Soinin luot­ta­mus säilyi, mutta jäl­ki­löy­lyt jat­ku­vat – kes­kus­tal­la keitti yli ko­koo­muk­sen "kes­tä­mä­tön toi­min­ta"

Ulkoministeri Timo Soinin (sin.) luottamus säilyi äänin 101–62. KUVA: Mauri Ratilainen / arkisto
Ulkoministeri Timo Soinin (sin.) luottamus säilyi äänin 101–62. KUVA: Mauri Ratilainen / arkisto

Keskustan kansanedustaja Hanna Kosonen syyttää kovin sanoin hallituskumppani kokoomusta ulkoministeri Timo Soinin (sin.) luottamusäänestyksen jälkeen.

– Pidän halpamaisena tapaa, jolla kokoomus on äänestyksen jälkeen hyökännyt keskustaa ja pääministeri Juha Sipilää vastaan. Sipilä on johdonmukaisesti puolustanut Suomen aborttilainsäädäntöä sekä Suomen ulko- ja kehityspoliittista linjaa, Kosonen kertoi tiedotteessaan.

Kokoomuksen kansanedustajat Saara-Sofia Siren , Jaana Pelkonen ja Lenita Toivakka eivät äänestäneet Soinille luottamusta, sillä he eivät voi hyväksyä tämän aborttikielteistä kantaa. He syyttivät hallituskumppaneita painostuksesta. Myös kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo hermostui kumppanipuolueiden painostuksesta.

Kosonen pitää painostussyytöksiä poliittisena pelinä ja arvioi niiden vaikeuttavan yhteistyötä. Hänen mukaansa kokoomuksen eduskuntaryhmä ei pysty pitämään kiinni sovitusta.

– Pidän kokoomuksen toimintaa kestämättömänä luottamuksen ja yhteistyön kannalta. Samalla painostussyytökset ovat halpamainen yritys siirtää huomio pois siitä, että kokoomuksessa ei jälleen kerran pystytty pitämään kiinni siitä linjasta, jonka kokoomuksen oma johto on ilmoittanut puolueen eduskuntaryhmän linjaksi.

Kosonen kuitenkin itse vakuuttaa tukevansa naisten oikeuksia. Nyt vaan ei hänen mukaansa äänestetty abortista tai naisasiasta, vaan Soinin ja hallituksen luottamuksesta.

Oppositio eri mieltä äänestyksen laadusta

Myös vihreiden Krista Mikkonen ja Emma Kari moittivat äänestyksen lopputulosta tiedotteissaan. Mikkonen totesi, että hallitus on nyt osoittanut, että se hyväksyy ulkoministerin toimivan aktiivisesti aborttia ja naisten itsemääräämisoikeutta vastaan jopa virkamatkalla ollessaan.

– Minusta tämä on käsittämätöntä ja täysin tuomittavaa, Mikkonen sanoi.

Kari totesi, että vaikka useampi hallituspuolueen edustaja oli ilmaissut pettymystään ulkoministerin naisvihamieliseen toimintaan, yksikään hallituspuolueen nainen ei äänestänyt Soinia vastaan.

– Useampi hallituspuolueen nainen kertoi ennen äänestystä, etteivät he hyväksy Soinin toimintaa. Petteri Orpo ja Juha Sipilä vaiensivat hallituspuolueiden naiset ja ampuivat rivit suoriksi.

Soinille äänestettiin luottamus äänin 101–62. Oppositiopuolueista perussuomalaiset äänesti tyhjää ja kristillisdemokraatit Soinin luottamuksen puolesta.

Kärnä lämmitteli epäilyt Grahn-Laasosen Guggenheim-kytköksistä

Jotta soppa keskustan ja kokoomuksen välillä olisi täydellinen, entinen kansanedustaja Mikko Kärnä kertoi perjantai-iltana tiedotteessaan, että kokoomuksen kansanedustajat käskivät häntä tukkimaan turpansa.

Kärnä kertoi kaksi vuotta sitten epäilevänsä, että opetusministeri Sanni Grahn-Laasonen (kok.) olisi esteellinen Guggenheim-päätöksistä, sillä hän tunsi Guggenheimin päälobbarin. Näiden epäilysten esiin nostaminen johti Kärnän mukaan ankaraan painostukseen kokoomuksen suunnalta.

Hän toteaakin, että olisi pitänyt tuolloin mittauttaa Grahn-Laasosen luottamus.

Joonas Kuikka, Ulla Jäske

-
Ilmoita asiavirheestä