Jalkapallon alle 19-vuotiaiden EM-kisojen finaalipaikat ratkotaan torstaina välierissä Vaasassa. Toisesta finaalipaikasta taistelevat torstai-illan ensimmäisessä välieräkamppailussa Ukraina ja Portugali. Finaalivastustaja määräytyy parista Italia–Ranska.
Sekä Portugali että Ukraina tunnetaan vahvoista keskikenttäpelaajistaan ja taiturimaisista hyökkääjistään.
Suomeakin alkusarjaottelussa kurittanut Portugalin hyökkääjä João Filipe odottaa pelistä tasaväkistä.
– Tiedämme, että he ovat todella hyvä joukkue. He ovat fyysisiä ja vahvoja. Aiomme laittaa kovan kovaa vastaan, Filipe vakuuttaa.
Filipe käsittelee Portugalin menestystoiveita ja välieräottelun käännekohtia mediatilaisuudessa ennen joukkueen valmistavia harjoituksia.
Jari Valtee