Ylihärmäläinen ovi- ja ikkunavalmistaja Skaala vahvistaa asemiaan Venäjän ikkunamarkkinoilla avaamalla tänään ikkunatehtaan Pietarissa.
Venäjä on kiinnostanut Skaalaa jo vuosia, koska markkinat siellä ovat valtavat.
– Volyymeja kuvaa se, että pari kerrostalokohdetta Pietarissa vastaa kymmentä prosenttia Suomen koko markkinasta, sanoo toimitusjohtaja Markku Hautanen.
Suomessa Skaala ei enää hae merkittävää kasvua, sillä sen markkinaosuus on jo iso.
Skaala perusti Venäjän tytäryhtiönsä vuonna 2012, jolloin Krimistä, Ukrainasta, pakotteista tai ruplan rajusta devalvoitumisesta ei tiedetty vielä mitään. Poliittinen tilanne ja talousympäristö ovat vuodessa muuttuneet täysin. Arkitasolla muutokset ovat Hautasen mukaan vähäiset eikä äkkipysähdystä Venäjällä ole tullut. Ruplan devalvoituminen ei leikannut yksityisten ja yritysten ostovoimaa, Skaalalle kurssimuutokset alkavat olla etu, koska Skaala nyt toimii ruplan sisällä.
Pietarin ikkunatehdas työllistää nyt noin 30 henkilöä, mutta henkilökuntamäärä nousee noin 50:een, kun tehdas on täydessä iskussa.
Ikkunat tulevat Venäjän-markkinoille, eikä uusi tehdas vaikuta Skaalan kuuden suomalaisen tehtaan toimintaan.
Tehtaan ensimmäisen vaiheen investointi on noin neljän miljoonan euron suuruinen. Skaalan Venäjän-yksikön liikevaihto oli viime vuonna noin neljä miljoonaa euroa ja samantasoista liikevaihtoa ennakoidaan tälle vuodelle.
BERIT PERÄLÄ