Entinen mäkihyppääjä ja mäkihyppyvalmentaja Mika Kojonkoski otti vastuun Suomen olympiajoukkueen menestyksestä neljä vuotta sitten.
Lontoon olympialaisten jälkeen Suomen huippu-urheiluyksikön johtajana aloittanut Kojonkoski alleviivasi tuolloin, että tulosta täytyy tulla – tai sitten henkilöitä pitää vaihtaa.
Kojonkoski on vetänyt mukavaa liksaa viime vuodet. Vuonna 2015 hän tienasi 116 454,60 euron ansiotulot ja päälle 1 310,26 euron pääomatulot, eli yhteensä 117 764,86 euroa.
Vuotta aiemmin, vuonna 2014, huippu-urheilujohtaja Kojonkoski tienasi lähes saman summan: 117 796 euroa.
Hyvä palkkaus ei realisoitunut olympiamenestykseksi.
Kojonkoski luotsasi Suomen joukkueen olympiahistorian huonoimpaan tulokseen viime kesänä: Rion kesäkisoista oli tuomisina vain yksi pronssimitali.
Juha Vainio, Helsinki / lännen media