Softengine julkaisee julkaisi viime viikolla uuden EP:n nimeltään From Earth From Ashes From Dust. Se sisältää jo julkaistut singlet All About You & I sekä Big Fat Bass Drums. Viiden kappaleen EP esittelee Softenginen toisen albumin ensimmäisen puolen. Albumikokonaisuuden täydentävä toinen EP julkaistaan keväällä 2016.
Uuden EP:n ja albumin kappaleita on hiottu muun muassa Saksassa kirjoitussessioissa sekä yhtyeen uudessa Helsingissä sijaitsevassa yhteisasunnossa. Kappalemateriaali on aiempaa suoraviivaisempaa ja yleistunnelma on debyyttilevyä positiivisempi ja rennompi.
– Muutettiin koko bändi kesällä saman katon alle Helsinkiin. Meillä on kämpässä myös treenitila ja studio, jossa voidaan tehdä musiikkia vaikka läpi yön. Tavoitteena on viedä Softengine niin pitkälle kuin mahdollista ja ollaan valmiita tekemään kaikkemme sen eteen, suurimman osan kappaleista kirjoittava Topi Latukka kertoo.
Uusi EP ja single on Softenginen mukaan aika paljon maanläheisempää materiaalia aikaisempi.
– Debyyttilevy oli lähinnä filosofista pohdintaa, kun taas uudessa materiaalissa ollaan panostettu enemmän tietyn tunnelman välittymiseen ja siihen, että kuuntelija oikeasti ymmärtää mitä biiseissä kerrotaan.
Viimeiset pari vuotta ovat olleet Softenginelle käänteentekeviä. Yhtyeen saavutuksiin kuuluu muun muassa Emma-ehdokkuus, Levykauppa Äx:n Vuoden debyyttialbumiäänestyksen voitto, kaksi top30-radiosingleä, top10-albumi, yli 5 miljoonaa Spotify-striimiä sekä esiintyminen Euroviisuissa 200 miljoonalle TV-katsojalle.