeästi heikommaksi kuin perusennusteessa.
Huonommassa skenaariossa Suomen vienti, investoinnit ja kulutus kärsisivät huomattavasti. Vaikka tuontihinnat kallistuisivat tullien vuoksi, heikko kulutuskysyntä ja halpeneva öljy kuitenkin hidastaisivat inflaatiota.
Työttömyys pysyy suurena
Työmarkkinoiden tilanne jatkuu Suomen Pankin ennusteen mukaan kehnona. Hidas talouskasvu rajoittaa työvoiman kysynnän kasvua.
– Työmarkkinat piristyvät vähitellen, kun suhdannetilanne paranee. Työllisyyden kohenemista saadaan kuitenkin vielä odotella, ja työttömyys pysyy edelleen suurena, Vanhala sanoo.
Tänä vuonna kuluttajahintoihin vaikuttavat tuoteverojen korotukset ja energian hintojen lasku.
Vuosina 2025–2027 yksityisen kulutuksen kasvu elpyy keskuspankin mukaan hitaasti, kun kuluttajien luottamus kohenee ja työmarkkinat heräävät hiljalleen. Kotitalouksien ostovoima vahvistuu, koska inflaatio pysyy maltillisena ja korkomenot ovat aiempia vuosia pienemmät.