Kiekkotiistain videovieraana on tällä viikolla Vaasan Sportin urheilutoimenjohtaja Markus Jämsä, joka kertoo mietteensä joukkueen ensimmäisestä liigakolmanneksesta ja hieman tulevaisuudestakin. Kotkapaidat katkaisivat pitkän tappioputkensa lauantaina, mutta sijoitus sarjataulukon kahdentenatoista ei ole tavoitteiden mukainen, eivätkä tulokset tyydyttäviä.
– Alkukausi on mielestäni kaikin puolin sujunut ookoo, mutta kovassa ammattilaissarjassa se ei välttämättä riitä, hän pohtii haastattelussa.
– Pelissä on paljon elementtejä, joissa on vielä tekemistä, ja on paljon pelaajia, jotka pitää saada paremmalle tasolle. Myös hyviä asioita on: Useimmissa peleissä olemme pystyneet haastamaan vastustajaa, tilastojen valossa olemme jopa hallinneet ja luoneet enemmän maalipaikkoja, mutta voittamisen kynnys on ollut iso varsinkin viime aikoina.
Sportin pelaajarinki on kapea, mutta Jämsän mukaan pelaajabudjetissa on vielä tilaa mahdollisiin kesken kautta tehtäviin hankintoihin – joskaan kiireellä ei muutoksia olla tekemässä.
– Jossain vaiheessa varmasti tulemme sitäkin asiaa miettimään, mutta tällä hetkellä emme hae aktiivisesti mitään, Jämsä sanoo.
PETRI HEIKKINEN