Suo­ma­lai­set ha­lua­vat pelata yhdessä vi­deo­pe­le­jä

Videopelien pelaaminen ei olekaan yksinäinen harrastus.

Tuore pohjoismainen kyselytutkimus paljastaa, että suomalaiset pelaajat luovat ystävyyssuhteita pelaamalla videopelejä verkossa.

Vain joka kolmas haluaa pelata yksin.

Viime vuoden lopulla toteutettuun tutkimukseen osallistui yli 1 100 suomalaista, jotka olivat pelanneet videopelejä vuoden aikana. Joka toinen vastaajista kertoi pelaavansa vähintään kaksi kertaa viikossa tai useammin.

Yli puolet kertoi pelaavansa netissä yhdessä toisten kanssa, jonka kautta moni oli saanut myös uusia ystäviä. Verkkopelaaminen yhdisti erityisesti pitkän välimatkan päässä olevia kavereita.

Verkossa pelaavat useammin miehet kuin naiset, sillä naisista vain joka kolmas pelasi netissä muiden kanssa ja miehistä jopa 65 prosenttia.

Tutkimuksen mukaan joka kymmenes katselee muiden pelaajien tekemiä pelivideoita suoratoistona verkossa tai jakaa omia kuvia tai videoita pelaamisestaan sosiaalisessa mediassa.

Vaikka nettipelaamisen suosio on kasvanut, yli 70 prosenttia vastaajista oli pelannut videopelejä kasvotusten, yhdessä muiden kanssa.

Yhdessä pelaamiseen houkutti ensisijaisesti pelin viihdyttävyys.

Toisen ihmisen kanssa pelaaminen teki pelistä todentuntuisempaa, voittamisesta hauskempaa sekä tarjosi tekoälyä enemmän haasteita ja keskustelun mahdollisuuksia.

Ilmoita asiavirheestä