Strand töl­väi­see RKP:tä pii­ki­tel­lyt­tä Susanna Koskea: ”Toi­voi­sin, että Kos­kel­la olisi ollut kanttia aja­tel­la it­se­näi­ses­ti Vaasan kes­kus­sai­raa­la-asias­sa”

Arkistokuva: Timo Annanpalo
Arkistokuva: Timo Annanpalo

Vaasalainen RKP:n kansanedustaja Joakim Strand vastaa Susanna Kosken (kok.) syytöksiin toivomalla, että myös Koskelta löytyisi kanttia itsenäiseen ajatteluun – sitä olisi Strandin mukaan tarvittu etenkin, kun "hänen puolueensa oli heikentämässä Vaasan keskussairaalaa".

Vaasalaiskansanedustaja Susanna Koski syytti torstaina RKP:tä kaksilla rattailla ajamisesta liikennepolitiikassa. Koski viittasi välikysymykseen, jonka oppositio teki hallituksen suunnitelmista avata raideliikenne kilpailulle. Kosken mielestä oli "ikävää, ettei rannikon oppositioedustajilta löytynyt kanttia äänestää kotiseutunsa liikennöinnin puolesta".

Joakim Strand viittaa Kauppalehden pääkirjoitukseen (4.10.), jonka mukaan kilpailun avaaminen on helpommin sanottu kuin tehty. Strandin mukaan prosessi tulee olemaan pitkä, ja että hän henkilökohtaisesti on sitä mieltä, että oikein toteutettuna kilpailun avaaminen tuo paljon mahdollisuuksia Vaasan seudulle.

Strand sanoo, ettei itse allekirjoittanut opposition välikysymystä.

– Toivoisin, että myös Koskella olisi kanttia ajatella ja toimia itsenäisesti esimerkiksi silloin, kun hänen puolueensa on heikentämässä Vaasan keskussairaalaa. Oman seudun kollegoiden haukkumisen sijaan Kosken kannattaisi suunnata energiansa yhteiseen positiivisen kehittämiseen, Strand toteaa.

Susanna Koski äänesti keväällä hallituksen esityksen puolesta. Hallitus esitti, että Suomeen perustetaan 12 laajan päivystyksen sairaalaa. Listaukseen ei kuulunut Vaasan keskussairaala.

Ilmoita asiavirheestä